Tüy Dökücü Kremler Zararlı Mıdır?

0
1583
tuy-dokucu-krem-zararli-midir

Günümüzde istenmeyen tüyleri almak için kullanılan çok çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi de tüy dökücü kremlerdir. Daha çok ilk zamanlarda kullanılan ve tercih edilen tüy dökücü kremler, içerisinde barındırdıkları kimyasallar sayesinde tüyleri dökmektedir. Peki tüy dökücü kremler nasıl kullanılır, tüy dökücü kremleri kullanırken nelere dikkat edilmelidir ve tüy dökücü kremler zararlı mıdır? annelikyolunda.com ekibi olarak sizler için hazırladığımız bu makalede sorularınıza sırasıyla cevap vereceğiz.

Tüy Dökücülerin Kullanımı

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en pratik ve acısız yollarından biri tüy dökücülerdir. Yapısında pek çok farklı kimyasal barındırmakta olup bu kimyasallar sayesinde tüylerin koparak dökülmesini sağlamaktadır. Bir çeşit epilasyon yöntemi olan bu uygulama, bir nevi tüyün yapısını bozarak dökülmesine neden olur. Kozmetik dünyasında pek çok farklı çeşidi bulunan tüy dökücü kremler, yaklaşık olarak 4 ya da 10 dakika boyunca cilde uygulandıktan sonra bir parça bez ile temizlenerek kullanılır. Bu kremlerin nasıl kullanılacağı konusunda detaylı bilgiye ulaşmak için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.

tuy-dokucu-kremler-zararli-midir
Görsel 1: Kullanmadan önce talimatları mutlaka okuyun!

Genel olarak dudak üstü, bikini bölgesi ve koltuk altı gibi bölgeler için kullanılmakta olup kısa süre içerisinde kolay bir şekilde tüylerinizden kurtulmak istediğinizde bu kremleri tercih edebilirsiniz.

Kullanım öncesi ve kullanım sonrası dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibi listelenmiştir:

  • Kullanmaya başlamadan önce mutlaka ürün üzerinde yer alan uyarılar kısmını okumalısınız.
  • Çok sık rastlanmasa alerjiye neden olabilir.
  • Genital bölge için kullanılan tüy dökücü kremler, işlem sonrasında yanmalara sebep olabilir.
  • Kremin uygulanacağı bölge, yoğun tüy yapısına sahipse işlem sonrası kızarıklık durumları oluşabilir.
  • Kullanmadan önce herhangi bir alerjik reaksiyon durumunun oluşmaması için kremi ilk olarak vücudunuzun ufak bir kısmında test etmelisiniz. Kızarıklık ya da kaşıntı gibi durumlar söz konusu değilse, tüy dökücü kremi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
  • Tüy dökücülerin hamilelik döneminde kullanılmaması tavsiye edilmektedir. İçerisinde yer alan zarar kimyasallar, hamilelik döneminde bebeğe zarar verebilmektedir.
  • Kullandıktan sonra yeterince temizlenmediğini düşünüyorsunuz, yaptığınız işlemi bir ya da iki gün erteleyin. Kısa olduğu için alamadığınız tüyleriniz de bu süre zarfı içerisinde hem uzayacak hem de cildinizi tahriş etmemiş olacaksınız.
  • Kremin uygulandığı bölgeler bol su ile iyice yıkanmalı ve bir nemlendirici yardımı ile nemlendirilmelidir.
  • Yağ ya da sprey formunda olabilirler.
tuy-dokucu-krem-zararli-midir-2
Görsel 2: Hassas ciltlerde kullanımında dikkat edin

Bu kremlerin bilinen spesifik bir zararı olmasa dahi belirli yan etkileri bulunmaktadır. Özellikle hassas ciltlerde yan etkilerini gösterebilen bu kremler, tüylerin beslenmesine ve hatta çoğalmasına neden olabilmektedir. Bunlara ek olarak, ciltte batık oluşması durumuna da yol açabilir. Bu kremler, cilde sürüldüğü zamanda, cilt üzerinde kaşınma, kızarıklık ya da kabartma durumlarına neden olabilmektedir. Bu yüzden kullanımları esnasında, cilt üzerinde fazla bekletilmemelidir. Kremlerin talimatlarında yazan süre kadar bekletilmelidir, aksi durumda ciltte yanma, kızarma ya da kabarma gibi yan etkiler meydana gelebilir.

Erkekler Tüy Dökücü Krem Kullanabilir mi?

Daha çok kadınların kullanmayı tercih ettiği tüy dökücü kremlerin erkekler tarafından da kullanılıp, kullanılmayacağı merak ediliyor. Tüy dökücü kremleri erkekler de kullanabilmektedir. Hatta günümüz şartlarında pek çok erkek jilet yerine bu kremleri kremleri tercih etmektedir. Erkekler tüylerinden kurtulabilmek için bu kremleri oldukça sık bir şekilde tercih etmektedirler. Erkekler, genital bölge ve yüz çevresi hariç kol, bacak, el üstü, omuz, sırt, bel gibi vücudun diğer türlü bölgelerine de bu kremleri uygulayabilirler.

erkeklerde-tuy-dokucu-krem
Görsel 3: Erkeklerde kullanımı

Hassas Ciltliler için Uygun Mudur?

Hassas bir cilt yapısına sahipseniz, istenmeyen tüylerden arınmak istediğiniz zaman cilt tipinize uygun özelliklerde ve uygun formüllerde olan tüy dökücü kremleri ya da yağları tercih etmek sizin için oldukça ideal olacaktır. Bu seçim, kremin uygulandığı bölgeyi tahriş etmeden, cilt için koruyucu ve besleyici bir özellik sağlayabilir. Pek çok firmanın hassas ciltli kadınlar için özel olarak geliştirdiği krem çeşitleri hassas ciltliler için uygun yapıda olup, oldukça bitkisel ürünlerdir ve bu sayede cildin tahriş olmasını engelleyerek, cildin beslenmesini sağlamaktadır. Ayrıca erkeklere özel olarak üretilen ve tüm cilt tipleri tarafından kullanılabilen kremler de bulunmaktadır. Erkekler için özel olarak üretilen bu kremler de tıpkı kadınlarda olduğu gibi cildin tahriş olmasını engeller ve cildin beslenmesini sağlar.

Hassas ciltliler için özel olarak üretilen kremler, uygulama işleminden sonra cildin yatışmasını, ipeksi bir görünüm kazanmasını ve nemlenmesini sağlamaktadır. Kadınlar ve erkekler için ayrı ve özel olarak üretilen ve hassas ciltliler için formüle edilen tüy dökücü kremleri, uyarılara dikkat ederek kullanabilirsiniz.

Hem kadınların hem de erkeklerin vücutta istenmeyen tüylerden kurtulmak için tercih ettiği en pratik yollardan birisi olan bu kremleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu mümkün değil ise kendi vücut yapınıza uygun olan kremi tercih ettiğinizden emin olmalısınız. Bununla birlikte kullanırken talimatlara uyduğunuza emin olmalı ve ona göre işlemi gerçekleştirmelisiniz. uygulama yapılacak alanın muhakkak temiz ve hijyenik olduğundan emin olmalısınız. ayrıca kullanım sonrası çeşitli yağlar kullanmamaya ve talimatlarda belirtilen uygulama metodu dışına çıkmamaya özen gösterin.

Annelik Yolunda ekibi olarak sizler için her zaman pürüzsüz, sağlıklı ve canlı bir vücut dileklerimiz ile… sağlıcakla kalın 🙂