Sporun En Eğlenceli Hali Yüzmenin Faydaları

0
1714
yuzmenin-faydalari-1

Yaz aylarının kavurucu sıcaklarında hem serinleten hem de sağlığa çok iyi gelen yüzmenin faydaları saymakla bitmez, üstelik her ne kadar yaz aylarında akıllara gelse de her mevsim yapılabilecek olan egzersiz çeşitlerinden biridir. Yüzme, herkesin yapabileceği bir egzersiz olarak kabul edilmektedir. Uzman kişilere göre hem hamilelerin hem de eklem, boyun ve bel ağrısı problemleri yaşayan kişilerin güvenle yapabileceği egzersizlerin başında gelmektedir. Ayrıca yüzmenin sağlığa faydaları hakkında yapılan araştırmalar sonucunda yüzmenin sadece fiziksel anlamda faydalarından ziyade psikolojik olarak da faydaları olduğu tespit edilmiştir. Annelik Yolunda ekibi olarak bu yazımızda sizlere yüzmenin faydalarından ve verimliliğinden bahsedeceğiz.

Yüzmek Tüm Vücudun Çalışmasını Sağlar!

Yüzerken vücuttaki tüm kasları harekete geçer ve bu kaslar her an aktif olarak çalışmaktadır. Bu sayede aynı anda hem kol hem karın hem de bacak kasları güçlenmektedir. Suyun direncine karşı kuvvet uygulandığı için diğer egzersizlere göre yüzmenin faydası çok daha fazladır.

yuzmenin-faydalari-2
Görsel 1: Yüzmek tüm vücudunuzun çalışmasını sağlar.

Yüzmek Kemik Kütlesini Arttırmaktadır!

Sadece ağırlık egzersizleri kemik kütlesini arttırır genel yargısının aksine yapılan araştırmalar sonucunda kemik kütlesinin yüzme ile de artabileceği kanıtlanmıştır. Bunun yanında, uzmanlar uzun süreli kas ve eklem ağrısı gibi problemler yaşayan kişilere, ağrıları giderici bir egzersiz olarak yüzmeyi önermektedir. Bu durumun en temel sebebi suyun omurga üzerinde oluşturduğu baskıyı azaltıcı etkisine sahip olması ile açıklanmaktadır.

Yüzmek Ciğer Kapasitesini Arttırmaktadır!

Yüzerken büyük kas gruplarının birçoğu çalıştığı için yüksek miktarlarda enerji harcanmaktadır. Yüksek miktarlarda enerji harcandığı için kişi daha çok oksijene ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca yüzme solunum hızı ve derinliği üzerinde de olumlu etkilere sahip olan bir egzersiz çeşididir. Kişi dilerse, beş, yedi ya da dokuz kulaçta bir nefes alarak ciğer kapasitesini arttırma egzersizleri yapabilir.

Yüzmek Kardiovasküler Sisteminin Üzerinde Olumlu Etkiye Sahiptir!

Düzenli olarak yüzmenin faydaları arasında kalp hastalıkları risklerinin azalmasının yanı sıra kolesterol ve diyabet gibi risklerin de azalması sayılabilir. Yüzme egzersizi sırasında bedenin tamamının aktif olarak çalışması kalbe giden temiz kan akışını arttırmaktadır, bu durum daha sağlıklı bir kan dolaşımı anlamına gelmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda yüzmenin yüksek tansiyonu düşürme konusunda da oldukça başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

yuzmenin-faydalari-3
Görsel 2: Yüzmek Kardiovasküler Sisteminin Üzerinde Olumlu Etkiye Sahiptir!

Yüzmek Kişinin Modunu Yükseltir ve Stres Seviyesinin Azalmasına Yardımcı Olur!

