Yazın Metabolizmanızı Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

0
1667

Yazın metabolizmanızı nasıl hızlandırabilirsiniz? Sorusuna cevap verecek olursak bunun en başında su içmenin geldiğini söylememiz mümkün olacaktır. Bunun nedeni ise yazın çok fazla derecede terlemekteyiz. Bu terlediğimiz süre boyunca vücudumuzdan bir miktar su kaybı yaşamaktayız.

Bu sebeple daha fazla oranda su içmemiz gerekirken, metabolizmamızı oldukça hızlandırmak adına yapmanız gereken her gün su içmek olacaktır. Her gün düzenli olarak kilonuz doğrultusunda 40 cc kadar su içmeniz metabolizmanızın hızlanmasında yardımcı olacaktır. Yani günlük ortalama olarak içmeniz gereken su miktarı kilonuz başına 40 cc su içmenizin yeterli olacağını söylememiz mümkün olacaktır. Bu doğrultuda su içmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Özellikle yaz günlerinde metabolizmanın hızlı çalışması hem bedenen hem de sağlığınız açısından oldukça önemli olduğunu söylememiz mümkün olacaktır. Bunun için Yazın metabolizmanızı nasıl hızlandırabilirsiniz? Sorusuna bakacak olursak yazın metabolizmayı hızlandırmak için yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz; İlki ve en önemlisi kilonuz doğrultusunda yeteri kadar su içmeyi unutmayınız.

Metabolizmanın hızlanması denince ilk akla gelenlerden spor yapmak. Düzenli olarak spor yapmak özellikle yaz aylarında hem bedeninizi rahatlatacak hem de önemli ölçüde metabolizmanızın hızlı çalışmasına yardımcı olacak bir madde olduğunuz söylememiz mümkün olacaktır. Bunların yanı sıra bir diğer önemli madde ise yiyeceklerden geçmektedir. Düzenli ve dengeli beslenmenin yanı sıra ne yediğinize dikkat etmelisiniz.

Metabolizmanızı Hızlandıracak Besin Ögeleri

Yazın metabolizmanızı nasıl hızlandırabilirsiniz? Sorusunun cevabını aradığımızda bu cevaplardan birinin yiyecekler olduğunuz söyleyebiliriz. Peki yaz günlerinde metabolizmanızı arttırmak için yenilmesi gereken yiyeceklere bakacak olursak;

  • Bunların başında yoğurt olduğunu söylememiz mümkün olacaktır.
  • Maydanoz, dereotu ve roka gibi yeşillikler metabolizmayı önemli bir oranda hızlandırmaktadır.
  • Kinoa ve zencefilinde metabolizmayı hızlandırma konusunda yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Tüm bunların yanı sıra metabolizma hızınızı azaltacak hamur işlerinden önemli ölçüde uzak durmanız gerekmektedir.

Metabolizmanın Hızlanmasında Spor Yapmanın Önemi

Yazın metabolizmanızı nasıl hızlandırabilirsiniz? Sorusunun cevaplarından birisi ise düzenli olarak spor yapmaktır. Peki düzeni olarak yapılan bu sporlar metabolizmayı ne ölçüde hızlandırmaktadır. Sorusuna cevap verecek olursak;

Günlük ve düzenli olarak yapacağınız spor egzersizleri, özellikle karın ve kas hareketleri bağırsaklarınızı önemli ölçüde çalışmaktadır. Bu düzenli olarak yaptığınız spor hareketleri metabolizmanızı hızlandırmaktadır.

Düzenli ve günlük olarak yaptığınız spor egzersizlerinin yanında, kilonuz doğrultusunda düzenli ölçüde ve yeteri kadar su tüketmeyi unutmayınız. Günlük olarak yaptığınız spor ve içtiğiniz su doğrultusunda yemek düzeninizi de düzenli olarak metabolizmayı yavaşlatmayacak yiyecekler tükettiğiniz taktirde özellikle yaz aylarında metabolizmanızın gözle görülür bir oranda hızlandığını fark edebilirsiniz.

Bu şekilde düzenli ve dengeli beslenerek, hamur işi gibi yiyeceklerden önemli ölçüde uzak durarak, bol miktarda su tüketip düzenli olarak spor yaparsanız en kısa sürede istediğiniz metabolizma hızına ulaşmanız mümkün olacaktır.

Yazın Metabolizmanızı Nasıl Hızlandırabilirsiniz?
Yazın Metabolizmanızı Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

Hızlı Metabolizma İçin Yapmanız Gerekenler

Yazın metabolizmanızı nasıl hızlandırabilirsiniz? Sorusuna verdiğimiz cevaplar doğrultusunda metabolizmanızın hızlanmasını sağlamak için en önemli üç madde olduğunu söylememiz mümkün olacaktır. Bunlardan ilki düzenli bir şekilde ve kilonuz doğrultusunda özellikle yaz aylarında attığımız terler sebebiyle vücudumuzun suya ihtiyaç duyması sonucunda bol miktarda su tüketmeyi ihmal etmemeliyiz.

Düzenli ve Dengeli Besinler Tüketmek

Metabolizmamızın hızlı çalışmasını sağlamak için hamur işi gibi yiyeceklerden uzak durmalıyız bunun yanı sıra bol miktarda yeşillik ve yoğurt gibi süt ürünlerine yönelmeniz metabolizmanızın hızlanmasını sağlamakta yardımcı olacaktır.

Düzenli Olarak Spor Yapmak

Özellikle yaz günlerinde metabolizmanızı hızlandırmak için düzenli olarak spor yapmayı ihmal etmeyiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.