Yaşlanma Karşıtı Bakım Rutini

0
1292
yaslanma-karsiti-bakim-rutini

Yaşlanma karşıtı bakım rutini, yaşlanmanın cildiniz üzerindeki etkilerini yavaşlatmak veya tersine çevirmek için kullanılan çeşitli tedavi ve prosedürlerin bir kombinasyonudur. Kremler ve jeller gibi topikal ürünlerden cerrahi prosedürlere kadar her şeyi içerir. Yaşlanma karşıtı bakım rutini, daha uzun süre daha genç ve daha genç görünmenize yardımcı olabilir. Ama bu sadece daha genç görünmekle ilgili değil, aynı zamanda daha iyi hissetmekle ilgili. Yaşlanma karşıtı tedavi, görünümünüzden daha emin hissetmenize, stres seviyenizi azaltmanıza ve enerji seviyenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Yaşlanma Karşıtı Bakım Rutininin Önemi

Normal veya erken yaşlanmaya karşı önlem almazsanız, kırışıklık, elastikiyet kaybı, saç rengi kaybı gibi yaşlanmaya bağlı pek çok sorunla karşı karşıya kalırsınız. Bu problemler, uygun bir yaşlanma karşıtı bakım rutini izlenerek önlenebilir.

yaslanma-karsiti-bakim-rutininin-onemi
Görsel: Yaşlanma karşıtı bakım rutininin önemi

Yaşlanma karşıtı bakım rutini, gün boyunca optimum düzeyde hidrasyon, beslenme ve oksijenlenmeyi sürdürmek için önemlidir. Cilt, vücudunuzdaki en büyük organdır ve güneş hasarı, susuzluk ve soğuk gibi çevresel tehlikelere karşı koruma da dahil olmak üzere bir dizi hayati işlevi yerine getirir.

 1. Hidrasyon en önemli yaşlanma karşıtı faydalardan biridir çünkü kollajen üretimini %100’e kadar artırabilir, esnekliği artırabilir, kırışıklıkları azaltabilir ve cilt kanseri hücrelerinin büyümesini önleyebilir. Hidrasyon ayrıca buharlaşma veya ter yoluyla ısıyı uzaklaştırarak vücut sıcaklığınızın düzenlenmesine yardımcı olur.
 2. Beslenme, sağlıklı bir yaşlanma karşıtı rutinin bir diğer önemli bileşenidir çünkü kolajen üretimini artırabilen ve cildinizin daha sıkı ve sıkı görünmesini sağlayan enzimlerin üretilmesine yardımcı olur. C vitamini, cildinizi erken yaşlandırabilen serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan bir antioksidandır. Antioksidanlar ciltte kırışıklıklar, ince çizgiler ve pigmentasyon lekeleri gibi erken yaşlanma belirtilerine neden olan havadaki kirlilik parçacıkları gibi zararlı maddelerin detoksifiye edilmesine yardımcı olur.
 3. Sağlıklı ciltler için oksijenasyon, sağlıklı saçlar veya tırnaklar için besinler kadar önemlidir.

Yaşlanma karşıtı bakım rutini nasıl yapılır?

Belirli ürünler veya prosedürler kullanılarak yaşlanma karşıtı etkinin elde edilebileceği birkaç yol vardır. Bunlardan bazıları estetik işlemler ile yapılırken bazıları ise nemlendirici ya da yaşlanma karşıtı bakım ürünleri kullanılarak yapılır.

Yaslanma-karsiti-bakim-rutini-nasil-yapilir
Görsel: Yaşlanma karşıtı bakım rutini nasıl yapılır?

Yaşlanma Karşıtı Nemlendiriciler

Nemlendiriciler, cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumaya ve genç ve sağlıklı görünmesini sağlamaya yardımcı olur. Yüzünüzde, boynunuzda ve ellerinizdeki güneş hasarına ve kırışıklıklara karşı ek koruma istiyorsanız, güneş kremi bileşenleri içeren bir nemlendirici seçin.

Yaşlanma Karşıtı Vücut Kremleri

Vücut kremleri, ciltte kırışıklıklara ve yaşlılık lekelerine neden olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar içerdikleri için yaşlanma karşıtı faydalar sağlayabilir. Ayrıca vücut hücrelerinde kollajen üretimini artırdığı ve zamanla ince çizgileri ve kırışıklıkları düzeltmeye yardımcı olduğu gösterilen A, C ve E vitaminleri açısından da zengindirler.

yaslanma-karsiti-bakim-rutini-urunleri
Görsel: Yaşlanma karşıtı bakım rutini ürünleri

Yaşlanma Karşıtı Yüz Kremleri

Yaşlanma karşıtı yüz kremleri, vücut hücrelerinde kollajen üretimini artıran, zamanla ince çizgileri ve kırışıklıkları düzeltmeye yardımcı olan retinol ve peptitler gibi bileşenler içerir. Bu kremler vitamin içerebilir.

