Sonbahar Depresyonu İle Baş Etmenin Yolları

0
1263
sonbahar-depresyonu-ile-bas-etmenin-yollari

Mevsim geçişlerinde nezle, grip gibi hastalıklara yakalanmanın yanı sıra ruhsal ve zihinsel olarak çeşitli sorunlar da beraberinde gelebilir. Bunlardan birisi de kışa yaklaşırken yakalanabileceğiniz sonbahar depresyonudur. Güneşin etkisini daha az hissedeceğimiz bu sonbahar döneminde, depresyona girmemek için alınması gereken tedbirleri, depresyonun belirtilerini bu makalede sizler için ele aldık. Nasıl daha zinde olunur, ruhsal ve fiziksel olarak nasıl daha iyi hissedilir ve modunuz yükselir, sizlerle kısaca bu bilgileri paylaşacağız.

Sonbahar Depresyonu Nedir?

Sonbaharla beraber güneşin azalması, havaların kötüleşmesi gibi etkenlerden dolayı insanlar kendisini mutsuz, huysuz, gergin, yorgun hisseder. Ayrıca insanın bir şeyler yapma motivasyonu da azalabilir, mesela hobilerini bile yapmak için motivasyonunun olmaması gibi durumların oluşmasının sebebi sonbahar depresyonu olabilir.

sonbahar-depresyonu-ile-bas-etmenin-yollari (1)
Görsel: Sonbahar depresyonu nedir?

Sonbahar Depresyonunun Sebebi ve Belirtileri Nelerdir?

Sonbahar depresyonunun sebepleri arasında en çok dikkat çeken moktaların başında güneş azalması gelir. Bu, insanın uyku düzeninin bozulmasını tetikleyebilir. Ek olarak daha çok karanlığa maruz kalma korkusu ve tabii ki soğuk da burada önemli birer etkendir. Bunların sonucunda ortaya çıkan sonbahar depresyonu belirtileri aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Halsizlik, ekstra yorgunluk ve sürekli bir yatakta kalma isteği,
 • Yoğun düşünceler karşısında kalıp dikkat eksikliği yaşamak,
 • Sevilmeme korkusunun oluşması ve değersiz hissetmek,
 • Bir anda aşırı kilo kaybı ve aşırı kilo almak,
 • Geleceğe dair umudu yitirmek,
 • Ara sıra gelen sinirlilik,
 • Normal durumlara karşı oluşan gerginlik ve tahammülün edememek,
 • Odaklanma sorunu yaşamak,
 • Hüznün ve melankolinin yükselmesi,
 • İçine kapanıklık yaşamak,
 • Ruhsal olarak düşük hissetmek,
 • Yapılan aktivitelerin zevk vermemesi

Sonbahar Depresyonu ile Baş Etmenin Yolları

Sonbahar depresyonuna kapılmamak için ya da kapıldıktan sonra kurtulmak için yapılabilecek bir çok aktivite ve düzelme yolları vardır. Öncelikle insanın bu durumdan kurtulmak için çaba sarf etmeye hevesli olması gerekir. Unutmamak gerekir ki öncelikle insanın kendisini sevip, mutlu olmayı amaçlaması en elzem gereksinimler arasında kuşkusuz ilk sırada gelir. Daha sonrasında en uygun adımları atarak kendisini olduğu veya hissettiği kötü durumdan kurtarması lazım. Her ne kadar sürekli söylenen klasik kelimelerden de olsa sonbahar depresyonundan çıkmanıza yardımcı olacak belli başlı yollar bulunmakta. İşte onlardan bazıları:

1. Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı beslenmek başta sonbahar depresyonu olmak üzere sizi mutsuz eden birçok faktörle baş etmenin önemli yollarından bir tanesidir. Esasen her zaman düzenli beslenmeye dikkat edilmesi gerekirken bu dönem değişikliği ve depresyon baskısında düzenli beslenme son derecede önemli bir role sahip olmaktadır. Öğünlerin düzenli olarak tüketilmesi ve aynı zamanda sağlıklı öğün tüketimi çok önemlidir. İnsanın kendini mutlu edecek sağlıklı besinleri tüketmesi de depresyona karşı önemli bir yöntem olarak bilimsel araştırmalar ile sabittir.

sonbahar-depresyonu-ile-bas-etmenin-yollari (2)
Görsel: Sonbahar depresyonuna karşı beslenmenin önemi

