Tarçının Bilinmeyen Muhteşem Ötesi Faydaları!

0
1366
Tarçın

Tarçın, uzun yıllar bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Tarihte bilinen en eski baharatlardan biridir. Tarçının bilinmeyen muhteşem ötesi faydalarını sizler için derledik. Elmalı tarçınlı detoksu ile hem kilo verebilir hem de daha iyi hissedebilirsiniz. Tarçında değişik düzeyde ortalama olarak 72 farklı bileşik tespit edilmiştir. Piyasada genel olarak Çin tarçını ve Seylan tarçını olmak üzere iki tür tarçın bulunur.

Tarçın
Görsel: Tarçın

Tarçının bilinmeyen muhteşem ötesi faydaları:

Tarçınla ilgili yapılmış çok sayıda bilimsel çalışma bulunmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda her iki tarçının da tüketiminin güvenli olduğu belirtilmektedir. Tarçının en önemli özelliği içeriğinde bulunan sinamaldehit etken maddesinden dolayı kan şekerini ve kolesterolü düşürmesidir. Sinamaldehit, Çin tarçınında daha yüksek oranda bulunmaktadır. Seylan tarçını ise yüksek aroması nedeniyle daha çok gıda sanayisinde kullanılır.

Araştırmaların çoğunluğu, tarçının kan şekerine etkisi üzerinedir. Tarçının; insülin salınımını – insülin duyarlılığını arttırdığı deneysel çalışmalarda ortaya konulmuştur. Özellikle insüline bağlı olmayan diyabetli kişilerde günlük 3-6 gr tüketildiğinde kan şekeri, kan yağları üzerine olumlu etkisinin olduğu gösterilmiştir. Tarçının içeriğindeki sinamaldehit, antibakteriyal ve antifungal etki de göstermektedir. İçerdiği fenolik bileşiklerden dolayı da antioksidan etkisinin olduğu ve buna bağlı olarak antikansorajen etkisinin varlığı belirtilmektedir.

Tarçın türlerinin içerisindeki etken maddeler ve miktarları birbirlerinden farklı olduğundan, kan şekeri üzerine bir etki için Çin tarçını tercih edilmelidir. Soğuk algınlığı gibi durumlarda, çay veya gargara olarak kullanmak için Seylan tarçını kullanılmalıdır. Tarçın, hassas kişilerde alerjik reaksiyonlar yapabilmektedir. Yapılan çalışmalar tarçının uzun süre aşırı miktarda (700 mg/kg üzerinde) kullanılması durumunda yan etkilerinin olabileceğini göstermektedir. Gebe ve emziren kişilerin kullanmasıyla ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu yüzden özellikle gebe kişilerin kullanmaması daha uygundur.

Tarçının en uygun kullanımı ana öğünlerle beraber tüketimidir. Kan şekeri dengesi bozuk olan kişiler yanında sağlıklı kişilerde, günlük yaşamlarında kan şekerini dengelemek için yedikleri meyvelerin üzerine, içtikleri sütün içine toz tarçın serpebilir, içilen bitki çaylarına veya suya kabuk tarçın koyabilirler.

Elmalı tarçınlı detoks nedir? 

Son dönemlerde en sık tercih edilen detoksların başında elmalı tarçınlı detoks gelmektedir. Bunun sebebi elmanın zengin antioksidan içeriği ile tarçının kan şekerini düzenleyici olarak etki göstermesidir.

Tarçın
Görsel: Tarçın

Elmalı tarçınlı detoks ne işe yarar? 

-Su tüketiminin artırılmasını sağlar.
-Tatlı isteğini ve açlık ataklarını azaltır.
-Vücuttan zararlı maddeleri uzaklaştırır.
-Sindirimi iyileştirir.
-Karaciğer ve böbrek sağlığını düzenler.
-Gaz ve şişkinlik şikayetlerini giderir.
-Antioksidan, mineral ve vitaminler sağlar.

Elmalı tarçınlı detoksun özellikleri nelerdir? 

Elma; antioksidan, vitamin ve mineral açısından zengin içeriğe sahiptir. Aynı zamanda karaciğer detoksifikasyonunda önemli bir rol oynayan fitokimyasallar içerir. Aşırı kilolu kişilerde bel çevresindeki yağlanmayı önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Elmadaki polifenoller vücut yağının metabolizmasında önemli bir rol oynar.

Ayrıca çalışmalar, zengin su içeriğinin kilo ve yağ kaybına önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Tarçın da kan şekeri üzerindeki dengeleyici etkileri sayesinde açlık ataklarını önleyici etkiye sahiptir. Bu sayede dengeli beslenme ve kilo verme döneminizi daha kolay geçirmenize yardımcı olmaktadır. Anti-enflamatuvar ve antioksidan içerik bakımından zengindir, bu da vücudunuzu zararlı toksinlerden arındırırak detoks etkisi göstermesini sağlar.

Bunun dışında sindirim sağlığını iyileştirir ve kan şekeri seviyelerini yöneterek tip 2 diyabet riskini altında tutar. Bu faydalı etkiler bir araya geldiğinde ise vücudu zararlı toksinlerden arındırırken aynı zamanda kilo kaybı sağlayabileceğiniz bir detoks yapabilmek için elma ve tarçından faydalanmak oldukça iyi bir seçenektir.

Tarçın
Görsel: Tarçın

Elmalı tarçınlı detoksu kimler yapabilir? 

Elmalı tarçınlı detoksu; toksinlerin yarattığı halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk şikayetleri yaşayan, kolay kilo alabilen, tatlı isteği ve açlık atakları ile ilgili sorunlar yaşayan kişilerin rahatlıkla uygulayabileceği bir detokstur. Detoksu uygulamadan önce mutlaka bir uzmandan destek alınması gerekmektedir.

Elma tarçınlı detoks nasıl yapılır? 

Elmalı tarçınlı detoks; 1 adet elma, çubuk tarçın ve su ile uygulanması oldukça kolay bir detokstur. Detoksu uygularken aynı zamanda günlük beslenme alışkanlıklarıyla tüketilen besinlere de dikkat edilmelidir.

Elmalı tarçınlı detoks suyu tarifi: 

-1 adet dilimlenmiş elma
-3 adet çubuk tarçın
-1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil
– 2 adet karanfil
– ½ limon (tatlandırmak için ekleyebilirsiniz)

1 adet bardak ılık su içerisine dilimlenmiş elmaları, 3 adet çubuk tarçını ve diğer malzemeleri ekleyin. 15 dakika bekletin. Ardından tüm gün boyunca içebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz 😊