Annelik Yolunda

Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

siyah-nokta-temizleme-yöntemleri

Siyah noktalar, en yaygın sivilce türlerinden biridir. Yağlı cilde sahip insanlar siyah noktalara karşı daha savunmasız olabilmektedirler. Gözenekler, ölü deri hücreleri ve yağ bezlerinizden aşırı yağ (sebum) kombinasyonu ile tıkandığında oluşurlar. Kapalı gözenekler oluşturan beyaz noktaların aksine, siyah noktaların açık yüzeyleri vardır ve bu da koyu renkli bir oksidasyon oluşturur.

Siyah noktalardan kurtulmanın birçok farklı yöntemi ve hatta reçetesiz satılan ilaçları bile mevcuttur. Biz bu makalede sizin için en çok tercih edilen ve etkili olan yöntemleri derledik:

Salisilik Asit Jeli Uygulayın

Salisilik asitler, siyah noktalara neden olan ve gözenekleri tıkayan keratinler için iyi bir çözümdür. Aynı zamanda etkili bir eksfolianttır, ancak sadece vücudun beyaz nokta veya siyah nokta sorunu olan bölgelerinde kullanmalısınız. Vücudunuzun her yerinde kullanmak salisilat zehirlenmesine neden olabilir.

Salisilik asit jeli çevrimiçi olarak veya yerel eczanenizde veya güzellik malzemeleri mağazanızda bulabilirsiniz.

Topikal Retinoidleri Deneyin

Topikal retinoidler, A vitamininden elde edilir ve akneyi iyileştirmede güvenilirliği onaylanmıştır. Reçetesiz olarak veya reçete formunda bulunurlar. Retinol, cilt hücresi yenilenmesini artırır ve ayrıca kırışıklıkların görünümünü azaltabilir.

Hamile kadınların retinolden uzak durmaları tavsiye edilir, çünkü aşırı miktarlar fetüsün gelişimine müdahale edebilir. Hamileyseniz, benzer etkiler için retinol yerine bakuchiol veya kuşburnu yağı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Topikal retinoidleri çevrimiçi olarak veya yerel eczanenizde veya güzellik malzemeleri mağazanızda bulabilirsiniz.

Alfa ve Beta Hidroksi Asitler (AHA’lar ve BHA’lar) ile Exofilate

Siyah noktalar için düzenli pul pul dökülme (exofilate), gözeneklerin tıkanmasına neden olabilecek aşırı miktarda ölü deri hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olabilir. İşlem ayrıca mevcut siyah noktaları da kaldırabilir.

Sert fırçalamalar yapmak yerine, alfa ve beta hidroksi asitleri (AHA’lar ve BHA’lar) kullanabilirsiniz. Glikolik asit, en yaygın AHA türüdür bununla beraber salisilik asit, öne çıkan bir BHA’dır.

Her ikisi de cildinizin üst katmanını kaldırarak çalışır. Ayrıca bu bileşenler gözenekleri temizlerken ve cildinizi daha yumuşak hale getirirken aynı zamanda kırışıklıkların ve yaşlılık lekelerinin görünümünü de iyileştirebilir. BHA’ların piyasada daha yaygın olarak bulunduğunu ve bazı durumlarda da daha uygun fiyatlı olduğunu görebilirsiniz!

BHA ve AHA ürünlerini çevrimiçi bulabilirsiniz.

Gözenek Şeritleri

Gözenek şeritleri geçici olarak bir deri katmanını çıkarır ve bununla birlikte genellikle siyah noktayı oluşturan oksitlenmiş yağ ve kiri de beraberinde çıkarır. Gözenek şeritleri, cildinizin yağ üretimini düzenlemediği için bu siyah noktaların geri gelmesini engellemez.

En iyi sonucu elde etmek ve gözenekleri açmak için yüzünüzü önceden buğulamayı deneyebilirsiniz (örneğin, bir tencerede kaynar su üzerinde su buharına tutarak). Gözenek şeritleri ayrıca cilde yardımcı olan önemli doğal yağları ve saç köklerini temizleme konusunda da oldukça etkilidir.

Gözenek şeritlerini çevrimiçi olarak, yerel eczanenizde veya güzellik malzemeleri satan mağazanızda bulabilirsiniz.

Görsel: Gözenek şeridi

Suyla Düzenli Yıkama

Bu yöntemi çok defa duymuşsunuzdur ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta akşam yatarken yastığınızdan veya çevreden yüzünüze bulaşmış kirlerden yüzünüzü sabah yıkayarak ya da aynı şekilde gün içerisindeki çevresel kirden gün içinde ya da akşamları düzenli olarak yüzünüzü yıkayarak bu kirlerden arınabilirsiniz. Özellikle egzersiz sonrası oluşan terlemeye bağlı olarak yüze kirklerin hapsolmasını önlemek için mutlaka yüzünüzü yıkamalı suya erişiminiz yok ise de ıslak mendil ile silmeniz oldukça önemlidir.

Görsel : Exofilate ve yıkama ile siyah noktalardan kurtulma

Kil Maskesi

Kil maskeleri ciltteki yağları ve toksinleri uzaklaştırarak gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Kil maskeleri genellikle yağlı ciltler için olmazsa olmazlar olarak kabul edilir. Bazı kil maskeleri ayrıca kükürt içerir. Kükürt, siyah noktaları oluşturan ölü deri hücrelerini parçalamaya çalışan başka bir bileşendir.

Hangi maskeyi seçerseniz seçin, haftada bir veya iki kez uyguladığınız peeling tedavinize ek olarak haftada bir kez kullanabilirsiniz.

Görsel: Kil maskesi ile siyah noktalardan kurtulma

Kömür Maskesi

Kil maskeleri gibi, kömür maskeleri de derinin derinliklerinde yağı ve diğer yabancı maddeleri dışarı çekerek vücuttan uzaklaştırır. Kömür maskesini çevrimiçi bulabilirsiniz.

Görsel: Kömür maskesi

Kimyasal Peelingler

Kimyasal peelingler geleneksel olarak yaşlılık lekelerinin azalması ve ince çizgiler gibi yaşlanma karşıtı faydalar için kullanılır. Kabukların genellikle AHA’lar veya BHA’lar içerdiğini ve cildi soyarak ölü deriyi uzaklaştırır. Sonuç olarak, işlemden geçtikten sonra daha pürüzsüz, tazelenmiş görünen bir cilt ortaya çıkar.

Siyah noktalar için birincil tedavi olarak kabul edilmeseler de kimyasal peelingler ölü deri hücrelerini çıkarabilir ve genişlemiş gözenekleri küçültebilir.

Yaşlanma karşıtı faydalar da arıyorsanız, bu tedavi yöntemi özellikle yararlı olabilir.

Cilt bakımında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da cilt yapınıza uygun yöntemi seçmelisiniz. Bunun için de bazen doktorunuza başvurmanızda da fayda var. Diğer bakım önerilerimiz için burayı da ziyaret edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz 🙂

Exit mobile version