Vücudu Yenileyen Kahveli Peeling Tarifi

0
1637
kahveli peeling

Ölü cildi arındırmak ve yenilemek için pahalı kozmetikler satın almak istemiyorsanız ve bunları evde yapmak mı istiyorsunuz? Bu kahveli peelingi, vücudu yenileyen ve maliyeti oldukça düşük olan öğütülmüş kahveden hazırlayabilirsiniz. Özellikle arındıktan sonra cildiniz yeni görünecektir. Vücudu gençleştiren, ucuz ve etkili bir kahveli peeling formülüdür.

kahveli peeling
Görsel: kahveli peeling

Kafeinli peelingler vücudu sağlıklı gösteren, canlandırıcı ve uyarıcı bakım kürleridir. Özellikle bu formülde ana bileşen olarak kullanılan öğütülmüş kahve, selülit görünümünü azaltmaya ve ölü deri hücrelerini gidermeye yardımcı olur. Ayrıca gençleşmeyi desteklediği, hatta lenfatik drenajı (masaj etkisi) desteklediği ve vücuttaki toksinleri temizlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Kozmetik alanında satılan vücut peelingleri birçok kimyasal madde içerir ve para açısından pahalı olabilir. Bazen bu gereksiz tüketime yol açar. Dışarıdan bir şeyler satın almak yerine, evdeki ikinci kahvenize ferahlatıcı bir vücut peelingi hazırlama şansı verebilirsiniz. Daha pahalı ve doğal olacak ve etkilerini daha çabuk görebileceksiniz.

Yenileyici kahveli peeling için malzemeler:

1 fincan öğütülmüş organik kahve, 1 fincan organik şeker veya kaya tuzu, yarım fincan eritilmiş hindistancevizi yağı, isteğe bağlı uçucu yağlar (özellikle lavanta yağı kullanabilirsiniz).

kahveli peeling
Görsel: kahveli peeling

Nasıl yapılır?

Öncelikle hindistancevizi yağının eridiğinden, ancak çok sıcak olmadığından emin olun. Oda sıcaklığında olduğundan emin olun. Tüm malzemeleri bir kapta birleştirin ve hava geçirmez bir kavanoza veya kaba aktarın.

Dikkat edilmesi gerekenler: 

Önceden öğütülmüş ve paketlenmiş kahve ürünlerini kullanırken, maskeyi bir haftadan fazla buzdolabında saklamayın. Bunun yerine, kahve dışındaki tüm malzemeleri bir kasede karıştırın, ardından buzdolabına koyun ve kaveli peelingi yapacağınız zaman öğütülmüş kahveyi ekleyin.

Nasıl kullanılır?

Canlandırıcı vücut peelingini kullanmadan önce gözenekleri açmak için sıcak bir banyo yapın. Ardından yumuşak bir fırçayla 20 dakika fırçalayın. Ardından vücudunuzu iyice durulamayı ve nemlendirmeyi unutmayın. Kahveli peelingden arındıktan sonra vücudunuz daha taze ve yenilenmiş olacaktır.

kahveli peeling
Görsel: kahveli peeling

Peeling nedir?

Peeling, kelimenin anlamı ile soyulmayı ifade eder. Kozmetik bir terim olarak cildin üst tabakasını tek başına veya kimyasal veya fiziksel faktörlerle kullanarak cildin üst tabakasının kısmen soyulması veya inceltilmesi işlemidir.

Başka bir deyişle, buna derin temizlik diyebiliriz. Bu sayede cilt yüzeyi tazelenir ve yenilenir. Bu sayede cilt yüzeyindeki hafif düzensizliklerin ve pürüzlerin ortaya çıkması minimuma indirilebilir. Bu sayede cildiniz daha parlak, daha net ve pürüzsüz bir görünüme kavuşabilir. Ancak bu işlem doğru şekilde tamamlanmadığı takdirde cildinize zarar verebilir.

Peeling nasıl yapılır?

Peeling amaçlı çeşitli cilt güzellik ürünleri bulunmaktadır. Bazıları, glikolik asit, laktik asit, mandelik asit ve salisilik asit gibi küçük miktarlarda soyma bileşenleri içerir. Bu ürünler ayrıca cildin yüzeyini mekanik olarak çizen maddeler içerebilir. Bu amaçla belirli meyve tohumlarından elde edilen tozlar, kahve, şeker gibi maddeler de kullanılabilir. Ek olarak, kalifiye uzmanlar daha güçlü kimyasal sıyırıcılar kullanmalıdır. Bu tür ürünlerin kişisel kullanımı çok tehlikeli ve rahatsız edici olabilir.

Doğru peeling nasıl yapılır?

Peeling yapmak istiyorsanız, en iyi zaman gece yatmadan öncedir. Bu sayede kızarıklığın ve hassasiyetin kaybolması için yeterli zamanınız olur. Güneşten uzaklaştığımızda geceleri hassasiyeti ortadan kaldırmak daha kolaydır. Soymadan önce cildi temizlemek için uygun bir cilt temizleme ürünü kullanın.

Seçilen peeling ürünleri formülüne göre kullanılmalı ve ciltte önerilen süreden daha uzun süre kalmamasına özen gösterilmelidir. Nazik masaj şeklinde uygulayın, aşırı baskı ve şiddetli ovalamadan kaçının. Daha hassas olan göz ve dudak bölgesine yaklaşmayın. Unutmayın, boyun ve göğüs bölgenizin tıpkı yüzünüz gibi soyulması gerekebilir. İyi bir duş ve buhar banyosunun ardından yüz, boyun, vücut ve omuz bölgesinin soyulması daha uygundur.

işlemden sonra cildi ılık suyla iyice durulayın. Aşırı sürtünmeden kaçınmalısınız. Mümkünse, sıcak su gibi yatıştırıcı ürünler kullanmalı ve cildinizi desteklemek için yatıştırıcı ve güçlü nemlendiriciler (özellikle aloe vera) kullanmalısınız.

Sık sık peeling yapmak cilt bariyerinizi zayıflatacaktır. Bu nedenle cilt ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve kendinize özel bir sıklık belirlemeniz önemlidir. Genellikle haftada 1-2 uygulama yeterlidir. Çok fazla yapmaktan kaçınmalısınız. Cildiniz çok hassassa ve sivilceden şikayetçiyse lütfen peeling yapmadan önce bir uzmana danışın ve hassas ciltler için üretilmiş özel cildi kullanmayı tercih edin. Sağlıklı günler dileriz ?