Sırtta Sivilce Neden Çıkar?

0
1491
Sırtta Sivilce Neden Çıkar?
Sırtta Sivilce Neden Çıkar?

Sırttaki sivilcelerden şikayetçi olmayan var mı? Sırtımızda çıkan irili ufaklı kusurlar vücut güzelliğine gölge düşürüyor. Sırtı açık elbise ve t-shirt giydiğimizde daha da gözümüze batan bu sivilcelerden kurtulmak için Annelik Yolunda ekibi olarak, detaylı bir sivilce bakımı arayışına girdik! Sırtınızdaki sivilceleri ortadan kaldırmak için önce neden çıktığını araştırmalısınız. Sırttaki sivilcelerin neden meydana geldiğini öğrendikten sonra onları azaltmanız daha kolay olacak. Bazı kişilerde görülen sırttaki sivilce lekelerini de bu yazıda anlatıyoruz!

Görsel 1: Sırtınızdaki sivilceleri ortadan kaldırmak için önce neden çıktığını araştırmalısınız.

Sırtta Sivilce Neden Çıkar?

Sırtta çıkan sivilcelerin nedeni aslında çok büyük bir sürpriz değil! Vücudundaki diğer sivilceler gibi, sırtında çıkan sivilcelerin de ana nedenlerinin başında temizlik faktörü geliyor. Genelde banyo yaparken sırt bölgesi daha çok atlanıyor. Sırtını temizlemek için ulaşamadığınız noktalarda daha fazla sivilcenin meydana geldiğini gözlemleyebilirsiniz.

Görsel 2: Vücudundaki diğer sivilceler gibi, sırtında çıkan sivilcelerin de ana nedenlerinin başında temizlik faktörü geliyor.

Sırtta çıkan sivilcelerin nedeni, sırtında çıkan ölü deriler, cildinizin yağlanmasıyla ortaya çıkan bakterilerle birleşerek gözeneklerinize dolar. Tıkanan gözenekler de vücudunuzda sivilce oluşturmaya müsait bir hale gelir. Temizlik faktörü dışında, çok dar kıyafetler giyerek sırtınızdaki gözeneklerin hava almasını engellemek, çok yağlı yiyecekler tüketmek, stres ve hormonsal sebepler de sırtınızda sivilce oluşumunu hızlandırabilir.

Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Sırttaki sivilcelerin nedenini öğrendikten sonra çözümünü tahmin etmek çok basit! Düzenli olarak sırtınızı temiz tutmak, sırt sivilcelerinizin kontrol altına girmesini sağlar. Günde bir kere duş almak ve tüm vücudunuzu iyice temizlemek, vücudunuzdaki sivilcelerin azalmasına yardımcı olabilir.

Görsel 3: Düzenli olarak sırtınızı temiz tutmak, sırt sivilcelerinizin kontrol altına girmesini sağlar.

Vücudunuzu temizlerken kullandığınız ürünler de sivilce oluşumuna olumlu ya da olumsuz katkıda bulanabilirler. Sivilcelerinizi azaltmak için mutlaka cildinizin pH oranına uygun ürünler kullanmalı, vücudunuzu kurutacak cilt bakım ürünlerinden uzak durmalısınız. Kokusunu çok sevdiğiniz o duş jelleri vücudunuzda sivilceye neden olabilir, bizden söylemesi!

Sırttaki Sivilce Lekeleri Neden Olur?

Gün içinde sırtımızın sürekli havasız kalması buradaki sıcaklığın artmasına yol açar. Terleyen, ısınan ve nefes alamayan sırtımızda bakterilerin oluşması için istemeden mükemmel bir ortam yaratmış oluyoruz. Gözeneklerin tıkanmasına yol açan bakteriler, sırtta sivilcelerin oluşmasına sonrasında da ısının etkisiyle kuruyarak leke bırakmaya yol açabilirler.

Görsel 4: Gün içinde sırtımızın sürekli havasız kalması buradaki sıcaklığın artmasına yol açar.

Sırtınızda sivilce lekeleri varsa mutlaka her duşta peeling yapmanızı öneririz. Yağlı ciltlere uygun olan vücut peelingi ile sırtınızdaki deri yüzeyinde hassas soyulma etkisi yaratabilirsiniz. Her duştan sonra mutlaka sırtınızı ve tüm vücudunuzu nemlendirerek vücut bakımını tamamlamalısınız. Nemlendirici krem seçerken, cildinizi yağlandırmayacak ve ağırlık yapmayacak ürünleri tercih etmelisiniz.

Kaynaklar: 

  1. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22756-back-acne#:~:text=Back%20acne%20(%E2%80%9Cbacne%E2%80%9D),back%20and%20worsen%20back%20acne.
  2. https://www.everydayhealth.com/acne/back-acne-treatment.aspx

Görsel Kaynak: https://www.ensonhaber.com/saglik/sirt-sivilceleri-icin-8-dogal-cozum