Vajinal Islanmanın Nedenleri

0
1779
vajinal ıslanmanın nedenleri

İster hamile olun ya da olmayın veya cinsel ilişki ile bağlantıda olun, vajinal ıslanma belli dönemlerde anlam veremediğiniz şekilde başınıza gelebilir.

Aklınızda ya da bilinçaltınızda cinsellik ile ilgili herhangi bir düşlünce yokken birdenbire vajinal ıslanmanın meydana geldiğini hissedebilirsiniz.            Peki ama neden?

Cinsel bir durumda değilsem neden vajinal ıslanma yaşarsınız?

Farkında olmasanız bile (örneğin sızan ıslaklık gibi) vajinanız kayganlık üretir. Fizyolojik işleyişinizin doğal bir parçasıdır.

Rahim boynunuzdaki ve vajinal duvarınızdaki bezler, genital bölgenizi yaralanma veya yırtılmaya karşı korumak ve vajinanızı temiz ve nemli tutmak için temel yağlanma sağlar. Döngünüzde nerede olduğunuza ve hormon seviyenize bağlı olarak, servikal sıvı miktarı değişebilir.

vajinal ıslanma neden meydana gelir
Görsel: Vajinal ıslanma neden meydana gelir

Bu sıvının veya benzer bir şeyin cinsel ilişki sırasında da ortaya çıktığını unutmayın. Kayganlık varsa, bezleriniz iş başında demektir. Cinsel aktivite için kayganlaştırma üreten sorumlu bezler, Bartholin bezleri (vajinal açıklığın sağında ve solunda yer alır) ve Skene bezleridir (üretra yakınında).

Cinsel bir durumda değil mi?

Muhtemelen, hissettiğiniz ıslaklık, cinsel uyarılmanın neden olduğu sıvılar değil, sulu benzeri bir maddedir. Cinsel organlarınız ısınabilir ve iç çamaşırınız nemli veya sırılsıklam olabilir. Döngünüzün neresinde olduğunuza veya şişkin olup olmadığınıza bağlı olarak mide krampları da hissedebilirsiniz.

Sert gülüyor, hapşırıyor veya ağır kaldırıyorsanız, stres inkontinansı yaşayabilirsiniz (Stres inkontinans olarak adlandırılsa da bu psikolojik değil fizyolojik bir olaydır). Bu, mesanenize baskı uygulandığında ve istemeden pantolonunuza idrar yapabildiğiniz zamanlardır.

vajinal ıslanma
Görsel: Vajinal ıslanma cinsel ilişki ile ilişkili olmayabilir

Genel olarak, ne kadar ıslandığınız birkaç faktöre bağlıdır:

 • Hormonlar
 • Yaş
 • İlaç tedavisi
 • Akıl sağlığı
 • İlişki faktörleri
 • Ter ve ter bezleri
 • Stres
 • Giydiğin kıyafet türü
 • Hiperhidroz (aşırı terleme)
 • Enfeksiyonlar

Bazıları için, östrojen vajinal sıvı üretimini artırma eğiliminde olduğundan, kullandığınız doğum kontrolü türü vajinal ıslaklığı artırabilir. Bu sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuza daha az östrojen içeren alternatif bir doğum kontrolü sormayı düşünün.

Bakteriyel vajinoz gibi enfeksiyonlar, ıslaklık bakterileri vajinal kanalınızdan çıkarmaya yardımcı olduğundan ıslaklık hissine neden olabilir. Vajinal yağlanma, spermin hareket etmesi için daha kolay bir geçiş sağlayarak döllenme şansını arttırmak için oranı arttırılır.

vajinoz
Görsel: Vajinal ıslanma ve vajinoz

Aşağıda su mu, idrar mı yağlanma mı var?

Ne tür bir sıvının çıktığını hemen belirlemek zor olabilir, özellikle de siz kahve için sırada beklerken sürpriz olarak sızıyorsa. Çoğunlukla, banyoya girip iç çamaşırlarını kontrol edene kadar bilemeyeceksin.

