Tırnak Uzatmanın Kolay Yolları

0
1651
Tırnak Uzatmanın Kolay Yolları

Tırnak uzatmanın kolay yolları, tırnakları uzatmak ve sağlıklı olarak muhafaza etmek, bazen oldukça zordur. Her bireyin kendine göre, bir tırnak uzama hızı olup, bu da hemen hemen ayda ortalama bir milimetre civarındadır. Tırnak uzatma adına neler yapılabilir diye bakıldığında onları korumak, gerekli bakımları uygulamak en önemli işlemlerdir.

Sağlıklı Tırnak Uzatmanın Kolay Yolları

Tırnakları bir günde bir, kür uygulayarak uzatmak tek başına yeterli değildir. Bazı şeyleri hem uygulamak hem de tırnak sağlığı için gerekli olan yöntemlere başvurmak gerekir.

Kolay Tırnak Uzatma
Kolay Tırnak Uzatma

Kullanabilecek sağlıklı tırnak uzatma yöntemleri şunlardır;

 • Öncelikle tırnaklar, yumuşak sabunlarla yıkanmalıdır. Kaba ve sert sabunlarla tırnakları yıkamak tırnakların daha kırılgan olmalarına neden olacaktır.
 • El havluları oldukça önemlidir. Narince, okşayarak yumuşak bir havlu ile eller kurulanmalıdır.
 • En çok yapılan hatalar arasında bir kapak ve benzeri şeyleri açmak için, tırnakları kullanmak gelmektedir. Yapılan bu eylemler tırnaklara zarar vermektedir. Mümkün oluğunca bu tür eylemlerden kaçınmak gerekir.
 • Tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerin, bu soruna en kısa sürede çözüm bulmaları gerekmektedir. Tırnak yemenin önüne geçecek etkili yöntemleri hayata geçirmeleri gerekmektedir.
 • Uzun ve sağlam tırnaklar için Biotin takviyesi sağlanabilir.
 • Özellikle kış aylarında eller ve tırnaklar nemlenmeye ihtiyaç duyar. Uygun nemlendiriciler ile eller nemlendirilmelidir.
 • Tırnaklarınıza cila çıkarıcı ürünleri çok sık uygularsanız, zamanla tırnaklarınız güçsüz düşecektir buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Beyaz Sirke ile Hızlı Tırnak Uzatma

Beyaz sirke yöntemi ile tırnakların hızlı bir biçimde uzaması sağlanabilir.

Beyaz sirkenin şu şekilde uygulanır;

 • Öncelikle, yumuşak bir sabunla eller yıkanarak temizlenir.
 • Yumuşak bir havlu ile eller iyice kurulanır.
 • Geniş bir kabın içerisine bir miktar beyaz sirke koyulur.
 • Daha sonra kap içine eller sırayla sokularak, 3-4 dakika beklenir. Diğer el de kapta sabit tutulur.

Bu uygulamadan sonra ellerde biraz sirke kokusu kalabilir. Bunun içinde bol su ile elleri yıkamak gerekir. Tırnak çevresindeki ölü deriyi kesmek yerine tırnak törpüsü kullanarak törpülemek daha sağlıklıdır. Daha sonra, el dezenfektanı ile el ve tırnaklar dezenfekte edilir.

Hızlı Tırnak Uzatma
Hızlı Tırnak Uzatma

Hindistan Ceviz Yağı ile Tırnak Uzatma

Hindistan cevizi yağı tırnakların uzaması için oldukça iyi bir alternatif yöntemdir. Tırnağı besler ihtiyacı olan nemi karşılar. Ayrıca, tırnakların hızlıca uzamasında da oldukça etkili bir yöntemdir. Uyumadan önce elleri ve tırnakları Hindistan cevizi yağı ile ovmak tırnaklara çok iyi gelecektir. Bu yöntem, haftada bir kez uygulanabilir.

Alternatif Diğer Tırnak Uzatma Yöntemleri

Portakal ve limon gibi C vitamini yönünden zengin olan besinler de tırnakların uzamasında oldukça etkilidir. Limon tırnakların parlamasına yardımcı olur bunun yanında sarı tırnakları da tedavi eder. Bir yemek kaşığı limon suyuna, üç yemek kaşığı saf zeytinyağı eklenir ve iyice karıştırılır. Bu karışım hafifçe ısıtılır.

Zeytinyağı karışımının içinde, tırnakları 5 dakika bekletmek yeterli gelecektir. Bu uygulama günlük olarak uygulanabilmektedir. Limonu dilimleyerek de tırnaklar güzelce ovulabilir. Açık yara ve herhangi bir kesik varsa dikkat edilmelidir. Çünkü limon yakıcı olabilir. Uygulama sonrası eller ılık su ile yıkanarak, iyice kurulanır.

Tırnak Uzatmanın Yolları
Tırnak Uzatmanın Yolları

Biotin Takviyesi

Diğer bir yöntemde biotin ile tırnaklara takviye yapılabilir. Biotin saç ve tırnaklar için keratin desteği sağlayarak daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Sağlıksız, yavaş uzayan tırnaklara çok iyi gelecek bu uygulama denenebilir. Biotini, bir takım besinler tüketerek de artırmak mümkündür. Somon balığı, havuç, domates, ceviz yulaf vb. besinler tüketilerek biotin desteği sağlanabilir. Tabi dışarıdan da biotin alınabilir ama bunun için öncelikli olarak doktorunuza danışınız. Sağlıklı günler dileriz.