Selülitten Kurtulmanın Doğal Yolları!

0
1445
Selülitten Kurtulmanın Doğal Yolları!
Selülitten Kurtulmanın Doğal Yolları!

Pürüzsüz bir bacak görünümünün en büyük düşmanı olan selülit, biz kadınların da en büyük kabusudur. Elbiselerin, eteklerin ve mayoların altından kendini gösteren selülitlerden kurtulmaksa aslında çok da zor değil! Peki, selülit oluşumunu engellemek ve selüliti gidermek için hangi yol ve yöntemlere başvurmanız gerektiğini biliyor musunuz? Biz, sizin için araştırdık. Hazırsanız, başlayalım! 🤩✌

Ücretsiz ayaklar, ayna, bacaklar içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 1: Pürüzsüz bir bacak görünümünün en büyük düşmanı olan selülit, biz kadınların da en büyük kabusudur.

Selülit Nedir?

Selülit, yağların deri altında düzensiz bir şekilde birikmesi sonucu ortaya çıkan çukurlu görünümdür. Genellikle kol, bacak ve kalçada oluşan bu görünüme portakal kabuğu görünümü adı da verilir. Daha çok vücudun bacak, kalça ve uyluk kısımlarında ortaya çıkan bu görünüm, genellikle kadınlarda rastlanır. Bunun sebebi, kadınlardaki deri altı dokusunun erkeklerden farklı olmasıdır, fakat bazı erkeklerde de selülit problemi görülebilmektedir. Genellikle yüksek kiloya sahip kişilerde ortaya çıkan bir durum gibi algılansa da selülit, kilodan bağımsız olarak zayıf kişilerde de rastlanılan bir durumdur. Ayrıca sebebi genetik faktörler, hormonal dengesizlik ve hareketsizliğe bağlanmaktadır.

Ücretsiz anonim, arkadan görünüm, arkadaşlık içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 2: Selülit, yağların deri altında düzensiz bir şekilde birikmesi sonucu ortaya çıkan çukurlu görünümdür.

Selülit Neden Olur?

Fazla kilo almanın selülitle direkt bir alakası yoktur. Hormonal sebepler ve genetik, selülit oluşumunun ilk sıralarında gelir. Kadınlardaki östrojen hormonunun düzeyi, deri altındaki yağ dokusunun zayıflamasına sebep olabilir ve bu yüzden kalça ve bacak gibi noktalarda yağ deri altında düzensiz bir şekilde birikince de selülit görünümü ortaya çıkar. Hatta, erkeklerde selülitin neden çok daha az göründüğünün sebebi de yine östrojen gibi hormonların erkeklerde çok daha az düzeyde olmasından kaynaklanır.

Hormonal ve genetik faktörlerle beraber, çok fazla yağlı yiyecekler tüketmek, karbonhidratlara ağırlık vermek, sigara ve alkol tüketimi, stres ve düzensiz uyku da selülite sebep olan diğer faktörler arasındadır.

Yukarıda değindiğimiz selülitin ana etmenlerini biraz daha genişletelim istiyoruz. Selülitin oluşmasında etkili olan faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Genetik faktörler
 • Düzensiz beslenme. Fazla yağlı, şekerli ve hazır gıdalar tüketmek
 • Sık kilo alıp vermek
 • Hamilelik
 • Östrojen hormonunun fazla salgılanması
 • Yaşlanmaya bağlı olarak cildin elastikiyetini kaybetmesi
 • Fazla kilolu olma hali
 • Hareketsizlik
 • Vücutta biriken toksinler
 • Bazı hormon ilaçlarının kullanımı

Tüm bu maddeleri göz önünde bulundurduğunuzda mutlaka sizdeki selülitin nedenini öğrenmiş olacaksınız. Peki, selülitlerinden kurtulmanız için ne yapmanız gerekiyor? Gelin, selülitleri geçirmek için bilmeniz gerekenlere bakalım şimdi de! 😊

Ücretsiz ağaçlar, alan, arkadan görünüm içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 3: Hormonal sebepler ve genetik, selülit oluşumunun ilk sıralarında gelir.

Selülitlerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Selülitler hakkında kadınların en çok başını ağrıtan nokta ise, çok kolay oluşup, çok zor giderilmelidir. Eğer siz de sık sık “Selülitler nasıl geçer?” diye soruyorsanız, selülitlerden kurtulmanın doğal yollarını bir araya getirdik.

Ultrason, lazer tedavisi, subsizyon ve akustik dalga tedavisi gibi estetik merkezlerinden selülit tedavisi almak yerine, selülitlerine evde bir çözüm bulmak ve doğal yollarla gidermek istiyorsanız işte size birkaç selülit giderme yolu!

Beslenme Düzeninizi Değiştirin!

