Soğuk Havalarda Kas Tutulmalarına Dikkat

0
1283
soguk-havalarda-kas-tutulmalarina-dikkat (4)

Hava soğudukça, soğuk iklimlerde yaşayan insanlar genellikle kas tutulmaları yaşarlar. Bu durum, merdiven çıkma veya kilerinizin üst rafındaki yiyeceklere ulaşma gibi en temel görevleri bile gerçekleştirmeyi zorlaştırabilir. Annelik Yolunda ailesi olarak bu makalede havalar soğumaya başlarken kas tutulmaları hakkında bilmeniz gerekenleri ve alabileceğiniz önlemleri sizler için derledik.

Kaslar Soğudukça Esnekliklerini Kaybetmeye Başlarlar

Kaslar soğudukça esnekliklerini kaybetmeye başlarlar. İçeride geçen uzun bir günün ardından soğuğa adım attığınız andan itibaren kaslarınız sertleşir. Bu, soğuğa karşı doğal bir tepki olabilir bunun için endişelenmenize gerek yok! Soğuktan dolayı ara verdiğiniz ve düzenli olarak ısındığınız sürece, kas sertliği genellikle zamanla geçecek bir sıkıntıdan başka bir şey değildir.

 • Kas sertliğinin her zaman hava koşullarından veya rüzgâr soğuğu gibi diğer dış etkenlerden kaynaklanmadığını unutmayın.
 • Kas sertliği ayrıca yaralanma veya aşırı kullanım, susuzluk veya uykusuzluk (veya her ikisi) gibi başka faktörlerden de kaynaklanabilir.
 • Eklemlerinize baskı uygulayan herhangi bir durum, tüm gün işte oturmak da dahil olmak üzere, ağrıya ve hareket kısıtlılığına neden olabilir!
soguk-havalarda-kas-tutulmalarina-dikkat (3)
Görsel: Soğuk havalarda kas tutulmaları sıklıkla karşılaşılan bir durumdur

Kas Tutulmaları Temel Hareketleri Engeller

Daha soğuk kaslar, temel görevleri gerçekleştirmek için daha fazla enerji gerektirir. Kaslarınız ne kadar tutulursa, sıcak kalmak için o kadar çok çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle soğuk bir günde dışarıdayken yapabileceğiniz en iyi şey yavaşlamak ve vücudunuzu fazla çalıştırmayacak bir hızda hareket etmektir.

 • Sıcaklık düştüğünde, vücudun bu bölgelerine artan kan akışı nedeniyle kaslar ısınmak için normalden daha fazla enerji kullanır.
 • Ek olarak, daha düşük sıcaklıklar genel olarak hareket ve kasılma/gevşeme süreçleri için daha fazla enerji gerektirir.
 • Soğuk havadaki fiziksel aktivite, evde veya dışarıda düzenli olarak egzersiz yapmaya alışmış olsanız bile (hava çok soğuk olmadığında) kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. ).
 • Halihazırda gergin olan kasların fazla çalıştırılması ek sertliğe veya yaralanmaya neden olabilir.
soguk-havalarda-kas-tutulmalarina-dikkat (2)
Görsel: Soğuk havalarda kas tutulmaları spor yaparken bile meydana gelebilir

Soğuk Havalarda Kas Tutulmaları Neden Meydana Gelir?

Kas tutulmaları bir diğer adı ile kas sertliği, vücudunuzun sizi sıcak tutmaya çalışma şeklidir. Üşüdüğünüzde, kanın içlerinden akmasını sağlamak ve ısı üretmek için kaslarınız gerilir. Kas gerginliğindeki bu artış, zaten sıkı çalışırken kasları fazla çalıştırırsanız ağrıya veya yaralanmaya neden olabilir.

Örneğin, bazı insanlar tempolu yürüyüşler yaparak kanlarını hareket ettirmeye çalışır; ancak, bu en iyi fikir olmayabilir çünkü soğuk hava ve kas gerginliğinin halihazırda uyguladığına ek bir gerginlik eklemiş olacaksınız. Diğer örnekler şunları içerir:

 • Dışarısı buz gibiyken çok fazla bahçe işi yapmak
 • Eldiven takmadan basketbol gibi aktiviteler yapmak

İlk başta zararsız ve hatta eğlenceli görünebilir! Ancak sonunda bu faaliyetler donma veya kas spazmları (ağrılı kramplar) gibi yaralanmalara yol açabilir. Dışarısı soğukken işleri yavaş ve kolay halletmek en iyisidir. Yürüyüşe çıkıyorsanız, eldiven veya eldiven giymeyi deneyin; bahçe işi yapıyorsanız, bacaklarınızı ve kollarınızı örten sıcak giysiler giyin.