Mukus tipiyse, servikal sıvı olabilir (cinsel uyarılmaya neden olan şey bu değildir). Servikal sıvı, karbonhidratlar, proteinler ve amino asitlerden oluşur ve vajinal sıvılar hakkında en bilgilendiricidir. Döngünüze ve hormon seviyenize bağlı olarak doku, renk ve tutarlılıkta değişir.

Servikal sıvılar doğal bir bedensel tepkidir, ancak yeşil, kokulu veya süzme peynir yapısına sahip sıvılarınız varsa, en iyisi doktorunuza danışmanızdır, çünkü bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Aşağıda olabilecek başka bir sıvı türü, ter bezlerinizden gelen vajinal terdir. Cinsel heyecan sırasında vajinal bölgeniz artan kan akışına bağlı olarak şişer. Bu vazokonjesyon vajinal transüda adı verilen sulu bir çözelti oluşturur.

Stres, vajinal bölgeniz de dahil olmak üzere daha fazla terlemenize neden olabilir. Bununla mücadele etmek için nefes alabilen iç çamaşırı giyin, düzeltilmiş kalın ve iyi hijyen uygulayın.

Diğer sıvılardan farklı olduğuna inanılan süt beyazı bir salgı, vajinal transudattan ve vajinal bezlerden gelen başka bir vajinal sıvıdır.

vajinal akıntı su-idrar-yağlanma
Görsel: Vajinal akıntı, su mu idrar mı yağlanma mı?

Daha önce de belirtildiği gibi, Skene bezleri (gayri resmi olarak kadın prostatı olarak bilinir) yağlanma ve sıvılarda rol oynar. Bu bezler vajinal açıklığı nemlendirir ve idrar yolu bölgesini koruyan antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu bilinen bir sıvı üretir.

Skene bezlerinin, muhtemelen üretranın alt ucuna yakın yerleştirildikleri için fışkırtmadan sorumlu olduğu da bilinmektedir. Kadın boşalmasının gerçek olup olmadığı ve aslında idrar olup olmadığı konusunda tartışmalar var.

Ne yazık ki, kadınların cinsel sağlığı ile ilgili araştırma eksikliği nedeniyle, aslında kadın boşalmasının ne olduğu ve neyden yapıldığı konusunda tartışmalar sürüyor.

Herkesin vücudunun benzersiz olduğunu ve sıvı oranlarını diğerlerinden farklı şekilde deneyimleyebileceğinizi unutmayın.

Vajinal ıslanma geçiriyorum ama azgın değilim, bu ne anlama geliyor?

 • Vajinal ıslanma için cinsel olarak uyarılmanıza gerek yok. Bazen bu sadece genel bir bedensel tepkidir; vajinanız ıslaktır çünkü anatomik işleyiş böyle çalışır. Bazılarının kafasını karıştırabilir ancak bu normal bir tepkidir.
 • Azgın olmadan ıslanmanın diğer durumları, erotik bir şey izlemek veya uyandıran bir şey okumak ve vücudunuzun doğal olarak fizyolojik şekilde duyarlı hale gelmesi olabilir.
 • Islaklık aynı zamanda vücudunuzun dengeyi korumanın bir yolu olabilir. Çoğunlukla, endişelenecek bir şey yok.
 • Ter bezleriniz söz konusu olduğunda, vulvanızda vajinanızı ıslak tutan çok sayıda ter ve yağ bezi bulunur. Bu durumlarda, en iyisi hijyeninizi korumak, ince pedler veya pamuklu iç çamaşırı giyerek işleri daha serin tutmaktır.
 • Islaklığınızın arkasında yeni bir tip doğum kontrolü veya egzersizde artış da olabilir.

Eğer ıslaksanız ve balık kokusu, çürümüş veya anormal kokuyorsa, en iyisi doktorunuzu aramanız çünkü bu başka sorunların bir işareti olabilir, sağlıklı günler dileriz ?