Annelik Yolunda

Tüp Bebek PRP Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Tüp Bebek PRP Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Tüp Bebek PRP Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Tüp bebek PRP yöntemi, son yıllarda tüp bebek tedavilerinde de yer almaya başladı. Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizlere PRP tedavisinin tüp bebek hastalarında uygulama koşulları ve uygun hasta seçimini anlatacağız. PRP tedavisi, çok uzun zamandır farklı branşlarda, özelliklede fizik tedavi ve ortopedi de kullanım alanı bulmuştur. Spor yaralanmalarında, ortopedik problemlerde ve ağrı gidermede PRP’nin iyileşmeyi hızlandıran etkisinden yararlanılmaktadır.

Görsel 1: Tüp bebek PRP yöntemi, son yıllarda tüp bebek tedavilerinde de yer almaya başladı.

PRP Tüp Bebek Nedir?

PRP yöntemi ile büyüme faktörleri vücudun doğal iyileşme cevabını arttırmaktadır. Vücutta doğal iyileşmede ilk cevap, pıhtılaşma hücresi olan plateletlerin yara yerine gelmesi ile başlamaktadır. Hazırlanan PRP, pıhtılaşma hücresi bakımından zengindir. Pıhtılaşma hücreleri, kök hücrelerini yara yerine çekmekte ve iyileşmeyi uyarmaktadır. PRP içinde bulunan büyüme faktörleri, hücre yenilenmesini, kanlanmayı ve pek çok iyileşme mekanizmasını başlatmaktadır. Pıhtılaşma hücresi ile beraber ortamda bulunan fibrin ise yaranın moleküler olarak şekillenmesini sağlamaktadır.

Görsel 2: PRP yöntemi ile büyüme faktörleri vücudun doğal iyileşme cevabını arttırmaktadır.

PRP Destekli Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

PRP destekli tüp bebeğin belirli aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamalar aşağıdaki gibidir:

Görsel 3: PRP yöntemi kişiden bir tüp kan alınarak hazırlanır.

PRP Yöntemi ile Kısırlık Tedavisi Nedir?

Prp yöntemi kısırlık tedavilerinde de bazı durumlarda faydalanılan bir yöntemdir. Bu yöntemden aşağıdaki kişiler faydalanabilir:

Over Yetmezliği PRP Tedavisi

40 yaşından önce yumurtalıkların fonksiyonunu yitirmesine over yetmezliği (erken menapoz) ismi verilmektedir. Bu durum, doğurganlığında sona ermesi demektir.

35 yaş üstünde bu problemi yaşayan infertil kadınlarda PRP tedavisinin başarısı ovaryan gençleştirme olarak adlandırılmıştır. Yumurta toplama işlemine benzer olarak, bu kadınların yumurtalıklarına ultrason eşliğinde PRP enjeksiyonu yapılır. PRP uygulamasını takiben 1 ya da 3 ay içinde hastaların yumurta geliştirdikleri sınırlı vaka serilerinde bildirilmiştir.

Görsel 4: 40 yaşından önce yumurtalıkların fonksiyonunu yitirmesine over yetmezliği (erken menapoz) ismi verilmektedir. Bu durum, doğurganlığında sona ermesi demektir.

İnce Endometriumda PRP Tedavisi

Tüp bebek tedavilerinde gebeliğin elde edilmesinde endometriumun, yani rahim iç tabakasının rolü çok büyüktür. Tüp bebek tedavilerinde yeterli yumurta büyümesine rağmen endometrium yeterli kalınlığa ulaşmazsa hamilelik durumu oluşmaz. Bu durumda endometriuma belirli kalınlığa ulaştırmak üzere farklı tedaviler denenir, fakat başarılı olmayabilir. Tüp bebek PRP yöntemi bu koşullarda hamilelik sağlanması için endometriumu kalınlaştırmaya yarayan bir tedavi opsiyonu olarak sunulmuştur.

Görsel 5: Tüp bebek tedavilerinde yeterli yumurta büyümesine rağmen endometrium yeterli kalınlığa ulaşmazsa hamilelik durumu oluşmaz.

Tüp bebek tedavilerinde endometrial kalınlığı 6 mm altında kalan vakalarda uygulanabilir. Endometrium içine verilen PRP tedavisi sonrası endometrial kalınlığın ultrasonda arttığını görmek PRP tedavisinin başarılı olduğunu gösterir. PRP uygulaması sonrası 48. Saatte yapılan ultrasonografide endometrial kalınlığın 7 mm üstüne çıkması beklenir.

PRP Yönteminin Başarısız Tüp Bebek Denemelerine Etkisi Nedir?

Tüp bebek tedavilerinde, en az 2 – 3 kez iyi kalitede embriyo transfer edilmesine rağmen hamilelik elde edilememesine tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı denilmektedir. Bu başarısızlık embriyonun kendisi ile ilişkili ya da endometriumun embriyoyu kabul etmesindeki (endometrial reseptivite) problemlere bağlı olabilir.

Bu durumun da farklı tedavi seçenekleri vardır. Bu seçenekler aşağıdaki gibidir:

  1. Embriyo genetiği
  2. Blast transferi (5. Gün transferi)
  3. Assisted hatching (embriyo dış zarına delik açma)
  4. Histeroskopi
  5. Endometrial scratching (rahim iç zarının çizilmesi)

PRP yöntemi tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında, endometriumun embriyoyu kabul etmesine (endometrial reseptivite) yardımcı olacağı düşünülerek uygulanmaya başlanmıştır. Embriyo transferinden önceki hazırlık aşamasında rahim içine PRP verilerek embriyo tutunması sağlanmaya çalışılır.

Annelik Yolunda ekibi olarak, sağlığınıza ve kendinize dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://bahceci.com/en/services/infertility-and-ivf/what-is-prp-method/
  2. https://www.cnyfertility.com/prp-for-ivf/
  3. https://www.indiraivf.com/blog/platelets-rich-plasma-and-infertility-treatment

Görsel Kaynak: http://chrome-extension://fheoggkfdfchfphceeifdbepaooicaho/html/site_status_block_page.html

Exit mobile version