2. Düzenli Uykunun Önemi

Sonbahar döneminde, gece ve gündüz saatleri değişir, neticede gündüzler kısalır ve geceler giderek uzamaya başlar. Bunun sonucunda uyku düzeni ve biyolojik saat kavramı da değişir. Uyku düzeninin bozulmasının tabii ki büyük bir sebebi de sonbahar depresyonudur. Uyku düzenin değişimine karşı alabileceğiniz önlemler ile düzenli uyku ile vücudunuzun tam olarak dinlenmesini sağlayabilir ve depresif modun başlıca nedenlerinden birisini ortadan kaldırabilirsiniz. Nitekim yapılan araştırmalar ve 2015 Nobel Kimya ödülüne layık görülen Aziz Sancar’ın çalışmalarına göre gece 23.00 – 02.00 ile gündüz 12.00 – 14.00 saatleri arasında alınan uyku en kaliteli uyku olarak kaydedilmiştir. Aynı araştırmalar vücudun sirkadyen saat ritminin de bu saat dilimlerinde alınan uyku ile dengelendiğini göstermiştir.

3. Sevdiğiniz İnsanlara Vakit Ayırın

İnsanlar genel olarak sevdiği kişilerle sıkıntılarını paylaşarak rahatlarlar. Bu bir nevi terapi yöntemi olarak da görülebilir. Sonbahar da depresyonla başa çıkmak için de fazlaca önerilen bir durumdur. Sevdiğiniz insanlarla, ailenizle, arkadaşlarınızla vakit geçirmek sizi her zaman en üst moda yükseltir. Bunu yeni bir şeylere başlamak ya da var olan rutinlerinizi daha iyi bir şekilde yapmanız için size harika bir motivasyon kaynağı olur.

sonbahar-depresyonu-ile-bas-etmenin-yollari (3)
Görsel: Sonbahar depresyonuna karşı sevdikleriniz ile vakit geçirin

4. Hobilerin Devam Ettirilmesi

Kişinin sonbahar depresyonuna tepki olarak, hobilerinde vazgeçmemesi gerekir ki modunu yüksek tutacak aktiviteleri olsun. Kesinlikle sevdiğiniz şeyleri yapmaktan vazgeçmeyin, yapmaya devam edin. Bu sadece sonbahar depresyonu için değil hayatta her şeye karşı daha güçlü ve mutlu olabilmek, hayattan keyif alabilmek için gerekli olan bir şeydir.

5. Planlı Hareket Etmek

Sonbahar depresyonunun altında iken insanların ruhsal ve zihinsel olarak düşük hissetmeleri gayet normaldir. Bu da insanları düzensizliğe, dağınıklığa ve bozukluğa itebilir. Bu duruma engel olmak için günlük veya haftalık planlar yaparak hareket etmek önemli bir baş etme yoludur. Bu şekilde hem düzensizlik, dikkatsizlik engellenmiş olur hem de belirli işleri yapmanız gerektiği için bir uğraş edinmiş olursunuz.

6. Spor ve Egzersiz

Normal dönemlerde de önemli olan egzersiz ve sporun sonbahar depresyonunu gidermek için de yapmak gayet önemlidir. İnsanın bedenini, ruhunu ve fiziksel özelliklerini üst seviyede tutmak için önemli olan bu aktivitelerin devam ettirilmesi ve ertelenmemesi gerekir. Sizlerin de bu aktiviteleri geciktirmemeniz her açıdan çok yararlı olacaktır.

sonbahar-depresyonu-ile-bas-etmenin-yollari (4)
Görsel: Sonbahar depresyonundan kurtulmak mutlu olmaktan geçer

7. İşinizde Mutlu Olun

Sonbahar döneminde depresyona girmenize sebep olan başka bir unsur da işinizin stresinin artması, sürekli işe gidip gelmek olabilir. Bu yüzden hem sevdiğiniz işi yapmak hem de işinizde mutlu olmak sonbahar depresyonunu yenmenizde fazlasıyla yararlı olacaktır.

8. Müzik Dinlemek

Müziğin insanı rahatlattığı gerçeği hem gündelik hayatta hem de bilimsel çalışmalar ile kanıtlanan bir durumdur. Sonbahar depresyonunun en büyük düşmanlarından birisi olan müzik sizin de depresyona karşı alacağınız önemli bir tedbir olacaktır.

Her ne durumda olursanız olun hiç bir ruh halinin sizin mutluluğunuzun önüne geçmesine asla müsaade etmeyin 🙂

 

Kaynaklar:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/seasonal-affective-disorder/symptoms-causes/syc-20364651
 2. https://www.bbc.com/news/uk-41083477
 3. https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/seasonal-affective-disorder-sad/overview/