Tüp Bebek İçin Akupunkturun Desteği

0
1349
tup-bebek-icin-akupunkturun-destegi

Akupunktur tedavisi geçmişten günümüze birçok hastalıkta tedavi veya tedaviye destek amacıyla kullanılan bir işlemdir. Bunlara ek olarak yakın zamanda akupunkturun tüp bebek sürecinde de önemli desteği olduğu ortaya koyulmuştur. Vücudu dengeleme özelliği yüksek olan akupunktur tüp bebek tedavisinde başarı oranını belirli miktarda arttırmakta ve farklılık yaratmaktadır. Uzman bilim insanların araştırmalarına göre akupunkturun, östrojen seviyesini artırarak, kaliteli embriyonun oranını artırır. Bunun sonucunda tüp bebek tedavisinin arkasından hamile kalınma ihtimalini artırdığı görülmüştür.

Akupunktur Nedir?

Çin tıbbının vazgeçilmez tedavi yöntemlerinden birisi olan akupunktur başta organizmanın kendi içerisinde olan dengesini kontrol ederek düzenler. Ayrıca akupunktur, vücudun kendini iyileştirme gücünü artırır ve hastalıklı durumlarda iyileşme sürecinin hızlanmasında önemli bir rol oynar. Akupunkturun başlıca tedavisi için kullanıldığı hastalıklardan bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • İnme ya da yüz, el felci
 • Belirli zamanlarda oluşan baş ağrısı
 • Sigara gibi alışkanlıkları bırakma
 • Kanser hastalığından kaynaklı oluşan stres, duygu değişimi, anksiyete
 • Belirli hastalıklardan dolayı oluşan halsizlikler
 • Eklem ağrıları
 • Diş ağrısı
 • Zayıflama ve kilo alma
 • Parkinson
 • Migren
 • Baş ağrısı
 • Uyku problemi
 • Sinüzit
 • Astım
 • Bazı bağırsak hastalıkları
tup-bebek-icin-akupunkturun-destegi (1)
Görsel: Akupunkturun iyileştirici tedavi etkisi

Bu tedaviler de farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Akupunkturun birden fazla çeşidi vardır. Bunlar; vücut akupunkturu, kulak akupunkturu, elektro akupunkturu, konvansiyonel akupunktur, moksibüsyon akupunktur, lazer akupunktur ve akupresür akupunkturudur.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisi kısaca anne olacak kişiden alınan yumurta örnekleri ile baba olacak kişiden alınan spermlerin laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenme olayının gerçekleştirilmesi, sonuçta oluşan embriyonun anne rahmine uygun bir şekilde yerleştirilmesidir. Tüp bebek tedavisi başlatılmadan önce hem anne hem de baba adayının fertilite kabiliyetleri bazı testler sonucunda değerlendirilir.

Akupunkturun Tüp Bebek Tedavisinde Olumlu Etkisi

Akupunkturun başta östrojen seviyesinde oluşan olumsuz etkileri kaldırarak düzenleyip artışa geçmesinde faydalı olduğu yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Uzmanlar tarafından endometrial kan akışını ve morfolojisini geliştirerek endometriyal kavrama durumunu artırdığı söylenmiştir. Bunların sonucunda da tüp bebek yönteminde oluşturulan embriyonun anne rahmine transferi için önemli bir pozitiflik yaratan bir tedavi olarak değerlendirilmiştir.

tup-bebek-tedavisinde-akupunktur-destegi
Görsel: Tüp bebek tedavisinde akupunkturun etkisi

Anne adaylarında oluşan bir hiperstimulasyon sendromu vardır. Bu sendrom aday tarafından oluşturulan yumurtanın gelişiminde rol oynayan folikül uyarıcı hormon tarafından tetiklenmektedir. Daha sonrasına bu tetiklenmenin yumurtayı aşırı uyarması ile tüp bebek tedavisinin olumlu sonuç vermesi dolaylı yoldan engellenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda Çin’de yapılan bir araştırmaya göre 100’ün üstünde tüp bebek tedavisi gören insanda akupunktur uygulanmıştır. Uygulanan bu akupunkturun dölleme sonucu embriyo ve hamilelik ihtimalini hiçbir şekilde azaltmamıştır. Bunun aksine uygulanan bu akupunktur, oluşabilecek hipestimulasyon sendrom ihtimalini de azaltmıştır.

