Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

0
1541
yoga-nedi-faydalari-nelerdir

Yoga, bilinenin aksine pek çok farklı felsefenin bir araya gelmesi ile oluşmuş fiziksel ve zihinsel destek sağlayan, geleneksel bir disiplindir.

Genel olarak, 2500 yıldan daha uzun bir süre önce Hindistan ve Himalayaların Vedik geleneğinden türetilen eski bir felsefeler, ilkeler ve uygulamalar sistemi olarak kabul edilmektedir. İnsanın çok boyutlu doğasını tanıyan ve öncelikle deneysel uygulama ve kendi kendine sorgulamaya dayanan zihnin doğası ve işleyişiyle ilgili bir sistemdir.

yoga-nedir

Yoga’da beden, nefes ve zihin, her insanın bu çok boyutlu yönlerinin bir birleşimi olarak görülür. Bu felsefenin sistemi ve çeşitli teknikleri, varlığın daha fazla bütünleşmesine, iç huzuruna ve zihnin berraklığına yol açan bu birliğin deneyimini geliştirir. Sağlığı/mutluluğu arttırmak ve daha büyük bir öz farkındalık ve daha yüksek bilinç duygusu geliştirmek için tasarlanmış bir sistemdir.

Yoga, duruşlar ve hareket, nefes farkındalığı ve nefes egzersizleri, rahatlama ve konsantrasyon, kendi kendine sorgulama ve meditasyon dahil olmak üzere bir dizi farklı tekniğin düzenli olarak uygulanması yoluyla sağlığı ve zindeliği (fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal) geliştirir.

Bu disiplin, her bireyin içinde ve birbiriyle denge ve uyuma dayalı, uygun çabaya değer veren bir yaşam yaklaşımıdır ve faydaları saymakla bitmez.

yoga-nedir

Yoga’nın faydaları nelerdir?

  • Esnekliğinizi artırır: Geliştirilmiş esneklik, bu sporun ilk ve en belirgin faydalarından biridir. İlk dersiniz sırasında, geriye eğilmeyi boşverin muhtemelen ayak parmaklarınıza dokunamayacaksınız. Ancak buna sadık kalırsanız, kademeli bir gevşeme fark edeceksiniz ve sonunda imkansız görünen pozlar mümkün hale gelecektir.

Ayrıca muhtemelen ağrıların ve acıların kaybolmaya başladığını fark edeceksiniz. Bu tesadüf değildir. Kısacası yoga esnekliğiniz artmasına bir hayli yardımcı olacaktır.

yoga

  • Kas gücünüzü geliştirir: Kaslar sadece iyi ve fit görünmek için değil vücut içinde de önemlidir. Ayrıca sırt ağrısı gibi durumlardan korurlar ve yaşlı insanlarda düşmeyi önlemeye yardımcı olurlar. Yoga yoluyla güç kazandığınızda, onu esneklikle dengelersiniz.
  • Duruşunuzu mükemmelleştirir: Başınız bir bowling topu gibidir; büyük, yuvarlak ve ağır. Doğrudan dik bir omurga üzerinde dengelendiğinde, boyun ve sırt kaslarınızın onu desteklemesi gerektirir. Kötü duruş sırt, boyun ve diğer kas ve eklem sorunlarına neden olabilir.

Siz çökerken vücudunuz boynunuzdaki normal içe doğru kıvrımları düzleştirerek ve sırtınızı aşağı indirerek bu durumu telafi edebilir. Bu, omurgada ağrılara neden olabilir. Yoga kaslarınızın güçlenmesini ve duruşunuzun düzelmesini sağlayacaktır ve bu sayede omurgalarınıza daha az yük binmiş olacaktır.

mukemmel-durus

  • Kıkırdak ve eklem parçalanmasını önler: Eklem kıkırdağı sünger gibidir; taze besinleri yalnızca sıvısı sıkıldığında ve yeni bir kaynak emilebildiğinde alır. Uygun beslenme olmadan, ihmal edilen kıkırdak alanları sonunda yıpranabilir ve altta yatan kemiği aşınmış fren balataları gibi açığa çıkarabilir. Her yoga yaptığınızda, eklemlerinizi tüm hareket açıklıkları boyunca kullanırsınız. Bu, normalde kullanılmayan kıkırdak alanlarını “sıkarak ve ıslatarak” sakatlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Omurganızı korur: Omurga diskleri, omurlar arasında fıtıklaşan ve sinirleri sıkıştırabilen amortisör hareketi sağlar. Besinlerini almanın tek yolu bu. Bol miktarda geriye bükülme, öne eğilme ve bükülme içeren dengeli bir pratiğiniz varsa, disklerinizi esnek tutmaya yardımcı olursunuz.

omurga sağlığı

  • Kemik sağlığınızı daha iyi hale getirir: Ağırlık taşıma egzersizinin kemikleri güçlendirdiği ve osteoporozu önlemeye yardımcı olduğu belgelenmiştir. Yogadaki birçok duruş, kendi ağırlığınızı kaldırmanızı gerektirir. Özellikle osteoporotik kırıklara karşı savunmasız olan kol kemiklerini güçlendirmeye yardımcı olur.

Yoga pratiği, omurlardaki kemik yoğunluğunu arttırır. Yoga’nın stres hormonu olan kortizol seviyelerini düşürme yeteneği kemiklerde kalsiyum tutmaya yardımcı olur.

  • Mutluluk sağlar: Düzenli bir yoga antremanının, depresyonu iyileştirdiğini ve serotonin seviyelerinde önemli bir artışa ve monoamin oksidaz (nörotransmiterleri parçalayan bir enzim) ve kortizol seviyelerinde düşüşe neden olduğu bulunmuştur. Yüksek mutluluk seviyeleri ve daha iyi bağışıklık fonksiyonu ile ilişkili olduğu da gösterilmiştir.
  • Kan şekerini düşürür: Yoga, kan şekerini ve LDL (Düşük yoğunluklu lipoprotein “kötü”) kolesterolü düşürür ve HDL (Yüksek yoğunluklu lipoprotein “iyi”) kolesterolü yükseltir. Ayrıca diyabetli kişilerde kan şekerini çeşitli şekillerde düşürdüğü bulunmuştur.

Kortizol ve adrenalin seviyelerini düşürerek, kilo vermeyi teşvik ederek ve insülinin etkilerine karşı duyarlılığı artırır. Kan şekeri seviyenizi düşürürseniz kalp krizi, böbrek yetmezliği ve körlük gibi diyabetik komplikasyon riskinizi azaltırsınız.

  • Kan basıncınızı düşürür: Yüksek tansiyonunuz varsa, yogadan yararlanabilirsiniz. Tansiyonun düşmesine ve stresin azalmasını sağlar.

Yoga’nın daha anlatamadığımız birçok yararı bulunmaktadır. Meditasyon yapmak ve aynı zamanda sağlığınız için de faydalı bir aktivite yapmak istiyorsanız yogaya başlamanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Sağlıklı günler dileriz ?