Spor Ne Zaman Yapılmalıdır?

0
1620
Spor Ne Zaman Yapılmalıdır?
Spor Ne Zaman Yapılmalıdır?

Spor hangi saatlerde yapılmalı sorusunun doğru cevabı aslında kişiden kişiye göre değişir çünkü egzersiz yapmak için mükemmel zamanı bulmak, fizyoloji kadar kişisel tercih ile de ilgilidir ama yine de koşu bandında en iyi süreye ulaşmak ya da ağırlık sehpasında daha iyi bir performans gösterebilmek için günün belli bir zaman diliminin diğerinden daha iyi olup, olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Annelik yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizlere günün farklı saatlerinde yapılan egzersizlerin artılarından ve eksilerinden bahsedeceğiz. Hazırsanız, başlayalım!

Görsel 1: Alarm çaldığında yataktan kalkmak ve spor salonuna gitmek zor gelebilir, fakat sabah antrenmanı yapmanın size sağlayacağı pek çok harika faydası vardır.

Sabah Sporunun Faydaları Nelerdir?

Alarm çaldığında yataktan kalkmak ve spor salonuna gitmek zor gelebilir, fakat sabah antrenmanı yapmanın size sağlayacağı pek çok harika faydası vardır.

Öncelikle, spora yeni başlıyorsankz sabah sporu rutin oluşturmak ve alışkanlık kazanmak için çok daha avantajlıdır. Sporu sabah kalkar kalmaz yapmadığınızda, günün ilerleyen saatlerinde “Şu işimi bitirip, daha sonra antrenman yapacağım.” diye düşünmeniz olasıdır. Öğleden sonra ve akşam yapılan antrenmanlar, günün diğer sorumluluklarıyla çakışabilir. Ayrıca, bütün gün çalışıp, yorulmak, irade gücünüzü etkileyebilir. İşte bu sebeple, sabah egzersiz rutinini tutarlı kılmak daha kolaydır. İkinci kez düşünmeden kapıdan çıkın, spor salonuna vardığınızda zaten tamamen uyanmış olacaksınız.

Görsel 2: Öğleden sonra ve akşam yapılan antrenmanlar, günün diğer sorumluluklarıyla çakışabilir.

Sabah egzersizleri, daha iyi bir uyku için de iyi bir seçenek olabilir. Egzersiz, kalp atış hızını ve vücut ısısını artırdığı için akşam sekizden sonra yapılan egzersizler uyku kalitesini bozabilir. Yapılan araştırmalar, sabah erken saatte egzersiz yapmanın, öğleden sonra ya da akşam yapmaya kıyasla geceleri daha sağlıklı uyumaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Ayrıca, aç karnına egzersiz yapmanın daha fazla yağ yaktırdığı da bilinmektedir. Öğleden sonra ya da akşam aç olmanız daha zor olacağı için bunu da sabah sporunun faydalarından bir başkası olarak sayabiliriz.

Akşam Sporunun Faydaları Nelerdir?

Birçok kişi, sabahın erken saatlerinde yapılan antrenman seanslarının faydalarından bahsetse de günün ilerleyen saatlerinde egzersiz yapmanın da iyi bir seçim olmasının pek çok nedeni vardır.

Öncelikle yataktan yeni çıkmış olmadığınızdan, gün boyunca artan vücut ısınız sayesinde kas gücü, esneklik ve dayanıklılık seviyeleriniz öğleden sonraları zirveye çıkabilir. Yapılan çalışmalar, ayrıca vücudun en fazla kaloriyi öğleden sonra saatlerinde yaktığını göstermektedir.

Öğleden sonra ve akşam saatlerinde hormonlarınız da sizin avantajınıza çalışır çünkü gün boyunca, kas büyümesinden sorumlu testosteron seviyeleriniz artarken, yağın depolanmasına ve kas dokusunun azalmasına yardımcı olan stres hormonu kortizol seviyeleriniz azalmaktadır.

Görsel 3: Programın için sabahları egzersiz yapmak en iyisiyse, uykudan uyanmış kaslarınızı iyice ısıttığınızdan emin olmalısınız.

Son olarak, spor salonuna gitmek için sabah, öğle ya da akşam saatlerini seçmenizden bağımsız olarak sürekli günün aynı saatinde egzersiz yaptığınızda daha iyi sonuçlar alırsınız. Programın için sabahları egzersiz yapmak en iyisiyse, uykudan uyanmış kaslarınızı iyice ısıttığınızdan emin olmalısınız. Öğleden sonra antrenmanlarınızı tutarlı kılmak içinse onları iptal edemeyeceğiniz randevular olarak görmeli ve bahaneleri en aza indirmek için işyerinde bir spor çantası bulundurmalısınız.

Annelik Yolunda ekibi olarak, sağlığınıza dikkat etmenizi diler, iyi antrenmanlar dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://theconversation.com/health-check-whats-the-best-time-of-the-day-to-exercise-50408#:~:text=In%20general%2C%20it%20seems%20the,muscle%2C%20and%20reducing%20fat%20tissue.
  2. https://www.quora.com/What-should-be-done-first-the-gym-or-playing-sports

Görsel Kaynak: https://www.olay.com.tr/galeri/saglikli-ve-mutlu-bir-hayat-icin-spor-yap-580133