Yaz Mevsiminin En Güzel Sporu Yüzme Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

0
1736
Yaz Mevsiminin En Güzel Sporu Yüzme Hakkında Bilmeniz Gerekenler!
Yaz Mevsiminin En Güzel Sporu Yüzme Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Hem kardiyo hem de kuvvet antrenmanı olan yüzmenin sağlığına olan rakipsiz faydalarını biliyor musunuz? Yüzme, özellikle de yazın tatildeyken bile rahatlıkla yapabileceğiniz bir antrenmandır. Yüzmenin size kattığı faydalar ise saymakla bitmiyor! Spor rutininize yüzmeyi de eklemenizin size sağlayacağı en önemli avantajlara birlikte göz atalım mı? Yüzmenin faydaları nedir öğrenmek için okumaya devam edin!

Görsel 1: Hem kardiyo hem de kuvvet antrenmanı olan yüzmenin sağlığına olan rakipsiz faydalarını biliyor musunuz?

Yüzme Hem Kardiyo Hem De Kuvvet Antrenmanıdır!

Yüzmenin en büyük faydalarından biri o günkü antrenmanınızın kardiyo mu yoksa ağırlık çalışma odaklı mı olacağına karar vermek zorunda kalmamanızdır. Yüzerken sürekli hareket ettiğiniz için kalp atış hızınız hep yüksek olur. Ayrıca su havadan yaklaşık 800 kat daha yoğun olduğu için sudayken kaslarınız sürekli bir dirençle karşı karşıya kalır.

Yüzme Düşük Etkili Bir Antrenmandır!

Yüzme gibi düşük etkili antrenmanlar sakatlık yaşayan sporcuların bir yandan eklemlerini dinlendirirken bir yandan da fit kalmaya devam etmesini sağlar. Vücudunuzu sakatlamaktan ve yıpratmaktan korkmadan düzenli olarak yüksek yoğunluklarda yüzebilirsiniz. Diğer yüksek yoğunluklu egzersizlerin aksine, bir gün çok yoğun bir yüzme seansı yaptıktan sonra ertesi gün de havuza geri dönebilirsiniz. Üstelik yapılan araştırmalar yüzmenin kaslarınızın toparlanması için dinlenme günlerine oranla daha etkili olduğunu da gösteriyor.

Görsel 3: Yüzme gibi düşük etkili antrenmanlar sakatlık yaşayan sporcuların bir yandan eklemlerini dinlendirirken bir yandan da fit kalmaya devam etmesini sağlar.

Akciğerleriniz İçin Harikadır!

Sudayken vücudunuz oksijeni daha verimli kullanmaya adapte olur. Ayrıca, her nefes alışla daha verimli oksijen almayı ve her nefes verişle daha fazla karbondioksiti dışarı atmayı da öğrenirsiniz. Hatta yapılan bir araştırma, yüzücülerin rahat nefes alış sırasında akciğerlerine giren ve çıkan hava miktarının koşuculara kıyasla daha yüksek olduğu sonucuna vardı. Bu da dinlenme kalp atış hızınızın daha düşük olması, daha düşük kan basıncı ve daha iyi bir koşu performansı demektir.

Görsel 4: Sudayken vücudunuz oksijeni daha verimli kullanmaya adapte olur.

Daha İyi Bir Koşu Performansınız Olur!

Oksijeni verimli bir biçimde alma ve kullanma yeteneğinizi artıran yüzme, dayanıklılık kapasiteni de artırır. Bu nefesiniz kesilmeden daha hızlı koşabileceğiniz anlamına gelir. Kontrollü bir solunum tekniği izleyen yüzücülerin sadece 12 yüzme seansından sonra koşu kapasitesini %6 artırması, yapılan çalışmalarda ortaya çıkan yüzmenin bir diğer faydasıdır. Üstelik yüzme daha iyi koşu performansı için gerekli olan kalça ve hamstring kaslarınızı, core bölgenizi ve omuzlarınızı da çalıştırır.

Herkes Yüzebilir!

Yüzmenin en önemli avantajlarından biri de herkesin yapabileceği bir spor olmasıdır. İster bir sakatlığı yeni atlatmış olun, isterseniz yeni doğum yapmış bir anne ya da profesyonel bir sporcu, yüzme sizin için harika bir egzersizdir. Her antrenmanın hızını ve yoğunluğunu kontrol etmek sizin elinizdedir.

Görsel 5: İster bir sakatlığı yeni atlatmış olun, isterseniz yeni doğum yapmış bir anne ya da profesyonel bir sporcu, yüzme sizin için harika bir egzersizdir.

Stresi Azaltır!

Egzersiz yaptıkça salgıladığınız endorfinin stres seviyenizi düşürmek için harikalar yarattığını biliyor olmalısınız. Yüzme antrenmanınız için suya girmek ise ruh halinizi daha da iyileştiriyor. Suda olmak, duyularınızdan vücudunuza gelen bilgi miktarını azaltıyor ve kendinizi daha sakin hissetmenize yardımcı oluyor.

Zamanı Geri Döndürür!

Yapılan araştırmalar düzenli bir şekilde yüzen kişilerin, 70 yaşına geldiklerinde bile kan basıncı, kolesterol seviyeleri, kardiyovasküler performans, merkezi sinir sistemi sağlığı, bilişsel işleyiş, kas kütlesi ve kan kimyası açılarından gençlik yıllarına benzerlikler sergilediğini ortaya çıkardı.

Görsel 6: Düzenli düzmek, yaşlanmayı geciktirir.

Az Çalışan Kasları Çalıştırır!

Günlük hayatımızda kollarımız başımızın üstünde olacak şekilde oturmayız. Ancak havuzda olduğunuzda kollarınız her yerde olur, yani sık sık ihmal edilen kaslarınızı çalıştırmanız gerekir. Üstelik bunlar bisiklete binerken ya da koşarken de hedeflenen kaslar değildir. Yüzmek hem kollarınız hem de bacaklarınız hareket ederken dengeli olmak ve suda düz kalmak demek olduğu için, core ve bel bölgelerinizde, daha derinde bulunan dengeleyici kaslarınızı geliştirmenize yardımcı olur.

Annelik Yolunda ekibi olarak, sağlığınıza dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://blog.decathlon.in/articles/swimming-everything-you-need-to-know
  2. https://www.medicinenet.com/swimming/article.htm

Görsel Kaynak: https://www.teknikyuzme.com.tr/2017/01/aydos-yuzme-kursu.html