Tüp Bebek Sonrası Normal Gebelik Mümkün!

0
1659
Tüp Bebek Sonrası Normal Gebelik Mümkün!
Tüp Bebek Sonrası Normal Gebelik Mümkün!

Tüp bebek, aradan geçen zamana rağmen farklı etmenler sebebiyle doğal yollar ile hamile kalamayanlar için geliştirilmiş olan bir yöntemdir. Bu yöntem ile çiftlere ebeveynlik dünyasının kapıları aralanmaktadır. Tüp bebek tedavisi görüp, bir bebek sahibi olduktan sonra ikinci bebeğine doğal yollar ile kavuşanlar ya da tüp bebek tedavisi esnasında kendiliğinden hamile kalanlar da mevcuttur. Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizlere “Tüp bebek sonrası normal gebelik nasıl oluyor?”, “Tedavi devam ederken hamile kalmak mümkün mü?” ve benzeri merak ettiğiniz soruları yanıtlayacağız. Hazırsanız, başlayalım!

Görsel 1: Tüp bebek, aradan geçen zamana rağmen farklı etmenler sebebiyle doğal yollar ile hamile kalamayanlar için geliştirilmiş olan bir yöntemdir.

Tüp Bebek Tedavisi Gördükten Sonra Doğal Yollar ile Hamile Kalmak Mümkün Müdür?

Tüp bebek tedavisi gören pek çok çift, süreç esnasında hem manevi hem de maddi olarak yıpranmasına rağmen dünyaya gelen bebeklerini kucaklarına aldıktan sonra tüm sıkıntılarını unutmaktadır. İkinci kez anne ve baba olmaya kendilerini hazır hissettiklerinde ise anıları canlanmakta ve kendilerine “Tüp bebek sonrası doğal yollar ile hamile kalanlar var mıdır?” sorusunu sormaktadırlar. Başarısız tüp bebek denemesinden sonra kendiliğinden hamile kalan kişilerin olup, olmadığı da tüp bebek tedavisinden umudunu bulamayanların aklındaki en önemli sorulardan birisidir. Her iki sorunun da ortak bir yanıtı bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisi başarı ya da başarısızlık ile sonuçlanmış olan çiftlerin, garanti olmamak ile birlikte, doğal yollar ile anne ve baba olma şansları her zaman bulunmaktadır.

Her ne kadar ikinci hamilelikleri doğal yollar ile olsa da tüp bebek tedavisi öncesi kısırlık tedavisi görülmüşse, doğal yollar ile hamile kalma ihtimali için de ek bir kısırlık tedavisine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Görsel 2: Tüp bebek tedavisi gören pek çok çift, süreç esnasında hem manevi hem de maddi olarak yıpranmasına rağmen dünyaya gelen bebeklerini kucaklarına aldıktan sonra tüm sıkıntılarını unutmaktadır.

“Açıklanamayan infertilite” sebebi ile tüp bebek tedavisi olanların sonradan kendiliğinden hamile kalma durumunun daha yaygın olduğunu da belirtmek gerekir, yani, tedavi öncesi tespit edilen ve tedavi edilemeyen sorun, tedavi sonrasında da devam edeceğinden ötürü doğal yollar ile hamile kalmak oldukça zordur. Örneğin, anne adayının fallopi tüplerinde tıkanıklık, baba adayının ise sperm sayısında ileri derecede azlık varsa doğal yoldan hamilelik gerçekleşmesi ihtimali düşüktür.

Tüp Bebek Sonrası Doğal Gebelik Nasıl Olabilir?

Tüp bebek tedavisi, kısırlığa neden olan kimi rahatsızlıkların rehabilite edilebilmesine ve böylelikle ikinci hamileliğin doğal yollar ile gerçekleşebilmesine de olanak sunabilmektedir. Örneğin, rahimdeki kan akışını düzenlemesi, hormon ortamını değiştirmesi, embriyonun implatasyonunu ve endometriozisi iyileştirilmesi gibi durumlar örnek verilebilir. Bu sebepten ötürü, tüp bebek tedavisi görüp, bir bebek sahibi olduktan sonra yeniden bebek sahibi olunmak istendiğinde tıpkı ilk denemedeki gibi en az bir yıl doğal yoldan hamile kalınmaya çalışılması önerilmektedir. Bu süre, anne adayının 35 yaşının üzerinde olması sebebiyle altı aya indirilebilir.

