Yaz Aylarında Kişisel Bakım Rutininizi Nasıl Düzenlemelisiniz?

0
1708
Kişisel Bakım Rutininiz Ne Kadar Sürdürülebilir?
Kişisel Bakım Rutininiz Ne Kadar Sürdürülebilir?

Yaz aylarının kavurucu sıcaklarının oluşturduğu düzensiz ekolojik denge ve akabinde oluşan çevre kirliliğini ve atık oluşumunu önlemek, ayrıca dünyanın geleceğini iyileştirmek için hepimiz bir şeyler yapabileceğimizi biliyoruz. Artık hepimiz, daha ekolojik ve daha sürdürülebilir davranma konusunda biraz daha bilinçliyiz.

Görsel 1: Her gün düzenli kullandığınız kozmetik, makyaj ve bakım ürünlerinizi bilinçli seçmek ve dikkatli tüketmek de kendi adınıza gezegenin geleceği üzerinde büyük bir pozitif etki yapmanızı sağlayabilir.

Her gün düzenli kullandığınız kozmetik, makyaj ve bakım ürünlerinizi bilinçli seçmek ve dikkatli tüketmek de kendi adınıza gezegenin geleceği üzerinde büyük bir pozitif etki yapmanızı sağlayabilir. Günlük kişisel bakım rutininizde yapacağınız minik değişiklikler bile gezegenin geleceğine katkı yapabilir! Peki kozmetik alışverişi yaparken nelere dikkat ederek daha yeşil bir güzellik rutinine sahip olabilirsiniz?

Sürdürülebilir Markaları Tercih Edin!

Artık her gün daha fazla marka, gezegenin geleceğini düşünerek sürdürülebilir ürünler üretiyor. Bu mutlu edici ilerlemeyi bazı markalar, etik tarımla elde edilen materyalleri kullanarak yapıyor. Bazı markalar ise ambalajlarını minimalleştiriyor ya da onları geri dönüştürülmüş materyallerden üretiyor. Siz de alışveriş yaparken ekolojik düşünmek için çaba sarf eden markaları tercih edebilirsiniz. Bunu anlamanızın en kolay yolu, ürünlerin paketlerinde bulunan sertifika ve logoları incelemektir. Bu logoların hangilerini aramanız gerektiğini internette yapacağınız hızlı bir araştırmayla bulabilirsiniz.

Görsel 2: Bazı markalar ise ambalajlarını minimalleştiriyor ya da onları geri dönüştürülmüş materyallerden üretiyor.

Güzellik Rutininizi Sadeleştirin!

Kozmetik dünyasında genellikle birçok farklı ürüne ihtiyacımız olduğu algısı yaratılır. Aslında daha sade düşünür ve birden fazla amaca hitap eden ürünlere kozmetik alışverişinizi azaltmış olabilirsiniz. Örneğin, hem nemlendirici özelliğe sahip olan hem de cildi renklendiren BB kremler buna güzel bir örnek olabilir.

Ayrıca, evde birden fazla kişi yaşıyorsa herkesin kullanabileceği üniseks ürünlere yönelmek de kozmetik alışverişinizin hacmini azaltabilir. Bu tarz ürünlerle herkesin kendine ait bir şampuanı, nemlendiricisi olma gerekliliğini de ortadan kaldırarak fazla tüketimin önüne geçmiş olursunuz.

Doğal Sünger Kullanın!

Bu küçük bir adım ve basit bir öneri gibi görünebilir, ancak, bu durum, sıcak ve nemli ortamda durduğu için bakteri üreten ve bu nedenle düzenli olarak değiştirdiğiniz duş liflerinin katı atığa dönüşmesini engelleyecektir. Çoğunlukla geri dönüştürülemeyen, yani doğada çözünmeyen malzemeden üretilen duş liflerinin yerine kozmetik mağazaları ya da aktarlarda kolayca bulabileceğiniz doğal deniz süngeri ya da kabak lifini tercih edebilirsiniz. Bu kadar ufak bir çaba bile doğanın dengesinin daha az bozulmasına katkı yapmanızı sağlayacak, üstelik doğal malzemeler cildinize de daha iyi gelecektir.

Görsel 3: Plastikten üretilmiş olanlar yerine bambu diş fırçası kullanmak da verebileceğiniz diğer çevre dostu kararlar olabilir.

Ayrıca plastikten üretilmiş olanlar yerine bambu diş fırçası ve ahşap tarak kullanmak da verebileceğiniz diğer çevre dostu kararlar olabilir.

Boşalan Ambalajları Değerlendirebilirsiniz!

İleri dönüşüm ya da “up – cycle” terimini duymuş olmalısınız. Bu eskiyen obje ya da ambalajları farklı şekilde değerlendirerek kullanmak anlamına geliyor. Evde vakit geçirirken bırakın hayal gücünüz devreye girsin. Bu kozmetik ambalajlarıyla makyaj fırçası kutuları, vazolar, saksılar gibi birçok obje tasarlayabilirsiniz. Eğer bu hobi size göre değilse kozmetik ürünleriniz bittiğinde ambalajlarını çöp yerine geri dönüşüm kutularına atmanız da epey çevreci bir çözüm olabilir.

Görsel 4: Evde vakit geçirirken bırakın hayal gücünüz devreye girsin. Bu kozmetik ambalajlarıyla makyaj fırçası kutuları, vazolar, saksılar gibi birçok obje tasarlayabilirsiniz.

Annelik Yolunda ekibi olarak, sadece kendinize ve cildinize değil, ayrıca çevrenize de dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://www.lux-review.com/7-ways-to-make-your-skincare-routine-sustainable/
  2. https://www.brushwithbamboo.com/blog/9-eco-friendly-skin-care-routine-tips/
  3. https://www.lorealparisusa.com/beauty-magazine/skin-care/skin-care-concerns/eco-friendly-beauty-routine

Görsel Kaynak: https://captionssavenyc.blogspot.com/2021/09/beauty-companies-in-new-york.html