Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır?

0
1640
tüy-dökücü-krem-nasıl-kullanılır

Sürekli tıraş olmaktan bıktıysanız, bununla beraber ağda ağrısıyla yüzleşmek istemiyorsanız, tüy dökücü krem bakım ihtiyaçlarınız için mükemmel bir seçim olabilir. Tüy dökücü kremler aynı zamanda depilatör olarak da bilinir, hızlı, ucuz ve kullanımı kolaydır. Bir haftaya kadar sürebilen pürüzsüz bir cilt için tüy dökücü kremi nasıl güvenli ve etkili bir şekilde kullanacağınızı gösteren bir derleme hazırladık, hemen başlayalım:

tüy-dökücü-krem-kullanımı-
Görsel 1: Tüy dökücü krem kullanımı

Kremi Kullanmaya Başlama

Cildiniz için doğru kremi bulun. Çok sayıda farklı epilasyon kremi markası ve bu markalar içinde çok sayıda seçenek var. Bir krem ​​seçerken cildinizin hassasiyetini ve ürünü kullanmayı planladığınız yerleri göz ardı etmeyin.

Kremi yüzünüzde veya bikini bölgenizde kullanıyorsanız, cilt daha hassas olduğu için bu bölgeler için özel formül seçtiğinizden emin olun.

Hassas bir cildiniz varsa aloe ve yeşil çay gibi içerikli kremleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kullanmadan önce bir doktor veya dermatologla görüşmenizde fayda var. Tüy dökücü kremler, aerosollerden (veya spreylerden), jeller ve roll-onlardan farklı şekillerde olabilir. Kokulara duyarlıysanız tüy dökücü kremin yumurtalı kokusunu kapatmak için kremin etkisini engellemeyecek şekilde esans yağlardan elde edilmiş kokular ekleyebilirsiniz. Ek bileşenlerin tahriş olasılığını artırabileceğini de ayrıca unutmayın.

Ne Zaman Doktora Danışabilirim?

Cildiniz çok hassassa, cilt rahatsızlığınız varsa veya cildinizi etkileyebilecek herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuzla görüşün. Krem doğrudan cilde uygulandığı için saç, tüy ya da kıldaki proteinleri parçalayan kimyasallar da cildinizdeki proteinlerle etkileşime girerek reaksiyona neden olabilir. Şu gibi durumlarda dikkatli olmalı ve olabildiğince kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız:

  • Geçmişte cilt ürünlerine karşı kızarıklık, kurdeşen veya alerjik reaksiyonlar geliştirdi iseniz,
  • Cildinizin hassasiyetini artıran bir retinol, akne ilacı veya başka bir ilaç alıyor iseniz,
  • Egzama, sedef hastalığı veya rosacea gibi bir cilt rahatsızlığınız var ise.

Kullanmadan Önce Test Edin!

Daha önce kullanmış olsanız bile kremi kullanmadan 24 saat önce alerji testi yapın. Hormon seviyeleriniz sürekli değişir ve cildinizin de değişmesine neden olurlar. Daha önce tüy dökücü kremlere hiç tepki vermemiş olsanız bile, cildinizin kimyası biraz değişmiş olabilir ve tepki vermenize neden olabilir.

Tüyleri uzaklaştırmayı planladığınız bölgeye az miktarda krem sürün. Talimatları izleyin, kremi önerilen süre boyunca bırakın ve uygun şekilde çıkarın. Test edilen alan 24 saat içinde reaksiyona girmezse, tüy dökücü krem kullanmak güvenlidir.

Uygulanacak bölgeyi herhangi bir kesik, sıyrık, ben, yara, uçuk, tahriş olmuş veya güneş yanığı cilt açısından inceleyin. Kremi doğrudan herhangi bir yara veya bene uygulamayın ve güneş yanığı, kızarıklık veya kesik varsa, uygulamaya devam etmeden önce tamamen iyileşene kadar bekleyin. Yakın zamanda tıraş olduysan cildinde küçük kesikler olabilir. Bu yüzden kremi uygulamadan önce bir veya iki gün bekleyin.

tüy-dökücü-krem-kullanmada-doktora-danışın
Görsel 2: Tüy dökücü krem kullanmadan önce doktorunuza danışın

Uygulama

Krem ile birlikte gelen talimatları okuyun ve aynen uygulayın. Aynı marka bile olsa farklı çeşitlerdeki tüy dökücü kremlerin farklı kullanım talimatları olacaktır. Bir tür tüy alma işlemi genelde üç dakikadır, ancak ürün türü ve uygulama bölgesine göre on dakikaya kadar bu süre uzayabilir. Talimatları takip etmek size en iyi sonuçları verecek ve cildinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Kreminiz ile birlikte gelen talimatları kaybettiyseniz, bunları şişede veya tüpte bulabilirsiniz. Aksi takdirde, şirketin web sitesini kontrol edin. Her türlü ürünleri için talimatlarının olduğu sayfayı bulabilirsiniz.

Kremin son kullanma tarihinin dolmadığından emin olmak için “son kullanma” tarihini kontrol edin. Son kullanma tarihi geçmiş tüy dökücü krem çok iyi sonuç vermez ve size kötü sonuçlar verir.

Almak istediğiniz tüylerin üzerine kalın, eşit bir tabaka uygulayın. Varsa spatula veya parmaklarınızı kullanın. Kremi cildinize sürmeyin, sadece yayın.  Parmaklarınızla uygularsanız ellerinizi hemen yıkayın. Eşit olmayan uygulama, saçınızın yamalar halinde çıkıp sizi kıl lekeleri bırakabileceği anlamına gelir, ki bu muhtemelen sizin aradığınız görünüm değildir.

Burun deliklerinize, kulaklarınıza, göz çevrenize (kaşlarınız dahil), cinsel organlarınıza, anüsünüze veya meme uçlarınıza asla tüy dökücü krem uygulamayın!

Ayrıca istenmeyen tüylerden kurtulmanın yolları adlı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Cilt bakımı herkes için önemidir ancak aynı seviyede değil. Bu yüzden bazen aşırıya kaçanlar olabilmektedir. Vücudunuz sizin en değerli hazineniz bu yüzden hor davranmayın ve makul seviyede doğru uygulamalar yaparak cilt bakımınızı yapın, bu sizi hem özgüvenli hem de daha sağlıklı yapacaktır.