Selülit Görünümüne Engel Olacak 10 Egzersiz

0
1497
Selülit Görünümüne Engel Olacak 10 Egzersiz
Selülit Görünümüne Engel Olacak 10 Egzersiz

İster kilolu olun ister zayıf… Her şekilde bugün olmasa da bir gün karşınıza çıkabilecek bir cilt sorunu var: Selülit! Annelik Yolunda ekibi olarak, selülit nedir ve neden olur konusunu masaya yatırdık. Araştırmalarımız sonucu, selülit görünümünü düzeltecek ve hatta oluşumuna dahi engel olacak hareketler uygulanabileceği bilgisine ulaştık. Hazırsanız, selülit giderici egzersiz hareketlerini size tek tek anlatmaya başlıyoruz, fakat dilerseniz önce selülitin kısa bir tanımına değinelim. 😊

Görsel 1: İster kilolu olun ister zayıf… Her şekilde bugün olmasa da bir gün karşınıza çıkabilecek bir cilt sorunu var: Selülit!

Selülit Nedir?

Selülit, genel olarak, kalça, uyluk ve karın bölgesinde görülen ve cilt yüzeyinde portakal kabuğu görünümüne sebep olan bir cilt problemi olarak tanımlanmaktadır. Özellikle kadınlarda görülen bu problem, derinin altında biriken yağ hücreleri ile ortaya çıkmaktadır.

Görsel 2: Selülit, genel olarak, kalça, uyluk ve karın bölgesinde görülen ve cilt yüzeyinde portakal kabuğu görünümüne sebep olan bir cilt problemi olarak tanımlanmaktadır.

Selülit Neden Olur?

Seülilitin kesin nedeni bilinmemekle birlikte bu cilt probleminin oluşmasındaki bazı nedenler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Hormonal değişiklikler
 • Genetik faktörler
 • Kilo alımı ya da kilo kaybı
 • Sağlıksız beslenme
 • Hareketsiz yaşam
 • Sigara kullanımı
Görsel 3: Özellikle kadınlarda görülen bu problem, derinin altında biriken yağ hücreleri ile ortaya çıkmaktadır.

Selülit Nasıl Gider?

Gelelim en merak edilen soruya… Selülit sporla geçer mi? Cevap veriyoruz: Evet!

Doğru teknikler uygulandığı zaman, selülit tedavi edilebilir bir cilt sorunudur. Uzmanlar, selülit giderici kremlerin tek başına yeterli olmadığı söylemektedir. Bu problem için daha etkileyici yöntemlere de ihtiyaç duyulmaktadır. Spor ve egzersiz gibi… Biz de sizler için en etkili 10 selülit giderici egzersiz hareketini araştırdık. Haydi gelin, hep birlikte sırası ile uygulaman gereken hareketleri inceleyelim:

 1. Sırtüstü yatar şekilde pozisyon alın ve bacaklarınızı tek tek yukarı kaldırıp, indirin.
 2. Sırtüstü yatar pozisyonda ayak tabanlarınızı yere basın ve kalçanızı kaldırıp, 5 saniye bekleyin ve gevşeyin.
 3. Yüzüstü yatarak, kalça kaslarınızı sıkıp, 5 saniye bekleyin ve gevşeyin.
 4. Yüzüstü yatarken bacaklarınızı sırayla arkaya doğru kaldırın. Ardından sırtüstü uzanın ve bacaklarınızı sırayla kaldırıp, indirin.
 5. Yan yatarak alt bacağınızı bükün, üst bacağınızı 45 derecelik açı ile kaldırıp, bu pozisyonda 5 saniye boyunca bekleyin ve hemen ardından bacağınızı gevşetin. Bunu her iki bacak için tekrarlamayı unutmayın!
 6. Emekleme pozisyonunda bir bacağınızı bükerek yukarı kaldırın ve indirin. Daha sonra diğer bacağa geçin ve aynı şekilde kaldırıp, indirin.
 7. Ardından yine emekleme pozisyonunda bu defa bir bacağınızı bükmeden arkaya doğru uzatın ve aynı işlemi bu defa diğer bacağınıza uygulayın.
 8. Ayaktayken dik pozisyonda parmak ucunda kalkın ve gövdenizi yükseltin.
 9. Dik pozisyonda otururken dizleriniz 90 derece, ayaklarınız ise yere basar pozisyonda iken bacaklarınızın arasına bir yastık koyun ve sıkıştırıp, 5 saniye bekleyin.
 10. Kollarınızı önden gergin şekilde omuz mesafenize doğru kaldırın. Diğer kolunuz gövdenizin yanında kalsın. Başlangıca dönerken de diğer kolunuzu ileri kaldırın ve bu aktiviteyi mümkün olduğu kadar yavaş uygulayın.
Görsel 4: Doğru teknikler uygulandığı zaman, selülit tedavi edilebilir bir cilt sorunudur.

Gördüğünüz gibi bu oldukça basit hareketler sayesinde selülitlerinizle vedalaşabilir ve ileride oluşabilecek selülit görünümünü de engelleyebilirsiniz. Son olarak unutmadan, tüm bu egzersizleri en az 15 dakika, en fazla 30 dakika olacak şekilde her gün uygulamanız gerektiğini de söyleyelim. Öyleyse güle güle selülitler, merhaba fit bir vücut! 😊

Kaynaklar:

 1. https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/cellulite-exercises
 2. https://www.prevention.com/fitness/workouts/g20458151/10-exercises-that-get-rid-of-cellulite/
 3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/cellulite-exercises
 4. https://www.washingtonian.com/2012/05/01/5-exercises-to-get-rid-of-cellulite/

Görsel Kaynak: https://zdravbud.net/new/tsellyulit