Sivilce Patlatmak Doğru Mu?

0
1758
Sivilce Patlatmak Doğru Mu?
Sivilce Patlatmak Doğru Mu?

Sivilce sıkmak ya da sivilce patlatmak bazılarımız için keyif verici olsa da emin olun cildiniz için hiç keyifli değil! Tam tersine cilt sağlığını ve cilt pürüzsüzlüğünü riske atan sivilce patlatma işlemi cildinizde iz bırakabilir. Bazı profesyonel cilt bakım uygulamalarında sivilce sıkıldığını görüyoruz. Peki, sivilce sıkmak doğru mu? Hangi durumlarda sivilce patlatılabilir? Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için cilt kusurlarınıza nasıl davranmanız gerektiğini Annelik Yolunda ekibi olarak sizlere anlatalım.

Görsel 1: Sivilce sıkmak ya da sivilce patlatmak bazılarımız için keyif verici olsa da emin olun cildiniz için hiç keyifli değil!

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce oluşumu hormonal değişimler, yanlış cilt bakım ürünleri kullanılması, cildin doğru temizlenmemesi ya da cildin aşırı sebum üretmesine bağlı meydana olarak gelebilirler. Sivilce oluşumunun bir çok farklı nedeni olabilir, bu nedenle sivilceye eğilimi olan ciltler mutlaka kendi cilt tipine uygun ürünleri kullanması ve cilt bakımını ihmal etmemesi gerekir.

Görsel 2: Sivilce oluşumunun bir çok farklı nedeni olabilir.

Sivilceler genellikle 20’li yaşlardan önce daha sık oluşabiliyor. Bu durumun en temel sebebi ergenlik döneminde ortaya çıkan sebum üretiminin fazlalığı ve hormon seviyelerinin yüksekliği olabilir. Aşırı sebum üretimi cildin yağlanmasına ve gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Gözeneklerin tıkanması da ileri aşamalarda siyah nokta, beyaz nokta veya sivilceye neden olabiliyor. Bu nedenle günlük cilt temizliğine dikkat ederek gözeneklerinizin temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Sivilce Patlatmak Doğru Mudur?

Kesinlikle hayır! Sivilce sıkmak cilt sağlığınızı tehlikeye atabilir. Sivilcenin içeriğine bakacak olursak gözeneklerde biriken aşırı kir, yağlanma, bakteriler ve ölü cilt hücrelerinden oluştuğunu görürüz. Sivilceyi sıkmak, içindeki iltihapların deri altına gitmesine yol açabilir. Yani daha pürüzsüz bir cilde ulaşmak isterken cildinizin daha kötü görünmesine sebep olabilirsiniz.

Görsel 3: Sivilce sıkmak cilt sağlığınızı tehlikeye atabilir.

Sivilce sıkmanın diğer zararlarından biri de cilt yüzeyinde derin izlere sebep olmasıdır. Tırnaklarınızla sert bir şekilde sivilce patlattığınızda cildinizde lekeler oluşabilir. Bunların önüne geçmek için yağlı cilde uygun bakım rutinlerini takip etmeli ve sivilceniz oluştuğunda mutlaka dermatoloğa gitmelisiniz.

Sivilce Nasıl Kurutulur?

Sivilce patlatmak istemeyenler bu seferde sivilceyi hızlı kurutan önerilere yoğunlaşıyorlar. Sivilceyi hızlı bir şekilde kurutmak da cilt sağlığı için pek tavsiye edilmez. Her cildin kendi onarım süreci vardır. Kullandığınız cilt bakım ürünleriyle bu süreci hızlandırmak mümkündür, fakat geceden sabaha sivilceyi yok eden, tamamen kurutan ürünler cildinizde hassasiyet oluşturabilir.

Görsel 4: Kullandığınız cilt bakım ürünleriyle sivilce kurutma sürecini hızlandırmak mümkündür.

Sivilcenin iyileşmesi için yapmanız gereken en önemli adım cildinizi düzenli olarak temizlemektir. Cilt tipinize uygun nemlendirici krem sürerek cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Sivilcelerinizin kendini daha hızlı yenilemesi ve onarması için haftada 1-2 kere yağlı cilde özel maske yapabilirsiniz. Ayrıca kil maskesinin sizin cildinize çok iyi geleceğini de tahmin ediyoruz!

Kaynaklar:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/pimple-popping#:~:text=Although%20it%20might%20feel%20good,best%20to%20leave%20pimples%20alone.
  2. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/features/pop-a-zit
  3. https://kidshealth.org/en/teens/popzit.html
  4. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/should-you-pop-a-pimple

Görsel Kaynak: https://www.saglikciniz.net/sivilce-nasil-gecer-sivilceye-ne-iyi-gelir/