Yeni Salgın Uyarısı: Üçlü Salgın Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
1393
yeni-salgin-uyarisi-uclu-salgin

Mevsim geçişleri ile birlikte her yıl artan salgın hastalıklar bu senede yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Ancak bu sene her geçen normal kış salgın hastalıklarından ayrı olarak üçlü salgın adı ile anılmakta. Koronavirüs salgını ile birlikte hayatımıza giren yeni salgın olan Covid-19’un da aralarında bulunduğu üçlü salgını sizin için detaylı bir şekilde uzmanlardan araştırdık, derledik. Şimdiden keyifli okumalar dileriz…

Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Her ne kadar üst solunum yolu hastalıkları denildiğinde akla ilk gelen grip (influenza A) gelse de sadece bununla sınırlı değil. Bu hastalıklar, solunum sisteminin üst kısımlarının, sinüs ve boğazların etkilendiği daha doğrusu enfekte olduğu bir durumdur. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük gibi belirtilerin bulunduğu üst solunum yolu enfeksiyonun tedavisi genel itibari ile dinlenme, sıvı alımı, reçetesiz ağrı kesiciler, bitki çayları gibi durumları içerir. Genellikle okul çağındaki çocuklarda görülen Solunum Sinsityal Virüs adı verilen RSV de influenza kadar hızlı ve bulaşıcı bir hastalıktır.

yeni-salgin-uyarisi-uclu-salgin (1)
Görsel: Üst solunum yolları enfeksiyonu

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da başlayan ve adına üçlü salgın verilen durumda RSV, influenza A ve Covid-19’un aynı anda görüldüğü vakalar giderek artmakta.

Üçlü Salgın Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Üst solunum yolunun ençok etkilendiği dönemlerden biri olan mevsim geçişlerinde her yıl salgınlar görülür. Ancak bu salgınlar bağışıklık sisteminin güçlü olması ve aşılanma avantajlarından dolayı hafif ya da orta düzeyde seyredebilirken nadir de olsa ağır geçirenler bulunur. Her yıl yaşanan bu salgınlardan farklı olarak bu sene yaşanan mevsim geçişleri salgın hastalıkları da üçlü salgın ismi ile anılmakta.

Üçlü salgın kısaca, Covid-19, grip ve RSV’nin aynı anda görülmesi duruma verilen isimdir. Bakıldığında her ne kadar bu hastalıklar tek tek yaşandığında bağışıklık sisteminin güçlü olmasına göre sorunsuz bir şekilde atlatılabilirken bu rahatsızlıkların aynı anda görülmesi ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle RSV ve Covid-19 normal şartlarda dahi birlikte görülmek istenmeyen bir durumdur.

yeni-salgin-uyarisi-uclu-salgin (2)
Görsel: CDC üçlü salgına karşı uyarıyor

Yaz mevsimini geride bırakırken kışa hızlı yaklaşıyoruz, bu dönemde grip ya da Covid-19 salgınlarında artışın meydana gelmesi bekleniyordu ancak RSV vakalarının da ortaya çıkması durumu biraz daha korkutucu hale getirdi. Hastaneler, özellikle çocukları etkileyen bir solunum yolu virüsü olan RSV’de bir artış gördüğünü raporlamaya başladılar.

CDC’den Açıklama

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi CDC, özellikle solunum yolu hastalıklarının önceki yıllara göre daha erken ve daha fazla insanda ortaya çıktığı açıklamalarında bulundu. Federal Sağlık Kurumu, grip aktivitesinin Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok bölgesinde çarpıcı bir şekilde arttığını ve bu sezonun diğerlerinden çok daha şiddetli olabileceğini belirtti.

ABC haber analizi, 31 Ekim itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pediatrik yatak doluluğunun, son iki yıla kıyasla zirveye ulaştığını, tahmini kırk bin yatağın yüzde yetmiş beşinin hastalarla dolu olduğunu gösterdi. Bununla birlikte CDC veri analizi, COVID-19 enfeksiyonlarının henüz artmaya başlamamış olmasına rağmen, pandemi yıllarında olduğu gibi özel günlerde de artmasının beklendiğini ortaya koydu. Uzmanlar, kapalı toplantıların diğer virüslere maruz kalmama ile birleşiminin hızla daha fazla vakaya yol açacağı için “ciddi bir salgın fırtınasının” yolda olduğuna inanıyor.

Üçlü Salgına Karşı Neler Yapabilirsiniz?

Salgın fırtınasının beklendiği bu günlerde bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz oldukça önemli. Bu noktada uyku düzeni, beslenme, aşı gibi birçok önlemi alarak üçlü salgından korunabilirsiniz.

yeni-salgin-uyarisi-uclu-salgin (4)
Görsel: Üçlü salgına karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Aşılanma Özellikle Çocuklar İçin Hayati Önem Taşımakta

Orlando Health Arnold Palmer Çocuk Hastanesi’nde pediatrik bulaşıcı hastalık tıbbi direktörü Dr. Federico Laham, “Çocuğunuz henüz grip aşısı olmadıysa, mümkün olan en kısa sürede bir aşı olması hayati önem taşımaktadır” açıklamalarında bulundu. Ayrıca ABC raporuna göre Laham, “Özellikle “bazı çocuklarda grip dolaşımının çok az olduğu bu iki yıldan sonra, bağışıklık sisteminin zayıfladığı görülmektedir” şeklinde eklemelerde bulundu.

yeni-salgin-uyarisi-uclu-salgin (3)
Görsel: Üçlü salgına karşı aşılanmanın önemi

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Bağışıklık sisteminiz için sağlıklı yaşam stratejileri şunları içerir:

  • Düzenli egzersiz: Uzmanlar, haftada en az 150 dakika orta düzeyde egzersiz yapılmasını önermektedir.
  • Meyve ve sebzelerden zengin, sağlıklı ve dengeli beslenme: Sizin için en iyi olan sağlıklı gıdaların porsiyonlarını ve türlerini belirlemek için MyPlate tekniğini kullanın.
  • Sağlıklı bir kiloyu korumak: 25 veya daha düşük bir BMI hedefleyin. Kilo vermenin en iyi yolu sağlıklı, dengeli beslenmek ve daha fazla egzersiz yapmaktır. Bir bütçeyle nasıl sağlıklı besleneceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • Kaliteli uyku: Uyku için bir program ve rutin belirleyin ve iyi uyku hijyeni uygulayın. İşte daha iyi bir gece uykusu için bazı ek ipuçları. Ayrıca yaşa göre uyku önerileri hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • Stresi azaltmak ve iyi başa çıkma mekanizmaları geliştirmek: Sevdiklerinizle bağlantı kurmak, dışarı çıkmak (dışarı çıkarken uygun önlemleri aldığınızdan emin olun), düzenli meditasyon yapmak, egzersiz yapmak veya hobiler yapmak gibi stresle başa çıkmanıza yardımcı olacak aktiviteleri günlük yaşamınıza dahil edin. Sanat.
  • Sigarayı bırakmak: Sigara içiyorsanız, bırakmanıza yardımcı olacak destek alabilirsiniz.
  • Alkolü sadece ölçülü olarak içmek: Evde bulundurduğunuz alkol miktarını veya içtiğiniz bardak/şişe sayısını sınırlayın.
  • Enfeksiyonu önlemek için adımlar atmak: Bu, ellerinizi sık sık yıkamayı ve sosyal mesafeyi içerir.
Kaynaklar: