Sütlü Çay İle Dişler Beyaz Kalabilir Mi?

0
1554
sütlü çay

Sütlü çay içerek dişlerinizin daha az sararmasını sağlayabilir misiniz? Kahveye süt ekleyerek diş lekelenmesini azaltabileceğiniz gibi çay için de aynı işlemi uygulayarak dişlerinizin daha beyaz kalmasını sağlayabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığı konusunda endişeli olsanız da, her gün yediğiniz ve içtiğiniz yiyecekler dişlerinizi sarartabilir. Bu durum gülüşünüzü bile etkilemektedir. En güzel gülümseme beyaz dişlerde olur.

sütlü çay
Görsel: sütlü çay

Sütlü çay, diş renklenmelerini nasıl azaltır?

Çayın içindeki flavinler, dişlerinize yapışmaya eğilimli ve dişlerinizi renklendiren moleküller barındırırlar. Kazein adı verilen aynı zamanda hayvan sütünde bulunan proteinlere güçlü bir yapışma özelliği vardır. Kazeinler, leke yapan molekülleri çevreleyerek dişinize yapışmalarını engeller. Süt proteinleri ve bu tarz moleküller arasındaki bağ, süt yağları tarafından geliştirilir. Bir başka deyişle, sütün içindeki yağ oranı ne kadar yüksekse dişlerdeki renklenme o kadar az olur.

Ne yazık ki renklenme üzerindeki bu etki; soya, pirinç, badem ya da hayvansal olmayan diğer türlerde geçerli değildir. Hatta bu türler daha fazla lekelenmeye sebep olabilir ama yağ oranı yüksek olan inek sütü ya da diğer hayvan sütlerinin lekelenmeyi büyük oranda azaltacağını aklınızın bir köşesinde bulundurun. Yağsız süt aynı özelliklerde değildir.

Süt, çayın sağlık açısından faydalarını azaltıyor mu?

Çoğu insan, flavinler ve sağlığa pek çok faydası dokunan diğer polifenolleri birleştirdiği için süt çaya eklenince, çayın yararlarını azaltacağını düşünülür. Ancak yapılan araştırmalar, sütün çayda bulunan sağlıklı karışımların emme ve plazma konsantrasyonları üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Çay midenizin yolunu bir kez tuttuktan sonra, sütü çayın sağlıklı bileşenlerinden ayırma konusunda vücudunuz mükemmel bir iş çıkarır ve onları emebiliyorsunuz. Eğer süt içebiliyorsanız ve çayınızda bıraktığı tattan hoşlanıyorsanız bu, dişlerinizi çay lekesinden korumanın en doğru yoludur.

sütlü çay
Görsel: sütlü çay

Doğal beyaz dişler

Herkes dişlerinin inci gibi parlamasını ister. Peki evde diş beyazlatma nasıl yapılır? Ancak birkaç noktaya dikkat çekmek istiyoruz. Dişlerinizin bembeyaz olma şansı yoktur. Çünkü dişlerin gerçek rengi tam olarak beyaz değildir.

Evde kullanılan yöntemlerin çoğu asidik maddeler içerir. Asit lekelerini gidermenin yanı sıra diş minesine de zarar verebilir. Bu nedenle haftada 2 defaya kadar bu yöntemleri kullanmanız tavsiye edilir.

Herhangi bir hassasiyet varsa uygulama durdurulmalıdır. Bu yöntemler aynı zamanda evde diş beyazlatma ve diş temizliği konusunda size fayda sağlayacaktır. Ancak ileride başka sorunlarla karşılaşmamak için diş hekiminize danışmanız en iyisidir.

Evde hangi yöntemleri kullanabilirsiniz? Kabartma tozu etkili midir? Bitkisel çözüm var mı? Dişlerimi kalıcı olarak beyazlatabilir miyim? Bu soruların cevaplarını arıyorsanız, lütfen makalemizi okumaya devam edin.

Diş sağlığının önemi

Diş sağlığını korumak için beslenmeye ve diş temizliğine dikkat etmeliyiz. Sağlıksız, sararmış ve çürük dişler estetik açıdan tatmin edici olmasa da ağız kokusuna da neden olabilirler. Peki evde dişler nasıl beyazlatılır?

Diş çürümesine neden olmamak için günde iki kez dişlerimizi fırçalamanız gerekir. Sağlıklı ve beyaz dişler istiyorsanız bir çok ürün arasından seçim yapabilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu diş beyazlatıcı kimyasal içerir. Daha beyaz dişlere sahip olmak, ancak kimyasallardan kaçınmak istiyorsanız, hem doğal hem de güvenilir olan birçok seçenek vardır.

beyaz ve sağlıklı dişler
Görsel: beyaz ve sağlıklı dişler

Dişlerin sarı görünmesine neden olan nedir?

Dişlerin matlaşmasına ve parlak beyaz parlaklığını kaybetmesine neden olabilecek birçok faktör vardır. Bazı besinler dişlerin dış tabakasında renk değişikliğine, dişlerin sararmasına ve diş plağı oluşumuna neden olabilir.

Bu renk değişiklikleri geleneksel diş temizleme ve diş beyazlatma yöntemleri ile sağlanmaktadır. Evde doğal malzemeler kullanmak istiyorsanız kullanabileceğiniz bazı diş beyazlatma yöntemleri vardır:

1. Limon Ve Karbonat

Limon suyunu bir çay kaşığı karbonatın üzerine sıkın ve köpürene kadar karıştırın. Ardından temiz bir diş fırçası ile uygulayın. Asidik olduğu için haftada en fazla 1-2 kez bu yöntemi tekrarlamalısınız.

2. Karbonat

Kabartma tozu doğal bir beyazlatma etkisine sahiptir. Haftada 2-3 kez kullandıktan sonra dişlerinizin renginin daha açık olduğunu göreceksiniz. Islatılmış diş fırçasını karbonat içine daldırın ve dişlerinizi nazikçe fırçalayın.

Görsel: karbonat

3. Sofra Tuzu

Kabartma tozu kadar renk açmasada evde kullanılan sofra tuzu ile dişlerinizi fırçalarsanız dişlerinizin renginin biraz daha açıldığını göreceksiniz ve tuzun ağzınızdaki bakterileri de yok edecektir. Tuz hem dişlerinizi beyazlatacak hemde ağzınızın temizlenmesini sağlayacaktır.

Islatılmış diş fırçasını tuza batırın ve dişlerinizi nazikçe fırçalayın.

Sağlıklı günler dileriz 😊