Selülitlerinden kurtulmak için yapabileceğiniz ilk şey, beslenme düzeninizi gözden geçirmek olmalıdır. Fast food, fazla yağlı ve tuzlu yiyecekleri tüketmeyi bırakabilir, karbonhidrat tüketimini azaltabilir, aynı şekilde kahve ve alkol tüketimini de sınırlayabilirsiniz. Sağlıklı ve lif oranı yüksek yiyecekler yemeye başlayabilir, bunlarla beraber bol su içerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Evde Egzersiz Yapmak

Kan dolaşımını hızlandırarak selülitlerin giderilmesine yarayan diğer bir yöntem ise selülit masajıdır. Evde uygulayabileceğiniz bu yöntem son derece kolay ve pratik görünse de mutlaka dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var. Öncelikle selülit masajında kullanacağınız yağların size alerji yapmayacağından emin olmalısınız. Selülite hangi yağlar iyi gelir diye soracak olursanız; Portakal yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, jojoba yağı ve limon yağı gibi doğal yağları aktarlardan bulabilirsiniz. Bu yağların size alerji yapıp yapmadıklarını öğrenmek için, masaj yapmadan önce elinizin küçük bir yerine uygulayarak bir süre bekleyebilirsiniz.

Ücretsiz analık, Aşk, batın içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 4: Kan dolaşımını hızlandırarak selülitlerin giderilmesine yarayan diğer bir yöntem ise selülit masajıdır.

Bununla beraber, doğru masaj tekniklerini kullanmak da son derece önemlidir. Dolaşımı bozmamak adına fazla bastırmadan, yavaş ve nazik bir şekilde masaj yapmalısınız. Özellikle de regl döneminde ve hamilelikte selülit masajından uzak durmanız gerektiğini hatırlatalım. Eğer selülit masajının nasıl yapıldığını öğrenmek istersen, mutlaka bu konuda uzman bir doktora danışmanızı öneririz.

At Kılı Fırça Selülite İyi Gelir Mi?

Piyasada bir de selülit giderici at kılı fırçalara denk gelmiş olmalısınız. Doğal at kıllarından üretilen bu fırçalar, kalçaya ve bacaklara uygulandığında dolaşımı artırıyorlar ama bir yandan da cilde nazik davranmadığı için çok da önerilmiyor. Cilt bariyerine zarar verebilecek bu sert kıllı fırçaların selülit giderme konusunda başarılı olduğunu söylemek zor.

Ücretsiz ateşli hatun, ayaklar, bacaklar içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 5: Doğal at kıllarından üretilen bu fırçalar, kalçaya ve bacaklara uygulandığında dolaşımı artırıyorlar ama bir yandan da cilde nazik davranmadığı için çok da önerilmiyor.

Selülit Nasıl Geçer?

Uzmanlar, selüliti 3 farklı şekilde derecenlendiriyor. Buna göre;

 1. Derece: Ayakta ya da oturur vaziyette kendini belli etmeyen görünüm. Sadece cilde uygulanan basınç ile ortaya çıkan bir portakal görünümü söz konusudur.
 2. Derece: Yatar pozisyonda kendini belli etmeyen ancak ayaktayken kısmi olarak beliren çukurlaşmalar.
 3. Derece: Ayakta ve yatar pozisyonda kendini belli eden portakal kabuğu görünümü.

Bu derecelendirme, selülit bakımına şekil vermesi açısından önemlidir. 2. ve 3.derece olarak nitelendirilen selülit görünümü için plastik cerrahi uzmanlarının başvurduğu bazı tıbbi yöntemler bulunmaktadır. Lazer destekli liposuction gibi yöntemler, masaj mantığı ile çalışarak kan dolaşımını hızlandırıyor ve deri altında biriken yağın dokusunu azaltıyor. Böyle bir müdaheleye ihtiyacın olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka bir uzmana danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Bunun dışında 2. derecede yer alan bazı kişiler içinse medikal tedaviler uygulanabiliyor. Bu tedavi yöntemleri arasında,

 • Selülit kremleri,
 • Radyofrekans uygulaması,
 • Ultrason,
 • Karboksiterapi,
 • Vakum terapi,
 • Elektroterapi,
 • Pressoterapi,
 • Mezoterapi

gibi uygulamalar yer alıyor. Klasik masaj yöntemini çok daha etkili şekilde uygulayan bu tedaviler, son yılların en çok tercih edilen işlemleri arasındadır. Bunların dışında bir de 1.derece selülit görünümü için yapabileceğiniz işlemler var ki bunları evde kendinizin yapabileceğini ekleyelim. Öyleyse gelin, daha yolun başındayken selülitlerinden nasıl kurtulabilirsiniz bir de buna bakalım!

Evde Kese Yapın!

Her banyoda vücudunuza muhakkak kese uygulamalısınız. Kese kullanımı, kan dolaşımını harekete geçirdiği için vücudunuzdaki hem çatlak oluşumunu engelleyecek hem de selülitlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Doğal Yağlar ile Masaj Yapın!

Selülit tedavisinde doğal yağlar önemli bir yere sahiptir. Bu yağlar ile selülit görünümünün olduğu bölgelere düzenli olarak masaj uyguladığınızda selülitlerinizde iyileşme olduğunu gözlemleyeceksiniz. Aynı şekilde selülit giderici kremler ile de masaj yaparak cildinizdeki portakal görünümünü azaltabilirsin.

Annelik Yolunda ekibi olarak, cildinize ve kendinize dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz! 😊

Kaynaklar:

 1. https://www.lifestyleasia.com/ind/beauty-grooming/wellness/can-cellulite-be-treated-naturally/
 2. https://wellnessmama.com/beauty/cellulite-remedies/
 3. https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/weight-loss/weight-loss-home-remedies-to-get-rid-of-cellulite-naturally/photostory/85098474.cms

Görsel Kaynak: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/ahsap-moda-insanlar-kadin-9165650/