Sonbaharda Güneş Kremi Kullanmanız İçin 4 Neden!

0
1373
Sonbaharda Güneş Kremi Kullanmanız İçin 4 Neden!
Sonbaharda Güneş Kremi Kullanmanız İçin 4 Neden!

Güneş kremini ne zaman kullanıyorsunuz? Eğer bu sorunun cevabı “Sadece yaz tatillerinde.” ise sizin için cilt lekeleri ve kusurları kaçınılmaz olabilir. Evet, güneş kremi sadece yazın kullanılan bir cilt bakım ürünü değildir. Yılın geri kalanında da güneş ışınları cildimize ulaşmaya devam ediyor.

Ücretsiz Plastik Tüp şişe Dökülen Kişi Stok Fotoğraflar
Görsel 1: Güneş kremi sadece yazın kullanılan bir cilt bakım ürünü değildir.

Yıl boyunca cildinizin daha eşitlenmiş, pürüzsüz ve ışıltılı görünmesini ister misiniz? Bunun için yaz sonrası sonbahar mevsiminde de güneş korumasına devam ederek, cilt güzelliğinizi kontrol altında tutmalısınız. Sonbaharda da güneş kremi kullanmaya ikna olmak için aşağıdaki maddeleri mutlaka okumanı öneririz.

Güneş Işınları Hala Çok Güçlü!

Sonbahar ayının artık yazdan farkı kalmamaya başladı. Küresel ısınmanın etkisiyle eylül, ekim ve kasım aylarında da yoğun güneş ışığına maruz kalabiliyoruz. Bu da güneş korumasına sonbaharda devam etmeniz gerektiğinin önemli bir işareti!

Ücretsiz başvurmak, cazibe, cilt içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 2: Küresel ısınmanın etkisiyle eylül, ekim ve kasım aylarında da yoğun güneş ışığına maruz kalabiliyoruz.

Güneş kremleri her ne kadar yaz tatilleriyle ilişkilendirilmiş de olsa havanın güneşli olduğu her gün sürülmeli, buna sonbahar ve kış ayları da dahil! Bulutsuz, açık günlerde hava derecesine bakmaksızın güneş kremi sürmelisiniz.

Güneş Lekelerini Azaltmak Gerekiyor!

Yazın cildinizde güneş kaynaklı lekeler oluşabiliyor. Güneş lekelerinin koyulaşmaması ve belirginliğini kaybetmesi için yaz sonrası da cildinizi güneşten korumalısınız. Renkli güneş kremleri, gözle görülür ışıkla tetiklenen hiperpigmentasyonu önlemeye yardımcı olarak cilt rengini eşitliyor. Böylece cildinizdeki güneş lekelerinin koyulaşmasını önlemiş oluyorsunuz.

Ücretsiz anti-mavi ışık, aşındırmak, bağbozumu içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 3: Yazın cildinizde güneş kaynaklı lekeler oluşabiliyor.

Yaşlanma Belirtilerini Önlemelisiniz!

Yaşlılık belirtilerinin en önemli nedenlerinin başında güneş ışınları geliyor. Korumasız güneş ışığına maruz kalmak, yüzümüzde kırışıklıklar, koyu lekeler ve elastikiyet kaybına neden olabilir.

Ozon Tabakası Daha İnce!

Yanlış bilinenin aksine kış aylarında ozon tabakası daha incedir. Bu da soğuk günlerde güneşi daha etkili ve yakıcı yapabiliyor. Bu nedenle kar sporlarıyla uğraşanlar güneş kreminin sonbahar ve kış aylarında ne kadar önemli olduğunu bilirler.

Ücretsiz başvurmak, cilt bakımı, dikey atış içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 4: Yanlış bilinenin aksine kış aylarında ozon tabakası daha incedir. Bu da soğuk günlerde güneşi daha etkili ve yakıcı yapabiliyor.

Sonbahar ve kış aylarında rüzgar yanığı, kar yanığı olarak da bilinen güneş yanıkları cilde daha fazla zarar verebiliyor. Bu nedenle güneş kremini sonbahar ve kış aylarında saat 10:00-16:00 arasında mutlaka sürmelisiniz. Soğuk ve şiddetli rüzgarlar cildinizde ekstra kuruluk ve pul pul dökülme gibi sorunlar yapabiliyor. Bu gibi günlerde nemlendirme özelliğine güvendiğiniz güneş kremlerini sürerek cildinizin kurumasını ve matlaşmasını önleyebilirsiniz.

Annelik Yolunda ekibi olarak, kendinize ve cildinize dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://mddermcare.com/why-you-need-sunscreen-in-the-fall/
  2. https://www.cosmopolitan.com/style-beauty/beauty/a61863/best-sunscreen-for-fall/

Görsel Kaynak: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/el-losyon-gunes-kremi-kapatmak-5202453/