Annelik Yolunda

Sporun Cilde Sağladığı 10 Fayda!

Sporun Cilde Sağladığı 10 Fayda!

Sporun Cilde Sağladığı 10 Fayda!

Spor yapmak sağlığımız için oldukça faydalıdır. Vücudunuzu şekillendirirken, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi pek çok hastalığı da önleyen sporun, cildinizi de güzelleştirdiğini söylesek? Son yıllarda uzmanların sıklıkla değindiği spor yapmanın önemini Annelik Yolunda ekibi olarak, sizin için araştırdık ve güzellik konusunda birbirinden değerli 10 faydasına ulaştık. İşte sporun cilde olan 10 faydası! Hazırsanız, başlayalım!

Görsel 1: Spor yapmak sağlığımız için oldukça faydalıdır.

Kan Dolaşımını Artırır

Spor yapmak, vücuttaki yağ yakımına etki gösteriyor ve vücudu sıkılaştırıyor, fakat egzersizlerin vücuttaki kan dolaşımını da etkilediği su götürmez bir gerçektir. Peki, “Kan dolaşımının artması cilde nasıl bir fayda sağlar?” diye düşünürseniz hemen cevaplayalım! Kan dolaşımı, vücuduna besin yoluyla aldığın bazı değerli vitamin ve minerallerin deri hücrelerine aktarımını hızlandırıyor. Böylece cilt sağlığında faydası olduğu bilinen C vitamini, kalsiyum ve fosfor gibi vitamin ve mineraller cilt tarafından hızlıca emilerek seni sağlıklı bir görünüme kavuşturuyor.

Görsel 2: Spor yapmak, vücuttaki yağ yakımına etki gösteriyor ve vücudu sıkılaştırıyor, fakat egzersizlerin vücuttaki kan dolaşımını da etkilediği su götürmez bir gerçektir.

Kolajen Üretimini Destekler

Uzmanlar uyarıyor; “Düzenli egzersiz yapmak, yaşlanma belirtilerini azaltır.” Biz de araştırmamızı yürütürken sporun, ciltteki kolajen üretimini artırdığı bilgisine ulaştık. Yaşlanmayla birlikte azalan kolajen üretimi sonucu cildinizde görülen sıkılık kaybı, sarkma ve kuruluk gibi problemlerin önüne geçebilmek için düzenli spor yapmanızı öneriyoruz. Sporla birlikte cilt hücrelerinizi yenileyebilir, cildinizin ihtiyacı olan oksijeni ona geri kazandırabilirsiniz. Cildinizdeki kolajen üretimini artıran bu etkiler ile daha sıkı görünen bir cilde kavuşabilirsiniz.

Görsel 3: Yaşlanmayla birlikte azalan kolajen üretimi sonucu cildinizde görülen sıkılık kaybı, sarkma ve kuruluk gibi problemlerin önüne geçebilmek için düzenli spor yapmanızı öneriyoruz.

İfade Çizgilerini Yok Eder

Öncelikle egzersiz hareketlerinin, kaslarını güçlendirerek daha esnek bir form kazandırdığını ve vücudunuzu rahatlattığını söyleyelim. Bu sayede yüz kaslarınız da gevşiyor ve nihayetinde ifade çizgilerinizde de yumuşama görülüyor. Üstelik gevşeyen kasların, yüzde yeni çizgilerin oluşumunu da önlüyor. Mükemmel değil mi?

Görsel 4: Öncelikle egzersiz hareketlerinin, kaslarını güçlendirerek daha esnek bir form kazandırdığını ve vücudunuzu rahatlattığını söyleyelim.

Sivilce ve Akne Oluşumunu Önler

Egzersiz ile birlikte vücudun stres seviyesinin atıldığını artık hepimiz biliyoruz. Peki bu durumun aynı zamanda cildinizdeki sivilce ve aknelere de etkili olduğunu biliyor muydunuz? Şöyle ki stres seviyenizi azaltan spor, yüzünüzde aniden oluşabilecek sivilceleri büyük oranda azaltıyor. Öte yandan spor, akne oluşumuna neden olabilecek erkeklere özgü hormonların daha az üretilmesini sağlıyor. Bu sayede cildinizdeki sivilce ve akne problemlerin azalma gösterebiliyor.