Tüp bebek tedavisi görürken hamile kalanlar için de benzer bir durum söz konusudur. Örneğin, tüp bebek tedavisi sırasında uygulanan hormon tedavileri, anne adayının işlem yapılmasına gerek kalmadan hamile kalabilmesine imkan sunmaktadır. Kısırlığın ileri seviyede olduğu durumlar için söz konusu mucizenin gerçekleşme ihtimalinin azaldığını da belirtmek gereklidir.

Görsel 3: Tüp bebek tedavisi, kısırlığa neden olan kimi rahatsızlıkların rehabilite edilebilmesine ve böylelikle ikinci hamileliğin doğal yollar ile gerçekleşebilmesine de olanak sunabilmektedir.

üp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlansa da sonrasında hamile kalınabilmesinin olası nedenleri arasında bedenen ve ruhen hazır olma hâli vardır. Tedavi sürecinde beden hamileliğe hazırlanırken aşırı stres bu hazırlığın önemini yitirmesine sebep olabilir. Kısacası, tüp bebek tedavisi olumsuz da olsa bir sonuca ulaşmış olmanın getirdiği rahatlıkla hamile kalınması mümkün hâle gelebilir.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Doğal Gebelik Olması için Neler Yapılabilir?

Dünya genelinde tüp bebek tedavisi gördükten sonra doğal yollar ile hamile kalmış olan kadınların sayısı bir hayli fazladır. Hiçbir problem olmasa da hamile kalmak, kimi çiftler için zaman alabilmektedir. Bu sebepten ötürü, tüp bebek tedavisi gören çiftlerin umudunu kaybetmemesi, yapmaları gereken ilk şeydir. İkinci olarak, uzmanlara göre tedavi ardından doğal yollar ile hamile kalma şansının artışa geçmesi için anne adayları protein zengini gıdalarla donatılmış bir beslenme düzenine geçmesi; alkolden, sigaradan ve kafeinden uzak durması, siklus (regl döngüsü) ve yumurtlama zamanını takip etmesi, doğum öncesi alınması tavsiye edilen vitaminleri kullanmaya başlaması gereklidir. Tüm bunlara ek olarak, çiftler, streslerini kontrol altına alabilmelidir.

Görsel 4: Hiçbir problem olmasa da hamile kalmak, kimi çiftler için zaman alabilmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisi, ister başarıyla ister başarısızlıkla sonuçlanmış olsun, bu tür bir tedavinin bir parçası olan kadınların pek çoğu, doğal yollar ile hamile kalma şansını sonsuza dek kaybetmiş oldukları hissiyatına kapılabilmektedirler. Bu his sebebiyle çoğu kadın, hamilelik belirtileri ile karşılaşmış olmalarına karşın hamile kalmış olduklarını akıllarına getirmemektedir, fakat zaman ilerlediğinde ya da rutin bir kontrol esnasında artık bir anne adayı olduklarını öğrenmektedirler. Bu sebepten ötürü, tüp bebek tedavisine devam edildiği sürede ya da sonrasında olağan dışı gelişmeler yaşayan kadınlarda hamilelik her zaman düşünülmelidir.

Görsel 5: Tüp bebek tedavisi, ister başarıyla ister başarısızlıkla sonuçlanmış olsun, bu tür bir tedavinin bir parçası olan kadınların pek çoğu, doğal yollar ile hamile kalma şansını sonsuza dek kaybetmiş oldukları hissiyatına kapılabilmektedirler.

Kısacası, umulmadık bir zamanda bebeğinizi karşılamaya her zaman hazır olun, zira tüp bebek tutmayıp, kendiliğinden hamile kalanlar, tüp bebek tedavisi sırasında kendiliğinden hamile kalanlar ya da tüp bebek sonrası doğal yollar ile hamile kalanlar oldukça fazla sayıdadır. Özellikle, açıklanamayan bir kısırlık teşhisi konmuşsa neden bu anne adaylarından biri de siz olmayasınız?

Annelik Yolunda ekibi olarak, kendinize ve sağlığınıza dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://utswmed.org/medblog/infertility-chrissy-teigen-pregnant/#:~:text=While%20uncommon%2C%20natural%20conception%20after,care%20are%20subfertile%2C%20not%20infertile.
  2. https://www.alpersismanoglu.com/en/natural-pregnancy-after-ivf/
  3. https://www.reuters.com/article/us-after-ivf-pregnant-idUSBRE84212L20120503
  4. https://www.practo.com/consult/natural-pregnancy-after-failed-ivf/t

Görsel Kaynak: https://salernocenter.com/2019/03/new-postpartum-depression-drug-zulresso-is-a-synthetic-form-of-progesterone/