Suda Doğum Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

0
1595

Günümüzde suda doğum başta olmak üzere farklı doğum seçeneklerinin olması anne adaylarının kendilerini en rahat hissedecekleri doğum yöntemini tercih etmelerine olanak sağlıyor. Son yıllarda suda doğum hem normal doğum yöntemi olması hem anne adayının daha rahat hissetmesi hem de bebeğin anne karnından dünyaya daha yumuşak bir geçiş yapmasını sağlaması sebebiyle çok tercih ediliyor. Suda doğuma karar verilirken gereklilik haline gelmesi durumunda sezaryene de uygun şartların sağlanabileceği hastane ortamında yapılmasına mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

suda doğum
Görsel: suda doğum

Suda doğum nedir?

Suda doğum temel olarak doğumun tamamının ya da bir kısmının uygun şartlarda hazırlanmış bir havuz ya da küvet içerisinde gerçekleştiği doğum tipi olarak ifade edilebilir. Suda doğumun çeşitli avantajları vardır. Bu doğum yöntemi anne adayları için ağrının daha hafif olmasını, anestezi gereksinimi azaltması ve doğumu kısaltması sebebiyle avantajlar sunuyor. Suda doğum yapan anne adaylarının daha fazla endorfin salgılaması ağrının azalmasında en etkili nedenlerden birisi. Bunun yanı sıra su vücut ağırlığın daha az hissedilmesi, bebeğin çıkış yaptığı kanalların yumuşaması ile esnekliğin artması da doğumun kolaylaşmasına yardımcı oluyor.  Vajinal doğumda epizyotomi gereksinimin gündeme gelme ihtimali suda doğumda daha az oluyor. Yapılan araştırmalarda suda doğumun sezaryen gereksinimini azalttığı gözlemlenmiştir.

38 suda doğum ve 70 normal doğum yapan kadın üzerinde yapılan araştırmada suda doğum yapan kadınlarda sezaryen gereksinimin gündeme gelme oranı 13,2 olarak bulunurken bu oran normal doğum yapan kadınlarda 32,9 olarak hesaplanmıştır. Ancak ihtimal azalmış olsa da eylemde sezaryen ihtimalinin her zaman göz önünde bulundurulması ve doğumun sezaryen için gerekli donanıma sahip bir hastanede gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Elbette bu doğumun bebek açısından faydaları da göz ardı edilmemeli. Bebeğin anne karnından suyun rahatlatıcı ortamına geçmesi doğumun bebek açısından çok daha konforlu olmasına yardımcı olur.

suda doğum
Görsel: suda doğum

Suda doğum kimler için uygundur?

Yapılan araştırmalar ve dünya genelindeki pek çok değerli kurumun tavsiyeleri ile suda doğum 37 ila 41. haftalar arasında düşük riskli gebeliklerde amniyotik sıvının uygunluğu ve bebeğin baş aşağı pozisyonda olması halinde gerçekleştirilebilir. Aşağıdaki komplikasyonlar ya da semptomlar olması halinde suda doğum önerilmez:

  • Kanda ya da ciltte enfeksiyon olması,
  • Ateşin yüksek olması,
  • Fetal kalp atışının izlenmesi zorunluluğu,
  • Omuz distosisi öyküsü,
  • Sedasyon,
  • Daha önce erken doğum deneyimi ya da sezaryen ile doğum yapılması

gibi durumlarda suda doğum önerilmez. Anne ve bebeğin tüm tetkiklerinin yapılması ve gebelik takibini gerçekleştiren hekimin onayı ile suda doğum normal doğum için konforlu bir alternatif olarak tercih edilebilir.

Normal doğumun avantajları

Kısa bir süre istirahat sonrası ayağa kalkabilir, yemek yiyebilir içebilir ve bebeğini emzirebilir.
• Anne ile bebek arasındaki bağ son derece hızlı kurulur.
• İstedikleri sayıda gebe kalabilmeleri ve bebek dünyaya getirmeleri mümkündür.
• Hastaneden çok daha kısa sürede taburcu olunur.
• Kanama, ağrı veya enfeksiyon riski diğer operasyonlara göre daha az görülür.
• Bebekler, anne memesini daha iyi kavrama becerisi gösterirler.
• Bebeklerin akciğerleri doğum esnasında basıya uğradıkları için, daha az solunum sıkıntısı yaşamaları sağlar.

Peki ya doğum korkusu yaşayanlar ne yapmalılar?

Hamilelikte doğum korkusu yaşayan anne adayları, bu endişenin temel nedenine odaklanmalı ve kendilerine çok sert davranmamalıdır. Tam olarak ne hakkında endişeleneceğinizi ve neyin tetikleyeceğini bilmek, bir sonraki süreci düzenlemenize yardımcı olacaktır.

suda doğum
Görsel: suda doğum

Önce doğru bilgiyi almak önemlidir!

Doğumdan korkanlar öncelikle tüm hamilelik süreci ve doğum hakkında doğru bilgi edinmelidir. Hayattaki belirsizlik nedeniyle korku, birçok kez deneyimlenen bir duygudur. Doğru bilgilere erişim, gerçekte karşı karşıya olduğunuz durumu açıkça anlamanızı sağlar. Bu konuda doktorunuza danışabilir ve alanında profesyonellerin desteğini alabilirsiniz.

Çevrenizdeki insanların doğum deneyimlerini dinlemekten kaçının!

Özellikle etrafınızdaki insanların doğum hakkında abartılı anlatımları için, sizi olumsuz etkileyenlerin yapmaması gerektiğini açıkça belirterek ihtiyaçlarınızı ifade etmelisiniz. Hamilelik sürecinde ilgi odağı olmanın belki de hiç keyifli olmayan tek yanı çevrede her konuya ve bilgiye çok hakim olduğunu düşünen birçok insanın bulunmasıdır. Bu, akıl sağlığınızla ilgilidir.

Bazı kişilerin ve olayların endişenizi artıracağını düşünüyorsanız, mesafenizi korumalısınız. Kaygı ve stres, hamilelik sırasında bebeğin sağlığını ve iyiliğini ciddi şekilde etkileyerek süreci görmenin zevkini engelleyebilir.

Önemli olan anın tadını çıkarmak ve geleceği planlamaktır!

Kadınların hamilelik ve doğum korkusu anlaşılabilir. Aynı anda birden fazla duyguyu yaşamak, sürekli değişen hormonlar ve vücut değişiklikleri kadınların duygusal durumunu büyük ölçüde etkiler. Ancak vücudunuza güvenmeyi öğrenebilir ve bu sürecin doğal olduğunu anlayabilirsiniz. Kendi sağlığınızı gözlemlemek, favori aktivitelerinizle ilgilenmek hamilelikte keyifli zamanlar bulmanızı kolaylaştıracaktır. Bu nedenle ister gebe kalmayı planlıyor olun ister hamilelik sırasında olun yaşam sevincini yaşamalısınız. Unutmayın hamilelik özel ve değerli bir dönemdir.

Sağlıklı günler dileriz 😊