Görsel 5: Stres seviyenizi azaltan spor, yüzünüzde aniden oluşabilecek sivilceleri büyük oranda azaltıyor.

Cildi Temizler

Kirli hava, sigara dumanı, vücudunuza uyguladığınız çeşitli deodorant ve duş jeli gibi ürünler… Hepsi aslında cildinizde kirin birikmesine neden olan etmenler arasındadır. Cildinizin maruz kaldığı bu zararlı toksinleri, düzenli spor ile cildinizden uzaklaştırabilirsiniz. Terlemeyi artırarak gözeneklerin açılmasını ve cildinizin nefes almasını sağlayan spor, bu sayede daha arınmış bir görünüme kavuşmasına da yardımcı oluyor.

Cilde Sağlıklı Bir Parlaklık Kazandırır

Spor ve egzersiz ile birlikte daha parlak bir cilde kavuşman mümkün! Kandaki oksijen miktarını artıran düzenli spor, cilt yüzeyindeki damarların genişlemesini sağlar. Genişleyen bu damarlar ise cilde daha sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırır. Böylece ışıl ışıl bir cilde kavuşmuş olursunuz.

Ciltte Estetik Etkisi Yaratır

“Yok artık!” dediğinizi duyar gibiyiz, fakat bize güvenmelisiniz çünkü düzenli yoga ve esneme gibi hareketler, cildinizde gergin bir doku oluşumunu sağlıyor. Bu da olası cilt sarkmalarının önüne geçiyor. İşte size ameliyatsız, neştersiz ya da iğnesiz bir estetik formülü! Hem de denemesi bedava!

İyi Bir Uyku Çekmeye Yardımcı Olur

“Uykunun, cilt güzelliği ile ne ilgisi var canım?” demeyin. Yapılan araştırmalar, cildin kendini onarım sürecini en fazla uyurken gerçekleştirdiğini söylüyor. Bu nedenle güzel bir cilt için sağlam bir uyku çekmeniz şart! E iyi uyumak için de düzenli spor yapmalı ve dinlenme ihtiyacını karşılamalısınız. Sonra sabaha onarılmış ve mükemmel görünen bir cilt ile uyandığınızda bizi anımsayacaksınız!

Görsel 6: Yapılan araştırmalar, cildin kendini onarım sürecini en fazla uyurken gerçekleştirdiğini söylüyor.

Serotonin Hormonu Salgılar

Sporun, stresi yok ettiğinden yukarıda bahsetmiştik. Şimdi biraz da sporla birlikte vücudunuza salgılanan serotonin hormonundan bahsetmek istiyoruz. Spor, vücudunuzda serotonin, yani “mutluluk hormonu” salgılar. Bu sayede strese bağlı cilt solgunluğu, sivilce, akne ve hassas cilt sendromu gibi olumsuz cilt problemlerinizi, cildinizden uzaklaştırmanıza yardımcı olur.

Selülit Oluşumunu Engeller

Hadi biraz da vücudunuzdan bahsedelim. Güzel bir cilt deyince akla her ne kadar yüz sağlığı gelse de cildinizin tüm vücudunuzu kapladığını unutmamalısınız. Pek çok kişinin cildinizde rahatsız olduğu en büyük konunun da selülit olduğunu düşünürsek, spora başlamamanız için bizce hiçbir engel yok! Selülitin bir bölgesel yağlanma problemi olduğunu da hatırlatıyor ve sizi kaslarınızı geliştirmeye davet ediyoruz. Düzenli yapılan egzersizler sayesinde güçlendirdiğiniz kaslarınız, selülit görünümünün yerini alacak ve geriye size harika bir cilt görünümü bırakacak!

Annelik Yolunda ekibi olarak, kendinize dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-exercise
  2. https://www.usdermatologypartners.com/blog/will-exercising-improve-my-skin/

Görsel Kaynak: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/kahverengi-kolsuz-ust-giyen-kadin-819808/

Exit mobile version