Yüzerken endorfin hormonu seviyesi yükseldiği için kişi kendisini daha enerji dolu ve mutlu hissetmektedir. Suyun rahatlatıcı sesi ve düzenli olarak alınan ve verilen nefesler sayesinde kişi kendini meditasyon yapar gibi hissedebilir, bu durum stres seviyesinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Yüzmenin psikolojik etkileri arasında uyku deneyimi de yer almaktadır. Tüm bu olumlu etkilere ek olarak, uzmanlar yüzmenin beynin oksijen alımını arttırıp, arttırmadığı konusunda araştırmalar yapmaktadır.

Yüzmek Kilo Vermek İsteyen Kişiler İçin de Olumlu Bir Etkiye Sahiptir!

Yüzmek, kilo vermek isteyen kişiler tarafından oldukça sık olarak tercih edilen egzersizler arasında yer almaktadır. Bu durumun en temel sebebi, yüzmenin tüm vücudu aynı anda harekete geçirmesi ve yüzerken daha çok enerjiye ihtiyaç duyması olarak açıklanabilir. Hem kardio hem de ağırlık egzersizi olarak sınıflandırılan yüzme, yağ yakımını da oldukça hızlandırmaktadır.

yuzmenin-faydalari-4
Görsel 3: Yüzmek Kilo Vermek İsteyen Kişiler İçin de Olumlu Bir Etkiye Sahiptir!

Denizde Yüzmek Cildin Güzelleşmesini Sağlamaktadır!

Denizde yüzmenin faydaları arasında tuzlu suyun cilt üzerinde yarattığı olumlu etki bulunmaktadır. Deniz suyunda bulunan magnezyum ve hidrat, cildin daha sağlıklı ve daha güzel görünmesine yardımcı olmaktadır. Deniz suyu cildin yenilenmesine de yardımcı olmaktadır. Deniz suyu ile ciltte bulunan kızarıklık, iltihap ve sivilce gibi cilt problemlerinin de geçmesine yardımcı olmaktadır.

Her yüzme stili farklı kas gruplarını çalıştırmaktadır. Her stilin kendisine özgü verim arttıracak pek çok tüyo bulunmaktadır. Verimliliği arttırabilmek için yüzme tüyoları aşağıdaki gibi listelenmiştir:

  • Yüzmeden önce basit ısınma ve esneme hareketleri yapılmalıdır.
  • Kişi başını vücudunun geri kalanı ile aynı hizada tutmalıdır.
  • Suya paralel bir şekilde yüzülmelidir. Bu sayede kişi dengede durduğu için daha rahat hareket edecektir.
  • Ayaklar gereğinden fazla hareket ettirilmemelidir. Denge bozulmadan tüm vücut uyum içinde hareket ettirilmelidir.
  • Su içerisinde nefes tutulmamalıdır. Doğru anlarda nefes alınmalı ve verilmelidir, bu sayede kişi daha verimli bir şekilde yüzebilir. Suyun içerisinde nefes verip, suyun dışında nefes alma eylemi alışkanlık haline getirilmelidir.
  • Nefes alırken kafa yukarı kaldırılmak yerine yana çevrilmeli ve nefes alınmalıdır. Bu sayede kişi daha rahat bir şekilde nefes alıp, verebilir.
  • Kişi burnuna su kaçmasından rahatsız oluyorsa, burun tıkacı kullanabilir.
  • Doğru ekipmanlar ile yüzülürse daha çok verim alınabilir.
yuzmenin-faydalari-6
Görsel 4: Denizde Yüzmek Cildin Güzelleşmesini Sağlamaktadır!

Eğer kavurucu sıcaklardan bunaldıysanız, keyifle yapabileceğiniz, formda ve sağlıklı kalabileceğiniz yüzme egzersizini tercih edebilirsiniz. Rengarenk mayolar, bikiniler ve şortlarla yüzme eylemini çok daha keyifli bir hale getirilebilirsiniz. Annelik Yolunda ekibi olarak kavurucu sıcaklara şimdiden hazır olmanızı tavsiye eder ve mutlu günler dileriz!