Vücutta Biriken Toksinlerden Nasıl Kurtulurum?

0
1635
Vücutta Biriken Toksinlerden Nasıl Kurtulurum

Vücutta Biriken Toksinler Nasıl Atılır?

Meyve suyu açlığından kolon temizliğine kadar diyetler, kilo vermek ve sağlıklı bir yaşam tarzı edinmek isteyenlerin öfkesi olmuştur. Bu toksinlerden arınmak için detoks yapmak artık halk arasında dahi yaygın bir durumdur.


Rengârenk süslü şişeler alıp içerisine bilumum bitki doldurmayan yoktur herhalde. Şayet siz de vücudunuzda biriken bu toksinlerden nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız hazırlamış olduğumuz tavsiyelere göz atabilirsiniz.


Ancak öncelikle detoks hakkında bilinen yanlışlardan bahsetmek gerekiyor. Çok popüler olan detoks diyetlerinin kilo kaybına sebep olduğunu gösteren herhangi bir bulgu yoktur. Karaciğer, böbrekler, sindirim sistemi, cilt gibi farklı bölgelerdeki toksinleri yok etmenin sofistike pek çok yolu bulunmaktadır.

Uykuya Odaklanın!

Doğal detoksfikasyon sisteminin desteklenmesi ve vücut sağlığının korunması için düzenli uyumanız gerekiyor. Uyku beynin kendisini yenilemesine yardımcı olurken aynı zamanda toksik yan ürünlerin giderilmesini de sağlıyor. Uyku yoksunluğu durumunda bu işlevler yerine gelmiyor ve toksinler çeşitli noktalarda sorun olmaya başlıyor.

Vücutta Biriken Toksinler Uyku


Vücutta biriken atık ürünlerden bir tanesi ise Alzheimer hastalığının ilerlemesine dahi sebep olabiliyor. Aynı zamanda stres, kalp hastalığı, diyabet, obezite gibi olumsuz durumların ortaya çıkmasına da zemin hazırlıyor.

Daha Fazla Su İçin!

Susuzluğunuzu gidermekten çok daha büyük bir işlevi olan su vücut sıcaklığını düzenlemektedir. Sindirim ve besin emilimine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda atık ürünlerin vücuttan uzaklaştırılmasını da sağlamaktadır.

Vücutta Biriken Toksinler Su


Şayet toksinlerden şikayetçi iseniz bu durumda ne kadar su içtiğinize de göz atmanız gerekiyor. Kadınlar için gereken su miktarı en az 2 litredir. Su atık ürünlerin idrara çıkma, nefes alma ve terleme gibi yollar ile dışarı çıkmasına yardımcı olur.

İşlenmiş Gıdalar İle Şeker Tüketimini Azaltın!

Halk sağlığı krizlerinin kökeninde işlenmiş gıdalar ve şeker yatmaktadır. Bu gıdaların yüksek oranlarda tüketimi ise kalp hastalığı, obezite, diyabet gibi pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir.


Şekerli yiyeceklerin çok fazla tüketimi ise yağlı bir karaciğere sebep olmaktadır. Abur cubur yerine meyve ve sebze gibi daha sağlıklı beslenme seçeneklerini tercih ederek de toksinlerden arınabilirsiniz.

Tuz Tüketimini Azaltın!

Detoks aslına bakılırsa ödem olarak adlandırılan fazla suyu da ortadan kaldırmanın bir yoludur. Özellikle çok yüksek oranlarda tuz tüketimi böbrek ve karaciğeri olumsuz etkilemektedir. Bir de yeterince su tüketmiyorsanız bu durumda vücudunuz aşırı derecede sıvı tutacaktır.

Vücutta Biriken Toksinler Tuzu Azaltın


Sıvı birikmesi ise şişkinliğe sebep olmaktadır. Fazla tuz tüketimini azaltıp bunu da su içerek desteklediğinde bu tür atıkları da ortadan kaldırabilirsiniz.


Tüm bunlara dikkat etmekle birlikte düzenli fiziksel aktiviteler ile de detoksifikasyon sisteminin düzgün çalışmasını sağlayabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.