Stresin Cilt Üzerindeki Önemli Etkileri Nelerdir?

0
1288
Cilt Bakımına Hangi Yaşta Başlanmalı?
Cildimiz vücudumuzu kaplayan ve adeta koruyucu kalkan görevi gören bir örtü sistemidir. Vücudumuzda olan değişiklikler ve çevresel faktörler, cildimizde farklı farklı işaretlere sebep olabilirler. Özellikle stres faktörünün cildimizde yarattığı etki oldukça büyük. Cildindeki pürüzlerin veya solgun görünümün sebebi stres kaynaklı olabiliyor. Peki, cilt sorunlarının stres kaynaklı olduğunu nasıl anlayabilirsin? Stresin cildimizde yarattığı etkileri ve stres kaynaklı cilt problemlerini seninle paylaşıyoruz.

Stres Cildimizi Nasıl Etkiler?

Stres cildimizi nasıl etkiler?
Görsel 1: Cildimiz vücudumuzu kaplayan ve adeta koruyucu kalkan görevi gören bir örtü sistemidir. Vücudumuzda olan değişiklikler ve çevresel faktörler, cildimizde farklı farklı işaretlere sebep olabilirler.
Kimilerinde stres boyun ağrısı veya baş ağrısı gibi sonuçlar yaratırken bazı insanlarda ise cilt sorunlarına yol açıyor. Stres, beyinde ve vücutta belirgin değişiklikler yaparak sinir uçlarıyla cildimize işaretler gönderir. En basit anlatımıyla, korkunca cildin kabarır veya heyecanlanınca terlersin… Bunların hepsi beynin sinir ucuyla cildimizde yarattığı etkiler olarak görülür.Stres yaşadığımız anlarda vücutta bazı hormonlar salgılanır. Bu hormon cildimizde minik kabarıklıklar, aşırı yağlanma, aşırı kuruluk, saç dökülmesi ve tırnak kırılması gibi sonuçları ortaya çıkarabilir. Stres kaynaklı cilt problemleri çoğunlukla geçici olur ama stres hormonunun düzenli olarak yoğun bir şekilde salgılanması kronik cilt problemlerini de beraberinde getirebilir. Bu gibi durumlarda rahatlamak ve stres faktörünü azaltmak tek çare olarak karşımıza çıkar. Stres kaynaklı cilt problemlerin seni rahatsız etmeye başladıysa mutlaka bir dermatoloğa danışarak cilt problemlerini tedavi altına alabilirsin.

Cilt Yaşlanması

Cilt yaşlanması
Görsel 2: Stres faktörü serbest radikallerin oluşumunu çoğaltabiliyor.
Stresli bir dönemden sonra aynaya baktığında ‘ne kadar çok yaşlanmışım?!’ diye iç geçirebilirsin. Çünkü stres hormonu vücudumuzdaki kolajen ve hyaluronik asit sentezini azaltabilir. Bu da cildin aşırı kurumasına ve ince çizgilerin oluşmasına yol açabilir. Deri altındaki hyaluronik asitin azalması cildin daha mat ve donuk görünmesine yol açar. Deriyi sıkı tutan elastikiyetini sağlayan dokular da gevşer. Bu da yüzde çöküklük olarak karşımıza çıkar.

Stres faktörü serbest radikallerin oluşumunu çoğaltabiliyor. Sağlıklı yaşamdan uzak kalmak, çok fazla kafein tüketmek, az uyumak ve çok fazla yorgun hissetmek stresin birkaç diğer faktörü olarak sayılabilir. Bütün bu etkenler cildimizde olumsuz sonuçlar yaratabilir. Stresli dönemde gözlerimiz daha şiş görünür ve torba görünümünü alır. Cildimiz eski parlaklığını kaybeder, sarkmaya başlalar ve var olan ince çizgilerimiz derinleşir. Stresli bir dönemden geçerken cilt bakımını mümkün olduğunda devam ettirmeli ve sağlığını ihmal etmemelisin.

