Yaz Mevsimi ve Hamilelik

0
1490
Yaz Mevsimi ve Hamilelik
Yaz Mevsimi ve Hamilelik

Hamilelik doğal olduğu kadar özen de isteyen bir süreçtir. Özellikle yaz mevsiminin kavurucu sıcaklarında hamilelik çoğu zaman daha zor olabilmektedir. Annelik Yolunda ekibi olarak bu yazımızda sizlere yazın kavurucu sıcaklarında yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Susuz Kalmayın!

Baş dönmesi, mide bulantısı, ağız kuruluğu, idrara çıkma güçlüğü ya da çok koyu renk idrar, ani sıcak basmaları gibi şikayetleriniz varsa, susuz kalmışsınız demektir. Vücudu susuz bırakmamak çok önemlidir, fakat hamilelik döneminde bebeğinizin de sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için su içmeyi ihtimal etmemelisiniz. Her gün en az 6 – 8 bardak kadar su içmeli ve dışarı çıktığınızda yanınıza mutlaka su almalısınız. Pek çok hamile kadın, sık idrara çıkmaktan sıkıldığı için su içmekten kaçınır. Özellikle hamilelik döneminin son aylarında bebek idrar kesesine baskı yaptıkça, daha sık idrara çıkma ihtiyacı duyulmaktadır. Bu durumu sorun etmemeli ve ne olursa olsun yeterince su içmelisiniz. Su içerisine taze nane yaprakları, limon ve çeşitler meyveler ilave ederek günlük su rutininizi de daha sağlıklı ve keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Görsel 1: Hamilelik döneminde susuz kalmamak çok önemlidir.
Görsel 1: Hamilelik döneminde susuz kalmamak çok önemlidir.

Beslenmenize Dikkat Edin!

Yaz mevsiminde daha hafif ve daha sağlıklı hissedebilmek için sağlıklı bir şekilde beslenmeliyiz, fakat hamilelik döneminde beslenme, her zamankinden daha önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hafif yiyecekler yiyin, gazlı ve kafeinli içeceklerden olabildiğince uzak durun, bol bol sebze ve meyve tüketin! Ekstra olarak hamilelik döneminize özel bir beslenme programı alabilmek için de uzman bir diyetisyen ile görüşebilirsiniz.

Serin Kalın!

Sık sık duş alın! Sık sık duş almak hem sizi hem de bebeğinizi rahatlatacaktır. Vücut ısınızı stabil tutabilmek için aşırı sıcak ya da aşırı soğuk duşlardan kaçının. Ekstra olarak dışarı çıktığınız zaman spreyli bir şişede su ya da soda taşıyabilir, çok bunaldığınız zaman bu şişeyi yüzünüze, başınıza ve vücudunuz sıkarak serinleyebilirsiniz. Güneşin altında çok fazla hareket etmemeye özen gösterin ve gölgede oturmaya dikkat edin. Kendinizi ve bebeğinizi çok sıcak günlerde yormamaya dikkat edin.

Kıyafetlerinizi Özenle Seçin!

Hafif, açık renkli ve pamuklu elbiseler, yaz mevsimlerinde hamile kadınların olmazsa olmazlarındandır! Ayrıca kullandığınız iç çamaşırları da pamuklu ve sizi sıkmaya türden kıyafetler olmalıdır.

Ayaklarınıza Dikkat Edin!

Hamilelik döneminde oluşan ödemler sebebiyle ayakların ve bacakların şişmesi oldukça normaldir. Otururken ya da uzanırken ayaklarınızı yukarıda tutmaya özen gösterin. Bu durum, kan dolaşımınızı da rahatlatacaktır. Mutlaka uygun ayakkabılar ve terlikler giymeye özen gösterin. Aşırı yorulduğunuz günlerde, ayaklarınızı ılık su içerisinde dinlendirebilirsiniz. Suya ekleyeceğiniz bir miktar lavanta yağı da rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Görsel 2: Hamilelik döneminde ödem oluşabilir.
Görsel 2: Hamilelik döneminde ödem oluşabilir.

Saçlarınızı Savurmayın!

Uzun saçlarınız varsa yaz mevsiminde kısa kestirebilir ya da toplu modelleri tercih edebilirsiniz. Daha fazla terlememeniz için enseniz ve yüzünüz oldukça rahat olmalıdır. Saç bantları ve fularlar da yaz mevsimlerinde daha rahat etmenizi sağlayabilir.

Cilt Bakımınızı İhmal Etmeyin!

Hamilelik döneminde cildiniz daha hassas olabilir. Özellikle yeterince su almıyorsanız ya da aşırı terliyorsanız, cilt kuruluğu durumu oluşabilir. Bu sebepten ötürü yeterince su içmeyi ve doğal, hafif nemlendiriciler kullanmayı ihmal etmeyin. Ekstra olarak, yüzünüzü korumak için şapka ve güneş gözlüğü kullanmayı da unutmayın.

Görsel 3: Hamilelik döneminde cilt bakımı aksatılmamalıdır.
Görsel 3: Hamilelik döneminde cilt bakımı aksatılmamalıdır.

Egzersiz İçin Doğru Zamanı Seçin!

Hamilelik döneminde hem kendiniz için hem de bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi kuşkusuz egzersizdir. Yüzme, yürüyüş, yoga başta olmak üzere size en uygun olan egzersizleri fırsat buldukça yapmaya özen gösterin, fakat egzersiz için doğru saati seçtiğinizden emin olun. Sıcaklığın daha düşük olduğu sabah ya da akşam saatlerini tercih edebilirsiniz.

Öğlen Saatlerinde Aktif Olmayın!

Saat 11.00 ile 16.00 arası güneşin etkisini en çok gösterdiği zaman dilimlerinden biridir. Bu saatler arasında yorulmamaya ve güneşte kalmamaya dikkat edin.

İyi Uyuyun ve İyi Dinlenin!

Düzenli uyuyamadığınızda daha stresli olursunuz, iştahınız çok artabilir ya da azalabilir, bu sebepten ötürü sağlığınız olumsuz yönde etkilenebilir. Geç saatlere kadar uyanık kalmamaya özen gösterin ve ayrıca gün içerisinde kendinizi yorgun hissettiğiniz zaman verimli bir şekilde dinlenebilmeniz oldukça önemlidir.

Hamilelik dönemi en rahat ve en güzel şekilde geçirmeniz oldukça önemlidir. Annelik Yolunda ekibi olarak, kendinize ve bebeğinize dikkat etmenizi tavsiye eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar: 

  1. https://link.springer.com/article/10.1007/s11259-009-9205-8
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306456521001182?casa_token=X809_QFNUTsAAAAA:-dndBZseHoBXtwdteKLMHg0Ywt2RRdraLeAFr7WtwgucMBDtYy5ClKivmIyNSONKnYmCh6sLy32M
  3. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0093691X89900228

Görsel Kaynak: https://www.icerikpotasi.com/hamilelik-surecinde-yapilacak-ev-isleri/