Yaşlanma Karşıtı Bakım Rutini Adımları

Yaşlanma karşıtı bakım rutini birkaç adımdan oluşur.

 1. İlk adım, cildi su veya yağ bazlı bir nemlendirici ile nemlendirmektir.
 2. İkinci adım, nemlendiricinin üzerine krem ​​veya serum uygulamaktır. Bu, kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmanın yanı sıra cildinizin dokusunu pürüzsüzleştirmeye yardımcı olacaktır.
 3. Kırışıklık karşıtı yüz kremleri, cildinizde yaşlanmanın etkilerini azaltarak kırışıklıkların görünümünü azaltmak için kullanılır. Bu kremler, iltihaplanmayı azaltmaya ve güneşe maruz kalma, sigara içme veya yaşlanmanın neden olduğu ince çizgileri ve kırışıklıkları tedavi etmeye yardımcı olan bileşenler içerir.
 4. Yaşlanma karşıtı nemlendiriciler, kullanım amaçlarına bağlı olarak çeşitli biçimlerde gelir ve farklı içerikler içerir. Örneğin, kuru cilde sahip erkekler ve kadınlar için yaşlanma karşıtı vücut nemlendiricileri bulabileceğiniz gibi, yüzlerinde yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını önlemek isteyen erkekler için tasarlanmış yaşlanma karşıtı yüz kremleri de bulabilirsiniz.
estetik-cerrahi-yolu-ile-yaslanma-karsiti-bakim
Görsel: Estetik cerrahi yolu ile yaşlanma karşıtı bakım rutini

Estetik Cerrahi Yolu ile Yaşlanma Karşıtı

Estetik cerrahi yolu ile yapılan bazı yaşlanma karşıtı bakım rutinleri arasında şunlar başlıca gelmektedir:

 • Dolgu: Yaşlanma karşıtı bakım rutininin ilk adımı dolgu maddesidir. Dolgu, deri ile kaslar arasındaki boşluğu görülemeyecek şekilde dolduran bir maddedir. Göz, dudak, yanak ve çene çevresindeki kırışıklıkları ve ince çizgileri yumuşatmak için kullanılır. İnsanların daha genç görünmesine yardımcı olmak için kullanılan en yaygın prosedürlerden biridir.
 • Kozmetik cerrahi: Yaşlanma karşıtı bakım rutininin önemli bir parçası kozmetik cerrahidir. Bu, yüzünüzdeki ve vücudunuzun eller, boyun ve alın gibi diğer bölgelerindeki kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Estetik cerrahlar genellikle bu amaçla Juvéderm veya Restylane gibi enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanırlar.
 • Botox enjeksiyonu: Botox enjeksiyonu göz, dudak, yanak ve çene çevresindeki kırışıklıkları ve ince çizgileri düzeltmek için de kullanılır. İnsanların daha genç görünmesine yardımcı olmak için kullanılan en popüler prosedürlerden biridir.
 • Liposuction: Liposuction, vücudunuzun belirli bölgelerindeki yağı alan cerrahi bir prosedürdür. Vücudunuzun belirli bölgelerindeki (karın gibi) veya tüm vücudunuzdaki (kollar gibi) yağları almak için kullanılabilir. Liposuction’ın yaşlanma karşıtı bakım rutini için pek çok faydası vardır çünkü fazla yağ hücrelerini yok ederek genel vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olur, bu da sizi daha ince ve daha tonlu gösterir.

Yaşlandıkça cilt ve vücut daha hassas bir hale gelir. Bu sebeple yaşlanma karşıtı bakım rutininizi cildinize en uygun olacak şekilde düzenlemeye dikkat etmelisiniz. Aksi durumda çeşitli cilt sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sizin için en iyi yöntemleri ve ürünleri uzman birisi ile de tartışarak belirleyebilir ve uygulayabilirsiniz. Cildinize ve size esenlikler dileriz 🙂

 

Kaynaklar:

 1. https://www.dermstore.com/blog/anti-aging-skin-care/
 2. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/anti-aging-routine-skincare