Akupunkturun Tüp Bebek Tedavisinde Yan Etkisi Yoktur

Yapılan bu araştırmanın bilim insanları tarafınca herhangi bir olumsuz yan etkisinin de olup olmadığı araştırılmıştır. Çünkü herhangi bir olumsuz etkinin sadece embriyoya değil bebeğin gelişimine de zarar verebilme olasılığı yüksektir. İlerde bebek fetüs dönemine geçtikten sonra veya doğumu gerçekleştikten sonra oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğu engellemek için bu yan etki çalışmasının da yapılması gerekmektedir.

Uygulanan tüp bebek tedavisinde akupunktur uygulaması implantasyondan sonra yapılmıştır. Yapılan bu akupunkturun hastalardaki hamilelik oranını önemli ölçüde artırdığı vurgulanmıştır. Oluşan bu artışta da herhangi bir yan etki görülmemiştir. Yukarıda da bahsedilen hipestimulasyon sendromu durumunu azaltan akupunktur birçok çalışmada onaylanmıştır. Yapılan literatür araştırmaları da bunu göstermektedir.

Tüp bebek tedavilerinde hamilelik durumunu artırmak için birçok ek ilaç kullanımı mevcuttur. Bu ilaçlar da tabii ki harcanan parayı artırmaktadır. Nitekim bu ilaçların fiyatları ucuz değildir. Hamilelik ihtimalini artıran akupunkturun masrafı yoktur ve ekonomiktir. Fakat buradan anlaşılmamalıdır ki tüp bebek tedavisinde kullanılan ek ilaçların besinlerin artık yerini sadece akupunktur alacak. Akupunktur bazı durumlarda daha avantajlı bir şekilde dönüyor ve bu sayede hamilelik için olumlu etki yapmaktadır.

tup-bebek-icin-akupunkturun-destegi (3)
Görsel: Tedavinin çeşitli yönleri

Tüp Bebek Tedavisinin Hangi Aşamasında Akupunktur Uygulanır

Akupunktur tüp bebek tedavisi sürecinde belirli noktalarda uygulanmaktadır. Bunları sırasıyla ne zaman, kaç kez uygulaması olduğunu sıraladık:

 • Embriyo transfer edilmeden ortalama 1 ay önde her hafta bir kez olmak üzere. Bunun yanında ek olarak, transferden ortalama bir iki saat önce.
 • Embriyo transferinin yapılacağı gün akupunktur hem transfer öncesi hem de transfer sonrası birer kez olmak üzere uygulanmaktadır.
 • İkinci adıma ek olarak veya tamamen ayrı olarak yapılan embriyo transferinin arkasından gelen üç gün için günde birer kez uygulanmaktadır.
tup-bebek-icin-akupunkturun-destegi (4)
Görsel: Tüp Bebek Tedavisinin Hangi Aşamasında Akupunktur Uygulanır

Burada uygulanan akupunkturlar kesinlikle uzmanlar ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi taktirde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Yukarıdaki sıralama da ilk teknikte anne adayının vücuduna akupunktur uygulanırken ikinci teknikte vücutla beraber kulak bölgesine de uygulanmaktadır. Son olarak üçüncü sıradaki teknikte ise uzmanlar tarafından anne vücudunda seçilen bölgelere özellikle sinirlere yakın akupunktur bölgelerine uygulama yapılmaktadır.

Bilinenin aksine tüp bebek tedavisi aırken aynı zamanda akupunktur tedavisi ile destek sağlamak son derecede zararsız ve bir o kadar faydalı bir durumdur. Bu süreç boyunca siz ve bebeğinizin karşılaşabileceği sorunlar karşısında büyük kolaylıklar diliyoruz 🙂

Kaynaklar: