Su Diyeti Nedir? Su Diyeti Zararlı Mıdır?

0
1620
su
Görsel: su

Su diyetinde ile birlikte kişiler bazen ihmal ettikleri su tüketimini yeterince almış oluyor, böbrekler daha fazla çalışır ve kan dolaşımı hızlanır. Vücut depolanan glikojeni enerjiye dönüştürdükten sonra yağ yakımı başlar. Sonuç olarak vücut toksinlerden arınır ve hızla kilo vermeye başlar.

Vücudumuzu dinlenadirdiğimizde iyileşme moduna girer. Hücre yenilenmesini ve toksinlerden arındırılmasını sağlar. Kan basıncını düzenler. İnsülin direncini düzenler. Vücuttaki iltihabı tedavi edebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirim sistemini düzenler. Vücutta detoksifikasyon etkisi yaratır.

su diyeti
Görsel: su diyeti

Su diyeti nedir?

Su diyetinin sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirebileceğini, vücudunuzu zararlı hücrelerden arındırabileceğini, toksinleri atabileceğini ve çabuk yağ yakabileceğini söyleyelim! Su, hayatımızın kaynağı ve vücudumuzun en önemli besin maddesidir.

O kadar az su tüketimi birçok hastalığa neden olabilir. Suyu hayatımızın merkezinde tutmak, metabolizmamızı düzenleyerek bizi her yönden geliştirebilir. Hızlı kilo verme etkisi sağlar. Su böyle önemli bir durumdayken en fazla 7 gün yapılabilen su diyeti de son yıllarda hızla yaygınlaşmış durumdadır.

Öyle ki araştırmalar, hastalıkları tedavi etmenin, hücreleri yenilemenin ve sağlıklı beslenmeyi kalıcı hale getirmede faydalı bir yolu olduğunu göstermektedir. Vücuttan toksinlerin atılması, dinlenilmesi, ödem ve şişkinliğin giderilmesi açısından bu diyet hücre yenileme diyeti olarak kullanılabilir.Tabii ki doktor izni ile yapılmalı ve doktora danışılmalıdır. O kadar çok var ki, bir doktor gözetiminde belirli vitaminleri takviye etmek gerekebilir.

su tüketimi
Görsel: su tüketimi

7 günlük su diyetinde vücudumuzda neler olur?

Suyun faydaları saymakla bitmezken tüm dünyada uygulanmaya başlanan ve üzerinde pek çok araştırma yapılan su diyeti de oldukça rağbet görmüş durumdadır. Elbette bazı kilit noktalar mevcuttur ve mutlaka doktora danışılarak başlanmalıdır. Su diyetinin süresi en fazla 7 gün olmalıdır. 2, 3 ya da 5 günlük de yapılabilir.

Bu süre boyunca bol su yanında; şekersiz kahve ya da çay tüketilebilir. Diyete başlanıldığında; ilk 6 saatte vücudunuz önceki yediklerinizin sindirimini tamamlamayı bitirir. Enerji ihtiyacı için karaciğer ve kaslardaki glikojeni parçalayıp glikoza dönüştürür ve 12-24 saat aralığında bunu enerji olarak kullanılır. Bu sırada açlık hissi baş gösterir.

Buna bağlı olarak; halsizlik, bulantı, baş dönmesi gibi durumlar oluşabilir. 2 gün boyunca süren açlık atakları ve diğer semptomlar geçer ve vücut sürece alışır. 2 gün enerji için kullanılan glikojen rezervlerinin bitmesiyle yağ yakımı başlar.

Vücut artık ‘ketoz’ durumuna geçmiştir ve keton hücreleri devreye girmiştir. 3 gün beyin enerjisinin yüzde 30’unu keton hücrelerinden karşılamaya başlar, 4 gün bu oran yüzde 70’lere çıkar. Beyin fonksiyonlarının hızla çalışmasıyla; mental berraklık, enerjik hissetme gibi durumlar yaşanır.

Vücut adapte olmaya başladıkça glikoz ihtiyacı yüzde 30’lara düşer. 7 günlük diyet sonunda beslenmeye geçiş yumuşak olmalıdır. 1 ve 2. günde kolay sindirilen gıdalar yenmelidir. Bunlar kemik sulu çorbalar, pirinç, patates püresi, meyve, sebze, meyve suyu gibi besinler olabilir. 2 gün sonunda yavaş yavaş karbonhidrat alımına başlanmalıdır.

Karbonhidrat alımına başlandıktan sonra vücut yeniden su tutacağı için 1-2 kilo yeniden alınabilir fakat bu kilo vücut beslenme düzenine alıştıktan sonra gidecektir ve vücuttaki yakılan yağlarla ilgisi yoktur. Su diyetinde kas kaybı yaşar mıyım korkusu da yaşanmaktadır. Fakat vücut kaslardan enerji elde etmeyeceği için kasların yumuşaması içindeki suların gitmesiyle alakalıdır. Diyet bittiğinde kaslar eski gücüne yeniden kavuşur.

su diyeti nedir
Görsel: su diyeti nedir

Su diyeti zararlı mıdır?

Son yıllarda giderek daha popüler hale gelen ketojenik diyet ve su diyeti gibi diyetlerin çeşitli çalışmalardan faydalandığı tespit edilmiş olsa da bir beslenme uzmanı gözetiminde kullanılmaları gerekmektedir.

Ayrı ayrı hazırlanması gereken diyet listesinin farkında olmak önemlidir. Su diyetini bilinçli olarak kullanmazsanız sonrasında birçok sağlık sorunu yaşayabilir ve kilo verebilirsiniz. Bu tip diyet için sağlık kontrolünden geçilmeli, değeri kontrol edilmeli ve doktorun uygunluğu belirlenmelidir.

Su diyetini kimler yapamaz?

  • Diyabeti olanlar
  • Böbrek yetmezliği olan kişiler
  • Gut Hastalığı Olanlar
  • Hamileler ve emziren anneler
  • Yüksek tansiyon ya da kalp hastası olanlar

Uzmanlar ayrıca diyetin 3 veya 5 gün ile sınırlandırılmasını önermektedir. 7 günlük diyet hekim rehberliğinde yapılmalı ve bilinçli hareket edilmelidir. Size özel diyet modeliniz hakkında bilgi almak ve kişisel antrenörünüz ile egzersiz yapmak için hemen Form Assist ile iletişime geçebilirsiniz.