Selülit Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Tedavi Yöntemleri

0
1601
selülit hakkında bilmeniz gerekenler

Selülit, cildinizin altındaki yağdır ve uyluklarınızda, arka tarafınızda, kalçalarınızda ve karnınızda yumrulu bir görünüme neden olur. Hoşunuza gitmeyebilir, ancak gerçekten yaygın ve zararsızdır.

Selülit Nedenleri ve Risk Faktörleri

Bu sadece normal yağ. Topaklı görünüyor çünkü bağ dokusuna baskı yapıyor ve üstündeki cildin buruşmasına neden oluyor. Nedeni tam olarak belli değildir.

Ağır ya da zayıf olsanız bile buna sahip olabilirsiniz. Kas tonusu her ne kadar etki etse de çok fit insanlar bile bu durumu yaşayabilir. Hem hormonal hem de genetik faktörler rol oynar. Cildinizin kalınlığıyla da ilgili olabilir. Kadınların bunu alma olasılığı erkeklerden daha fazladır. Yaşlandıkça daha fazla oluşma eğilimindedir.

selülit-nedir
Görsel: Nedir, nasıl oluşur

Yaşam tarzı faktörleri bir rol oynayabilir. Örneğin selülit şunlarla ilgili olabilir:

  • Sağlıksız diyet
  • Fad diyet
  • Yavaş metabolizma
  • Fiziksel aktivite eksikliği
  • Dehidrasyon
  • Toplam vücut yağı

Selülit Tedavisi

Selülit koyu tenlerde daha az ortaya çıkar. Bu nedenle açık teniniz varsa, bronzlaştırıcı, çıkıntıları ve çukurları fark etmeyi zorlaştırabilir. Selülitle ilgili herhangi bir şey yapmanız gerekmez, ancak selülitten kurtulmanın veya azaltmanın yolları vardır.

selülit-tedavileri
görsel: Tedavileri

1.    Cryolipolysis

Bu noninvaziv prosedür, yağ hücrelerini dondurur ve öldürür. Öldüklerinde, vücudunuz doğal olarak onları uzaklaştırır. Bu tedavi genellikle vücut şekillendirmek için kullanılır, ancak yağ aldırma selülitinizi de iyileştirebilir. Sonuçları görmeniz 3 veya 4 ay sürebilir.

soguk-lipoliz-yontemi
Görsel: Soguk lipoliz yöntemi: Cryolipolysis

2.    Lazer tedavileri

Radyofrekans sistemleri olarak da adlandırılırlar, selülit için umut verirler. Tedavi genellikle masaj, liposuction veya ışık tedavisini karıştırır. Yağları sıvılaştırabilir, büzülmeyi gevşetmek için bağ dokusunu kesebilir, kollajen büyümesini ve cilt sıkılaşmasını hızlandırabilir, kan akışını artırabilir ve sıvı tutulmasını azaltabilir.

Popüler bir FDA onaylı lazer tedavisi Cellulaze’dir. Doktor bölgeye uyuşturucu bir solüsyon enjekte eder ve ardından cildinizin altına bir lazer uygular. Isıyı üç yönde fışkırtır. Yaklaşık bir yıl boyunca selülitinizde yaklaşık %75 iyileşme bekleyebilirsiniz.

lazer-tedavi-yöntemi
Görsel: Lazer tedavi yöntemi

3.    Masaj

Endermoloji, lipomasaj olarak da adlandırılır, belirli bir mekanik masaj türüdür. Düşük basınçlı emişe sahip bir makine, cildinizi iki eğirme silindiri arasında yoğurur.

Çoğu araştırma, endermologie de dahil olmak üzere masaj tekniklerinin cildinizin kısa bir süre için daha iyi görünmesini sağladığını ancak uzun vadeli bir fayda sağlamadığını göstermektedir. Bazı uzmanlar, emişin cildinizin erken gevşemesine ve daha kötü görünmesine neden olabileceğinden endişe ediyor.