Kas Tutulmalarına Karşı Sıcak Duş Alabilirsiniz

Soğukta çok uzun süre oturduktan sonra sıkı hissetmenizin nedeni kas tutulmalarıdır. Vücut ısınız düştüğünde, vücudun uç noktalarına giden kan akışı yavaşlar ve merkez bölgenizde yoğunlaşır. Bu, eklemlerinizdeki herhangi bir hareketin- kullanılsın ya da kullanılmasın – ağrılı hale geldiği anlamına gelir çünkü içlerinden düzgün bir şekilde kan akışı yoktur. Sıcak banyolar ve duşlar dolaşımın artmasına yardımcı olabilir; bu nedenle, kaslarınıza giden kan akışını artırmak, sertliği önlemeye yardımcı olacaktır.

soguk-havalarda-kas-tutulmalarina-dikkat (1)
Görsel: Sıcak bir duş kas tutulmalarına karşı iyi bir önlemdir

Ayrıca kas sertliğine genellikle ağrının da eşlik ettiğini unutmayın: sıcak banyolar ve duşlar da bu rahatsızlığın bir kısmını hafifletebilir!

Bazı insanlar hava soğuduğunda kas sertliğini fark eder; egzersiz ve ılık duşlar bu sertliği azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Sıcak banyolar ve duşlar kasları ısıtır ve sertliği azaltmaya yardımcı olur.
 • Germe ayrıca esnekliği artırabilir

Kaslarınızı Sıcak Tutun!

Egzersiz, kaslarınızı sıcak tutmanın yanı sıra aşırı sertleşmelerini de önler. Bir dizi egzersiz veya spordan sonra sert hissediyorsanız, kanın vücudunuzda tekrar akmasını sağlamak için birkaç dakika normalden daha fazla hareket etmeyi deneyin. Bu, egzersizden sonra ortaya çıkan ilk ağrının bir kısmını azaltmaya yardımcı olabilir; ancak, mutlaka tamamen engellemeyecektir!

Soğuk havada egzersiz yaparken veya başka bir fiziksel aktivite yaparken herhangi bir ağrı hissederseniz (veya kas sertliğiniz geçmiyorsa), hemen bir doktora görünün; egzersiz sırasında kendinizi yaralamış olabilirsiniz.

soguk-havalarda-kas-tutulmalarina-dikkat (1)
Görsel: Kas tutulmaları ne zaman normale döner?

Kas Tutulmaları Ne Zaman Normale Döner?

Bir dizi egzersiz veya spordan sonra kas tutulması ya da kas sertliği hissediyorsanız, kanın vücudunuzda tekrar akmasını sağlamak için birkaç dakika normalden daha fazla hareket etmeyi deneyin. Bu, egzersizden sonra ortaya çıkan ilk ağrının bir kısmını azaltmaya yardımcı olabilir; ancak, mutlaka tamamen engellemeyecektir! Soğuk havada egzersiz yaparken veya başka bir fiziksel aktivite yaparken herhangi bir ağrı hissederseniz (veya kas sertliğiniz geçmiyorsa), hemen bir doktora görünün; egzersiz sırasında kendinizi yaralamış olabilirsiniz!

Sonuç

Soğuk havalarda kasların sertleşmesinin birçok nedeni vardır. Örneğin, dışarı çıkıp etrafta dolaşmaya başladığımızda vücudumuzun içeride olduğu kadar verimli çalışmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bunun nedeni, bu sıcaklıklara maruz kalmaya alışkın olmamalarıdır. Düşük nem aynı zamanda biz insanların düzgün nefes almasını zorlaştırır çünkü ağızlarımızda da kuruluğa neden olabilir! Soğuk kş aylarında kendinize ve sevdiklerinize dikkat edin bizi takip etmeye devam edin 🙂

 

Kaynaklar:

 1. https://www.stretchzone.com/blog-posts/how-the-weather-affects-your-muscles/#:~:text=Why%20Do%20Our%20Muscles%20and,lose%20their%20range%20of%20motion.
 2. https://www.medicinenet.com/why_do_my_muscles_hurt_when_its_cold/article.htm
 3. https://melbournenaturaltherapies.com.au/cold-weather-muscles/