Tüp Bebek Tedavisi ve Beslenme Arasındaki İlişki

0
1551
Tüp Bebek Tedavisi ve Beslenme
Tüp Bebek Tedavisi ve Beslenme

Tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftler için sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmek oldukça önemlidir. Annelik Yolunda ekibi olarak bu yazımızda sizlere tüp bebek tedavisi ve beslenme ilişkisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Tüp Bebek Tedavisi Görecek Çiftler Beslenmelerine Dikkat Etmeli!

Sağlıklı ve dengeli beslenme pek çok hastalıktan korunmada ve pek çok hastalığın tedavisinde altın anahtar olarak karşımıza çıkmaktadır. Beslenmenin doğurganlık üzerine olan etkileri ve tüp bebek tedavisi sürecince beslenin önemli bir destek oluşu da son yıllarda sıklıkla çalışılan konular arasında yer almaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmek, doğurganlığı arttırmakta ve düşük riskini de oldukça azaltmaktadır. Beslenin bu etkileri, dolaylı ve doğrudan olarak iki şekilde ortaya çıkmaktadır. İlki, yiyeceklerin üreme sistemini etkileyen hormonların çalışması üzerindeki etkileri, ikincisi ise yiyeceklerin insülin direnci ve kronik inflamasyon üzerinden etkileri olarak ortaya çıkmasıdır.

Görsel 1: Tüp bebek tedavisi süresince sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir.
Görsel 1: Tüp bebek tedavisi süresince sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Diyet ve Beslenme

Tüp bebek tedavisinden önce anne ve baba adaylarının fazla kilolu olması ya da obezite problemi yaşaması durumunda mutlaka sağlıklı bir zayıflama programı uygulaması gerekmektedir. Vücutta bulunan aşırı yağ hücresi birikimini, yumurta ve sperm kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir, bu sebeple anne ve baba adayında kilo kaybı sağlanmalı ve kilo kontrol altına alınmalıdır, fakat dikkat edilmesi gereken nokta çok düşük kalorili ya da çok düşük yağ içeren diyetle uygulamamak gereklidir.

Tüp Bebek Tedavisi Esnasında Ne Yenilmeli ve Ne Yenilmemelidir?

Tüp bebek tedavisi sırasında beslenme planı rafine karbonhidratların azaltıldığı, kırmızı etin sınırlı tüketildiği ve ekstra olarak sebze ağırlıklı, balık ve bitkisel protein kaynağı baklagillerin arttığı şekilde düzenlenmelidir. Yapılan çalışmalar sonucunda şeker, beyaz ekmek, pirinç gibi kan şekerini hızlı yükselten yiyeceklerin tüp bebek tedavisinde başarı oranını azalttığı, buna karşılık tam tahıllı yiyecek tüketiminin artışının implantasyon ve başarılı doğum oranları ile ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Günlük karbonhidrat ihtiyacınızı meyve, sebze, tam tahıllı yiyecekler, nohut, mercimek gibi baklagillerden almaya oldukça özen göstermelisiniz.

Görsel 2: Tüp bebek tedavisi boyunca sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek gereklidir.
Görsel 2: Tüp bebek tedavisi boyunca sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek gereklidir.

Mutlaka Omega 3 Tüketilmeli!

Hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda Omega 3 yağ asitlerinin embriyo kalitesini ve implantasyon oranlarını arttırdığını ortaya koymuşlar. Bu sonuç, beslenmemizde mutlaka mevsim balıklarının yer alması, koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek gerekliliği ve ceviz, çiğ badem gibi kaliteli yağ kaynaklarına yer vermek gerektiğini ortaya koymuştur. Doktorunuz ya da diyetisyeninize danışarak Omega 3 takviyesi alabilirsiniz.

Görsel 3: Omega 3 ağırlıklı beslenmek, tüp bebek tedavi başarı oranını arttırmaktadır.
Görsel 3: Omega 3 ağırlıklı beslenmek, tüp bebek tedavi başarı oranını arttırmaktadır.

Rengarenk Sebzeler ve Balık

Sebze ve balık tüketimi yüksek olan kadınlarda yeni hücre oluşumu ile ilişkili blastosit formasyonu oranının arttırdığı yapılan çalışmalar ile ortaya koyulmuştur. Bu durumu, haftada 2 kere mutlaka balık tüketmek gerektiği şeklinde yorumlayabiliriz. Balık yendiğinde genel olarak ızgara, fırında, buğulama gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Sebze tüketimi ise her gün her öğünde söğüş tabağı, karışık bir salata, zeytinyağlı sebze yemeği, buharda ya da haşlama sebze gibi her şekilde yer almalıdır. Sebzelerin rengarenk tüketilmesi, her renkten faydalanmaya da yardımcı olacaktır. Sebzeler antioksidan yiyeceklerdir ve hem kadınlar hem erkekler için antioksidanlardan zengin beslenme, fertilite, yani üreme üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Görsel 4: Sebze ve balık tüketmek, anne ve baba adayları için önemli besin kaynaklarıdır.
Görsel 4: Sebze ve balık tüketmek, anne ve baba adayları için önemli besin kaynaklarıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Süresince Kafein Tüketilmeli Midir?

Tüp bebek tedavisi süresi boyunca kontrollü tüketilmesi gereken yiyecek ve içeceklerin başında kafein gelmektedir. Günlük olarak kafein alımının 200 mg ile sınırlandırılması gerekir. Bu içtiğiniz kahveye, demleme süresine göre değişmekle birlikte günlük 1 – 2 fincan kahve ya da 3 – 4 fincan çaya denk gelmektedir. Kahve ve çay tüketimini arttırmak yerine şekersiz limonata ya da yalnızca meyvelerden yapılmış şekersiz içecekler veya hem protein sağlayan hem bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olan ayran, kefir gibi içecekleri tüketmek daha iyi bir yöntem olacaktır.

Folik Asit ve D Vitamini Oldukça Önemli!

Tüp bebek tedavisine başlamada önce ve tüp bebek tedavi sürecinde sizin için planlanmış bir beslenme programını takip etmek ve doktorunuza danışarak folik asit ve D vitamini kullanmak üreme sisteminin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.

Annelik Yolunda ekibi olarak sağlığınıza dikkat etmenizi tavsiye eder ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almanızı temenni ederiz. Mutlu günler! 😊