Şeker ve Zararları

0
1625
Şeker ve Zararları
Şeker ve Zararları

Şeker, günümüzde en çok tükettiğimiz besin maddelerin birisidir. Her gün pek çok kez çayımıza, kahvemize ya da farklı içeceklerimize attığımız şeker, yediğimiz tatlılar ve içtiğimiz gazlı içeceklerin yanı sıra içeriğini çok fazla bilmediğimiz paketli gıdalarda da bulunaktadır. Bu sebepten ötürü, şeker tüketirken yaşadığımız en büyük problem, gün içerisinde ne kadar şeker tükettiğimiz konusunda bir fikrimizin olmamasıdır. Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizlere şekerin vücudumuz ve sağlığımız için olan zararlarından bahsedeceğiz. Hazırsanız, başlayalım!

Görsel 1: Şeker, en çok tükettiğimiz besinler arasında yer almaktadır.

Aşırı Şeker Tüketimi Baş Ağrısına Sebep Olmaktadır!

Aşırı şeker tüketimi, vücudun sıvı dengesini bozarak, hücrelerin susuz kalmasına sebep olmaktadır. Bu durum, hücrelerin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini engellemektedir. Ekstra olarak, aşırı şeker tüketimi, mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin bir anda aşırı salgılanıp, ardından kısa sürede yok olmasına sebep olmaktadır. Vücut içerisinde yaşanan bu durumlar, kişinin kendisini daha halsiz, bitkin ve depresif hissetmesine sebep olmaktadır.

Görsel 2: Aşırı şeker tüketimi, baş ağrısına neden olmaktadır.

Hafızayı Zayıflatmaktadır!

Şeker, hücrelerimizi, ihtiyacı olan sudan mahrum bırakmaktadır. Yaşanan bu olay, ise direkt olarak hafıza ve konsantrasyon durumunu etkilemektedir. Hücreler, sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getiremediği için beyne gerekli oksijenin taşınmasında yetersizlik durumları oluşabilmekte ve hafıza kısmı direkt olarak etkilenebilmektedir. Durum böyle olunca aşırı şeker tüketimi düzenli olarak sürdürüldüğünde konsantrasyon eksiklikleri ya da hafıza problemleri gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Görsel 3: Aşırı şeker tüketimi, hafızayı zayıflatmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Zayıflatır!

Aşırı şeker tüketimi, vitamin ve mineral gibi vücudumuza faydalı olan pek çok maddenin emilimini engellemektedir. Bu durum, vücuda giren ve sağlığı tehdit eden pek çok mikrop çeşitlerinin gelişmesine ve çoğalmasına imkan vermektedir. Bu durum, vücudun bağışıklık sistemini zayıflatıp, hastalıklara karşı vücudu daha dirençsiz hale getirmektedir.

Görsel 4: Aşırı şeker tüketimi sonucunda bağışıklık sistemi zayıflamaktadır.

Kilo Alımına Neden Olmaktadır!

Aşırı şeker yiyecekler tüketmek, bir süre sonra kişinin kendisini daha çok aç hissetmesine neden olmaktadır. Bu durum, kanda bulunan şeker oranını bir anda arttırdığı gibi bir anda da düşürmektedir. Bu sebeple, kişinin iştahının açılması ve kilo alması kaçınılmaz olmaktadır.

Görsel 5: Aşırı şeker tüketimi, iştahın açılmasına ve kilo alımına sebep olmaktadır.

Kan Basıncını Olumsuz Etkilemektedir!

Kanda bulunan şeker oranının değişmesi sebebiyle aşırı şeker tüketimi, kan basıncını direkt olarak etkilemektedir. Zaman içerisinde kanın içinde bulunan plakalar çoğalır, bu durum ise damarların tıkanmasına sebep olmaktadır.

Böbrek ve Karaciğerin Çalışmasını Zorlaştırmaktadır!

Şeker hastalığı, vücutta insülin eksikliğine ve kanda bulunan şeker oranının yükselmesine sebep olmaktadır. Bu durum ise kişinin kendisini sürekli olarak susuz hissetmesine neden olmakla birlikte böbrek ve karaciğerin çalışması da bir hayli aksamaktadır. Aşırı şeker tüketiminin düzenli olarak devam ettirilmesi hem böbrekleri hem de karaciğeri fazla yıprattığı için organlar işlevlerini düzenli bir şekilde yerine getirememekte ve çok ciddi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Cildin Kurumasına Neden Olmaktadır!

Aşırı şeker tüketimi sebebiyle susuz kalan cilt, kısa süre içerisinde etkilenmeye başlamaktadır. Deri üzerinde pul pul dökülmeler, kurumalar ve çatlaklar meydana gelmektedir. Ekstra olarak, cilt, susuz kaldığı için hızlı bir şekilde yaşlanma dönemine girmekte ve kırışıklıklar oluşmaktadır.

Görsel 6: Aşırı şeker tüketimi, cildin susuz kalmasına neden olmaktadır.

Saç Dökülmesine Neden Olmaktadır!

Aşırı şeker tüketimi, magnezyum ve bakır gibi çeşitli minerallerin emilimini azaltmakta ve saç dökülmesi problemlerine yol açmaktadır.

Mide Rahatsızlıklarının Oluşmasına Neden Olmaktadır!

Şeker hastalığının en bilinen belirtilerinden birisi mide bulantısıdır. Aşırı şeker tüketiminin sürekli olarak devam etmesi durumunda ortaya yemek yeme durumuna bağlı olarak hazımsızlık ve mide asidinin artması gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Yaşanan bu problemler, ciddi mide rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

Görsel 7: Şeker tüketimi, mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

Annelik Yolunda ekibi olarak yukarıda saydığımız nedenler bile şekerin vücudumuza neredeyse tepeden tırnağa zarar verdiğini göstermektedir. Sizlere tavsiyemiz, yol yakınken bu sevginizden vazgeçmeniz ve en azından rafine şekeri hayatınızda tamamen çıkartmanız. Sağlığınıza dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/too-much-sugar
  2. https://atkins.ca/how-it-works/library/articles/10-ways-sugar-harms-your-health
  3. https://www.atkins.com/how-it-works/library/articles/10-ways-sugar-harms-your-health

Görsel Kaynak: https://www.verywellhealth.com/headache-after-eating-sugar-5116290