Sonbaharda Cildi Arındırmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

0
1436
cildi-arindirmak-icin-neler-yapabilirsiniz (5)

Sonbaharda cildi arındırmak için neler yapacağınız ile ilgili şüpheleriniz var ise tam size göre bir yazımız var. Cilt bakımı her mevsimde olduğu gibi sonbahar döneminde de fazlasıyla önemlidir. Cildinizi sonbahar koşullarına göre hazırlamak, cilt sağlığınızı korumak, ölü derilerden arındırmak son derece önemlidir. Annelik yolunda ailesi olarak sizler için sonbahar döneminde sağlıklı bir cilt arındırması ve bakımı için neler yapabileceğinizi listeliyoruz.

Neden Cildi Arındırmalısınız?

İnsan cildinin sonbahar döneminde de ölü derilerden arındırılması hem sağlıklı hem de canlı bir yüz için son derece önemlidir. Yaz ayı boyunca, hava şartlarından dolayı ciltte ölü deriler birikir. Bu ölü derileri ciltten temizlenmesi gerekir. Bunun için sağlıklı doğal ürünlerin kullanılması ve bazen de doktor kontrolünde sürecin kontrol edilmesi gerekebilir. Yaz tatili döneminde herkes bronzlaşmayı sever fakat sıcaktan kaynaklı olarak cildiniz yıpranabilir. Sadece tatil döneminde bronzlaşmayı seven insanlar için değil, yazın her cilt sıcaktan ve güneşten yıpranır. İşte bu yüzden cilt sağlığının korunması ve sonbahar döneminde arındırılması son derecede hayati bir önem taşıaktadır.

cildi-arindirmak-icin-neler-yapabilirsiniz (1)
Görsel 1: Cildi arındırmak için yapmanız gerekenler

Cilt Arındırmanın ve Bakımının Önemi

  1. Daha öncesinde de cildinize düzenli bir bakım yapıyorsanız bu bakımınızı sonbahar döneminde kesinlikle ihmal etmeyin. Gün boyunca dışarıda geçirilen vakit sırasında cilt nemini kaybeder, cilde gözle görülemeyecek maddeler yapışır. Sonbahar döneminde de cilt bakımı bu yüzden fazlasıyla önemlidir.
  2. Yaz ayı bittikten sonra sonbaharın gelmesi ile çeşitli hava değişimleri görülür. Bu değişimlere karşı insanın cildini koruması ilerleyen yaşlarda çeşitli cilt problemleri yaşamamak açısından hayati öneme sahiptir. Nitekim cilt kanseri de dahil olmak üzere birçok cilt hastalığı riski sürekli güneş altında kalındığında ve düzenli cilt bakımları yapılmadığında artmaktadır.
  3. Sonbahar mevsiminde hava değişimleri nedeni ile cildin kuruması söz konusu olur ve bu çok doğaldır. Fakat nemli bir cildin yapısını koruması ve sağlıklı kalmasını sağlamak için nemlendirmeyi asla ihmal etmemek gerekir. Cildin nem dengesini korumak sadece günü kurtarmak için değil geleceğe de çok güzel bir yatırımdır. Çünkü nemli bir cilt geç yaşlanır ve ileri yaştan dolayı oluşan kırışıklıkları geciktirir. Nemli bir cildi korumanın en önemli ve güvenli yollarından birisi de bol bol su içmektir. Kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken ve uzmanlarca tavsiye edilen bir konudur.
cildi-arindirmak-icin-neler-yapabilirsiniz (2)
Görsel: Cildi arındırmak için yapmanız gerekenler.

Cilt Lekelerine ve Gözeneklerine Karşı Önlem

Sonbahar ayına kısayla hem güneş hem de sıcaklık, yaz aylarında daha fazladır. Bu yüzden de ciltlerde lekelerin oluşumu, gözeneklerin belirginleşmesi ve artması söz konusudur. Sonbahar dönemine geçildiğinde bu gibi ciltte istenmeyecek durumlardan kaçınmak için cilt temizlik bakımı sonbahar döneminde çok önemlidir. Kendinizi ve cildinizi daha hoş ve sağlıklı bir şekilde bu şekilde koruyabilirsiniz.

