Annelik Yolunda

Vücut Kitle İndeksi Nedir Ve Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksinizi mi merak ediyorsunuz? Vücut kitle indeksinin ne olduğunu ve nelerle ilişkili olabileceğini, aynı zamanda vücut kitle indeksini nasıl hesaplamanız gerektiği hakkında her şeyi sizler için değindik.

Vücut-kitle-indeksi
Görsel: Vücut-kitle-indeksi

İşte sağlığınız için çok önemli parametrelerden biri olan vücut kitle indeksinin detayları:

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi, boy ve kiloya dayalı vücut yağının bir tahminidir. Doğrudan vücut yağını ölçmez, bunun yerine bir tahmin yapmak için bir denklem kullanır. Vücut kitle indeksi, kişinin uygun kiloda olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmaktadır.

Yüksek bir vücut kitle indeksi vücutta çok fazla yağ olduğunun bir işareti olabilirken, düşük bir vücut kitle indeksi vücutta çok az yağın bir işareti olabilir. Bir kişinin vücut kitle indeksi ne kadar yüksekse, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve diyabet gibi belirli ciddi durumları geliştirme şansı o kadar artar. Çok düşük bir vücut kitle indeksi, kemik kaybı, azalmış bağışıklık fonksiyonu ve anemi gibi sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Vücut kitle indeksi, çocukları ve yetişkinleri vücut ağırlığı problemleri için taramada yararlı olsa da, sınırları vardır. Vücut kitle indeksi, atletlerde ve çok kaslı vücuda sahip diğer insanlarda vücut yağ miktarını fazla tahmin edebilir. Ayrıca yaşlı, yetişkinlerde ve kas kütlesini kaybetmiş diğer insanlarda vücut yağ miktarını olduğundan az gösterebilir.

Çok fazla kiloya sahip olmak, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler problemler gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Çok düşük kiloya sahip olmak ise, yetersiz beslenme, osteoporoz ve anemi riskini artırabilir. Bu gibi durumlarda, doktorunuz sizin için en uygun tavsiyelerde bulunacaktır.

Görsel: Gebelikte kilo almak

Vücut kitle indeksi, vücut yağını doğrudan ölçmez ve yetişkinlerde yaş, cinsiyet, etnik köken veya kas kütlesini hesaba katmaz.

Bununla birlikte, doktorlar, toplumlar arası kilo durumunun takibini ve bireylerdeki olası sorunların belirlemesine yardımcı olabilecek standart ağırlık durumu kategorilerini kullanır.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksi, bir kişinin ağırlığının boyunun karesine bölünmesiyle hesaplanır. Vücut kitle indeksi, her yaştan insan için aynı şekilde hesaplanır. Aynı zamanda vücut kitle indeksi, yetişkinler ve çocuklar için farklı yorumlanır.

Görsel: Vücut kitle indeksi

Vücut kitle indeksi hesaplamasında Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite sınıflandırması kaynak alınır.

Ağırlığınızı boyunuzun karesine böldüğünüzde (kg/m²) çıkan sonuç, fazla kilolu ya da obez olup olmadığınızı belirtir.

Vücut kitle indeksi sonuçlarının yorumlanması nasıl yapılır?

Vücut kitle indeksi 18,5’in altında ise:
Vücut kitle indeksi 18,5’in altında bir değer, kişinin zayıf olduğunuzu gösterir, bu nedenle biraz kilo almanız gerekebilir. Tavsiye için doktorunuza veya diyetisyeninize danışmanız tavsiye edilir.

Vücut kitle indeksi 18,5–24,9 ise:

Vücut kitle indeksi, boyunuza göre sağlıklı bir kiloda olduğunuzu gösterir. Sağlıklı kilonuzu koruyarak, ciddi sağlık sorunları geliştirme riskinizi azaltırsınız.

Vücut kitle indeksi 25-29,9 ise:
Vücut kitle indeksi hafif fazla kilolu olduğunuzu gösterir. Sağlık nedenleriyle biraz kilo vermeniz tavsiye edilebilir. Tavsiye için doktorunuzla veya bir diyetisyenle konuşmanız tavsiye edilir.

Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde ise:
Vücut kitle indeksi, çok fazla kilolu olduğunuzu gösterir. Kilo vermezseniz sağlığınız risk altında olabilir. Tavsiye için doktorunuzla veya bir diyetisyenle konuşmanız tavsiye edilir.

Çocuklarda vücut kitle indeksi

Yetişkinlerde, vücut kitle indeksi değerleri yaşla bağlantılı değildir ve her iki cinsiyet için aynıdır.

Bununla birlikte, çocuklarda ve gençlerde vücut kitle indeksi ölçümü biraz farklıdır. Kızlar ve erkekler farklı oranlarda gelişir ve farklı yaşlarda farklı vücut yağlarına sahiptir. Bu nedenle çocukluk ve ergenlik dönemindeki vücut kitle indeksi ölçümleri yaş ve cinsiyeti dikkate alır.

Vücut kitle indeksinizin daha iyi anlaşılabilmesi için bir doktora danışmanızı ve tavsiyelerini dinlemenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz ?

Exit mobile version