Aşırı Kuruluk

Aşırı kuruluk
Stresli günlerde daha fazla terlemek ve hyaluronik asit üretiminin azalması ile birlikte cildimizin kuruduğunu fark ederiz. Stres faktörü yüzde pul pul dökülme ve cansızlık problemlerini beraberinde getirir. Kortizol hormonu hyaluronik asiti azalttığı için deri altında cildin nem tutma özelliği de azalır. Bu dönemde bol bol su tüketmediğimiz takdirde cilt kuruluğu kaçınılmaz oluyor. Sadece yüzde değil vücutta da kuruluk, cildin sertleşmesi ve pul pul dökülme gibi cilt sorunları görebilirsin.

Aşırı Cilt Yağlanması

Aşırı cilt yağlanması
Yağlı bir cildin varsa stres de cildinde aşırı sebum üretimine yol açabilir. Fazla yağlanma cildindeki gözeneklerini tıkar ve cildinde akne oluşumuna yol açabilir. Bu nedenle stresli dönemde sivilcelerinin arttığını görebilirsin.Cildinin aşırı yağlandığı stresli dönemlerde cildini düzenli olarak temizlemeli ve peeling yapmalısın. Sebum üretiminin artmasından dolayı cildin yağlı olsa da bu cildinin nem ihtiyacının olmadığını göstermez. Cildini temizledikten sonra bakım kremini sürerek yağlı cildine uygun cilt bakımı yapabilirsin.

Stresin Cilt Üzerindeki Etkilerini Nasıl Azaltabiliriz?

Kendine Zaman Ayır

Kendine zaman ayır
Görsel 3: Stresli bir dönemden geçerken en az değeri kendimize gösteririz. Yoğun bir dönemden geçerken kendimize daha az zaman ayırırız, neredeyse aynalara bile bakmaz oluruz.
Stresli bir dönemden geçerken en az değeri kendimize gösteririz. Yoğun bir dönemden geçerken kendimize daha az zaman ayırırız, neredeyse aynalara bile bakmaz oluruz. Bu gibi stresli dönemlerde günde en az yarım saati bile kendine ayırmak, keyifli bir banyo hazırlamak hem sana, hem de içinden geçtiğin sürece çok yardımcı olacak.Stresli anlarda elinden telefonu, laptopu ve iletişim kurabileceğin bütün aletleri bir kenara bırak. Sıcak suyun iyileştirici etkisine güven ve keyifli bir banyo yap. En sevdiğin duş jeli, banyo köpükleri ve banyo tuzlarını kullanmak serbest! Banyo sonrası cildini şımartmak ve vücuduna değer göstermek için nemlendirici sürmeyi unutmamalısın. Cildine en iyi gelen nemlendiricilerin başında CeraVe Nemlendirici Krem geliyor. 3 Temel Seramid ve Hyalüronik Asit içeren CeraVe krem, cildini yoğun bir şekilde nemlendirirken yağlı bir his bırakmaz. Cilt bariyerinin onarılmasını sağlayan bu nemlendiriciyi her banyo sonrası vücuduna sürerek kendine verdiğin değeri kanıtlayabilirsin 🙂

Rahatlatıcı Yağlara Güven

Rahatlatıcı yağlara güven
Görsel 4: Özellikle geceleri uyumakta zorlandığın zamanlarda lavanta yağının mis kokusuyla rahatladığını fark edeceksin.
Aromatik yağların rahatlatıcı özelliklerini çok seviyoruz. Stresli olduğumuz dönemlerde bize en iyi gelen şeylerin başında lavanta yağı geliyor. Özellikle geceleri uyumakta zorlandığın zamanlarda lavanta yağının mis kokusuyla rahatladığını fark edeceksin.

Süper Besinleri Es Geçme

Süper besinleri es geçme
Görsel 5: Yoğun geçen dönemlerde öğünleri abur cuburla geçiştiriyorsan bu alışkanlığını hemen bırakmalısın.
Yoğun geçen dönemlerde öğünleri abur cuburla geçiştiriyorsan bu alışkanlığını hemen bırakmalısın. Vücuduna iyi gelecek süper besinleri tüketerek bağışıklığını güçlendirmeli ve cildine iyi bakmalısın.