4.    Shockwave tedavisi

Bu, böbrek taşlarını tedavi eden teknolojinin düşük enerjili bir versiyonudur. 6 hafta veya daha uzun süre haftada iki kez verilen noninvaziv bir tedavidir. 2 ila 6 ay arasında sonuç verebilir, ancak ne kadar iyi çalıştığı ve sonuçların ne kadar süreceği hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Shockwave tedavisi
Görsel: Shockwave tedavisi

5.    Yağları küçültün, kas yapın

Her büyüklükteki insanda selülit olabilir. Ancak aşırı kiloluysanız, en etkili tedavi fazla kilo vermek ve vücudunuzu sıkılaştırmaktır. Daha az yiyin ve daha fazla kardiyo ve kuvvet antrenmanı egzersizi ekleyin. Haftada en az 2 gün ağırlık kaldırın. Bacaklarınıza, kalçalarınıza ve sırtınıza odaklanın. Daha ince bir yağ tabakası altındaki güçlü, belirgin kaslar cildinize daha pürüzsüz bir görünüm kazandırır ve büzüşmesini engeller.

egzersiz
Görsel. Egzersiz

6.    Subcision

Bu minimal invaziv prosedür selülitinizi iyileştirebilir. Sonuçların en az 2 yıl sürdüğü gösterilmiştir. Doktor bölgeyi işaretler, uyuşturan bir solüsyon enjekte eder ve ardından yağınızı bu çukurlara tutan bağ dokusunu kesmek için minik bir bıçak sokar.

Bu prosedürü daha hassas hale getirmek için 2015 yılında Cellfina adlı elde taşınan bir cihaz onaylandı. Derinlik ve tedavi edilen alanın vakum destekli kontrolünü sağlar. Ortalama 1 saatlik bir seansta yaklaşık 20 ila 30 ayrı selülit gamzesi tedavi edilir. Sonuçlar 2 yıla kadar sürebilir.

7.    Topikal ürünler

Piyasadaki çeşitli kremler selüliti azalttığını iddia ediyor. Birçoğunda yağ parçalanmasını teşvik etmeye yönelik içerikler (kafein, aminofilin, teofilin) bulunur. Diğerleri vitaminler, mineraller ve bitki özleri içerir. Genel olarak, bu ürünler tek başına çok az fayda sağlar, ancak diğer tedavilerle birleştirildiğinde bir miktar değer katabilirler.

Bazı kanıtlar, retinol kremin selülite yardımcı olabileceğini gösteriyor, ancak sonuçlar harika değil. 6 ay boyunca günde iki kez %0,3 retinol krem uygulaması cildinizi kalınlaştırabilir ve portakal kabuğu görünümünü azaltabilir.

Dikkatli Kullanılacak veya Kaçınılacak Selülit Tedavileri

  • Enjekte edilebilir olanlar (kimyasal içerienler)

Bazı doktorlar, yıkımı teşvik etmek ve selüliti daha az fark edilir hale getirmek için cildin altındaki yağ tabakasına kimyasallar enjekte eder. Bu prosedür genellikle mezoterapi olarak adlandırılır. Kullanılan kimyasallar arasında fosfatidilkolin, aminofilin, hormonlar, bitkisel özler, vitaminler ve mineraller bulunur. Bu tedavilerin yardımcı olduğuna dair çok az kanıt var. Çoğu doktor, enfeksiyon, şişme, kızarıklık ve pütürlü cilt riski olduğu için prosedürü önermemektedir.

liposuction-
Görsel: Liposuction
  • Liposuction

Bu yağ alma prosedürü genellikle uyluk, kalça ve karın bölgesinde kullanılır. Bununla birlikte, geride bırakılan çukurlu yağın daha da kötü görünmesine neden olabilir.

Her kadın güzel bir görünümü ister ve elbette ki hak eder, cildiniz için en iyisini ararken iyice araştırmaya ve doğru tedaviler uygulamaya dikkat edin, sağlıklı günler dileriz ?