Ne Yerseniz Cildiniz Etkilenir

Unutulmaması gerekir ki insan ne yerse o’dur. Güzel, sağlıklı bir cilt için sonbahar ayında da ne yenildiği fazlasıyla önemlidir. Çünkü cilt yenilen besinlerden çok çabuk etkilenen bir yapıya sahiptir. Cildin sağlığı açısından çok yararlı olarak bilinen ve sonbahar zamanında yenilen balkabağı tüketilmelidir. Çünkü balkabağı cildin güzel ve genç görünümünü önde tutar. Buna ek olarak havuç tüketilebilir ve havuç çok güçlü bir A vitamini kaynağıdır. A vitamini insan sağlığı için fazlasıyla önemli olup cilt üzerinde kırışıklık oluşumunu engelleyici bir yapıya sahiptir. Tabii ki sadece balkabağı ve havuç değil birçok sonbahar meyve ve sebzesi tüketilmelidir. Bu sadece cilt sağlığı için değil aynı zamanda insan sağlığı içinde fazlasıyla önemli bir konudur.

cildi-arindirmak-icin-neler-yapabilirsiniz (3)
Görsel: Cildi arındırmak ve nemlendirmek

Ortam Neminin Önemi

Soğuk havalara geçiş yapıldığında ev ortamının nem dengesinin de cilt üzerinde önemli bir etkisi vardır. Evdeki havanızı nemlendirmek cildinizin de nemli kalmasını sağlayacaktır. Bu yüzden sonbahar zamanında nemlendirmenin önemi artmaktadır.

Sonbaharda Güneşten Korunmak

Sonbahar döneminden güneş her ne kadar yavaş yavaş bulutların arkasına saklanıyor olsa da cildinize zarar verebilme potansiyeli yüksektir. Güneş ışınlarına sonbahar aylarında maruz kalmamak için kendinizi güneşten korumanız gerekiyor. Bunun yolları genellikle koruyucu doğal kaliteli bir bakımdan geçiyor. Cildinizin güneşten sonbahar ayında etkilenmemesi için güneş kreminizi, cilt bakımınızı ihmal etmemelisiniz.

cildi-arindirmak-icin-neler-yapabilirsiniz (4)
Görsel: Cilt arındırmada dikkat edilmesi gerekenler

Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cilt bakımının sonbahar döneminde nasıl yapılması ve olması gerektiğini kısaca anlattık. Ek olarak cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar da göz ardı edilmemelidir. İlk olarak kişinin kendi cildini tanıması gerekiyor. Kuru, hassas ve yağlı ciltler olmak üzere üç çeşit cilt tipi vardır.

  1. Kuru Ciltler: Bu tip ciltler kuru olması nedeniyle hızlı bir şekilde nemi tüketebilir bu yüzden sıklıkla nemlendirmenin yanında ayrıca bakım sonrasında bu ciltlerin nemini korumanız da gerekir. Genel olarak uzmanlarca da tavsiye edilen aquafilin, fucoge ve seramid gibi içeriği olan ürünleri kullanabilirsiniz. Ayrıca cildin kurumasına yol açan lanolin içerikli sabunlardan da kaçmaya dikkat etmelisiniz.
  2. Hassas Ciltler: Cilt tipleri arasında en hızlı leke oluşumunun gözlendiği cilt tipidir. Kızarıklık bu hassas ciltlerde oluşur. Kullanılan bakım malzemesi de bu sebeple değişiklik göstermektedir, örnek olarak temizleme sütü kullanmak hassas ciltlerde bakım için terch edilebilir.
  3. Yağlı Ciltler: Yağlı ciltlerde yapılan en büyük hatalardan birisi yüzdeki yağı temizlemek için sert sabun kullanmak ve yüzü sert bir şekilde keselemektir. Bunun yerine doktor kontrolü altında yağ içermeyen güneş koruyucusu ve jel veya likit formunda temizleyici kullanmaları gerekmektedir.

Unutmayın her şey kendinizi sevmekle başlar; önce kendinizi sevin sonra cildinizi.