Yoğun Annelere Özel Etkili Zaman Yönetimi

0
1396
etkili-zaman-yonetimi-nasil-yapilir (3)

Yoğun anne ve babalar için etkili zaman yönetimi günlük yaşamın ayrılmaz parçasıdır. Bazen zamanın bize yetmediğini bu yüzden işlerimizin yarım kaldığını düşünürüz. Bu durumların önüne geçilmesinde en etkili yöntem zaman yönetimini doğru yapmaktır. Zaman yönetiminin nasıl yapılacağı konusunda geçmişten günümüze birçok yöntem veya teknik geliştirilmiştir. Uzmanlar tarafından da son derece önemli olduğu vurgulanan zaman yönetimi birçok kişi tarafından araştırılmakta ve uygulanmaktadır. Annelik Yolunda ailesi olarak sizin için yazdığımız bu makalede: “etkili zaman yönetimini nasıl yapmalı, nelere dikkat etmelisiniz?” sorusunun cevabını aradık.

etkili-zaman-yonetimi-nasil-yapilir
Görsel: Etkili zaman yönetimi hakkında bilmeniz gerekenler

1. Yeterli Uyku

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözü son derecede özetler niteliktedir aslında. Uykusuzluk hem gün içinde yapılan işlerin düzgün ilerlemesini engeller hem de kişi üzerinde sürekli bir yorgunluk yaratır. Uykusuzluk durumu insan üzerinde strese, üzüntüye, sıkıntıya, sinire yol açar ve hem kişi hem de çevresi bu gibi durumlardan olumsuz etkilenir. Dolayısıyla uykusuzluk çevrenizi de olumsuz yönde etkilemektedir. Bunlarda ayrı olarak uzun süre uykusuzluk kişinin bazı hastalıklarını tetikler veya yeni hastalıklara yol açar. Profesyonel bir zaman yönetimi için yeterli uyku bir anahtar niteliğindedir.

2. Etkili Zaman Yönetimi İçin Beslenmeye Dikkat

Dinç bir vücuda ve canlı bir beyine sahip olmak için her insanın günlük belirli bir miktarda kaloriye ihtiyacı vardır. Eğer yeterli seviyede besin alınmazsa yeterli enerji üretilemez ve birçok işlerden alınan verim azalır. Gün içinde üç öğün yemek tüketmek ortalama her insan için yeterlidir. Tabii ki öğün miktarı yapılan işe göre artırılıp azaltılabilir. Normal öğünlerde ayrı olarak günlük meyve ve atıştırmalık tüketimine de dikkat edilmelidir. Bu gibi etmenlere dikkat edilerek olumlu bir zaman yönetimine büyük katkılar sağlanır ve hem yapılan işin iyi olmasını sağlar hem de yapılan iş miktarını artırır.

etkili-zaman-yonetimi-nasil-yapilir (1)
Görsel: Yoğun anneler için etkili zaman yönetimi nasıl yapılır?

3. Etkili Zaman Yönetimi İçin Gününüzü Planlayın

Günlük işler yapılırken zamanın nasıl aktığını bazen fark etmezsiniz. Bir anda bakarsınız ve gün bitmiş fakat yaptığınız işler yarım ve hatta bazılarına daha başlayamamışsınız. Bunların önüne geçmek için gününüzü her zaman planlayın. Bir günün planlanması bir önceki günün gecesinde veya akşamında yapılır.

Planın içeriği ertesi gün neler yapılacak, nerelere gidilecek ve bu gibi işlere ortalama ne kadar süre ayırılacak gibi soruların cevaplarıdır. Gün planlaması bazı kişiler tarafından yanlış anlaşılıyor. Bu plan sadece yoğun günler için yapılmamalıdır. O gün çok işiniz olmayabilir veya sadece birkaç yere eğlenmeye gidecek olabilirsiniz. Emin olun onları da planladıktan sonra çok daha boş zamanını kaldığını fark edeceksiniz. Günlük planlama zaman yönetiminin ana konularından birisidir.

4. Zaman Yönetimi İçin Haftanızı Planlayın

Birçok insanın o hafta neler yapacağı ortalama bellidir. Belirli etkinlikler, işler vb gibi durumlar vardır ve kişi bunların yaklaştığını bilir. Eğer aileniz varsa aileniz içinde zaman ayırabilmeniz için yaklaşan olayları ve işleri planlamanız çok önemlidir. Bu sayede hem aileniz için hem de işinizi için harika bir zaman yönetimi sağlarsınız. Haftalık plan yapmak bu durumda sizi kurtaracak.

Yaklaşan işlerin, aile ile yapılmak istenen planların ve kişinin kendisine boş zaman yaratmasının yolu haftalık plan yapmaktan geçer. Bu yöntemle yaklaşan her şeyi öncesinden daha rahat görür ve neler, ne gibi hazırlıklar yapmanız gerektiğinizin farkında olursunuz.

etkili-zaman-yonetimi-nasil-yapilir (2)
Görsel: Anneler için etkili zaman yönetimi

5. Ulaşılabilir Hedefler Belirleyin

Bir insanın hedefinin olması, o hedefe ulaştığında insanı mutlu eder ve rahatlatır. Çünkü hedefiniz gerçekleştirmiş olur ve bunu yapmak kişi için aşırı haz verici bir durumdur. Bu yüzden günlük ve haftalık planlamalarınızı yaparken kendinize küçük ve büyük fark etmeksizin hedefler belirleyin. Günlük hedeflerinizi yerine getirdiğinizde ve haftalık hedeflerinizi yerine getirdiğinizde tikler koyarak destekleyin. Bu sayede hem verim açısından hem de özgüven açısından gelişeceksiniz ve çok daha başarılı işler ortaya çıkaracaksınız. Zamanın verimli yönetimi sayesinde hedeflere daha çok ulaşılır.

6. Öncelikleriniz Olsun

Zaman yönetiminde yine birçok insanın yaptığı net bir hata vardır. Bu hata kişinin önceliklerini tam olarak belirleyememesidir. Örneğin bir anne için önceliği çocuktur, bir genç için önceliği geleceğine yönelik çalışmalarıdır. Bu ve buna benzer olacak şekilde birçok insanın kendi öncelikleri vardır. Fakat zaman yönetiminde bu önceliklere yer verilmediği ya da daha arka sıralara atıldığı durumlar vardır. Bu durumların önüne geçmek için ne olursa olsun, önceliklerinize yönelik bir planlama yapılır. Bu sayede kişi önceliklerine önem verdiği için kendisini mutlu hisseder ve dolaylı olarak daha başarılı işler ortaya koyarak hedeflerine daha sağlıklı bir şekilde ulaşır.

etkili-zaman-yonetimi-nasil-yapilir (4)
Görsel: Etkili zaman yönetimi nasıl yapılır?

7. Dikkat Dağıtıcılardan Uzak Durun

Dikkat dağınıklığından uzak olmak iyi bir zaman yönetimi için önemlilik arz eder. Bundan dolayı günlük veya haftalık hedeflerinize ulaşırken dikkatinizi dağıtacak her şeyden oldukça uzak durmaya çalışın. Bazen kişinin kendi ellerinde olmadan, dış etkenler tarafından dikkati dağılır. Bu durumun önüne geçmek için de elinizden geleni yaparak, kendinizi işime odaklanmalıyım diye motive edebilirsiniz. Çünkü her konuda öncelik motive bir şekilde ilerlemekten geçer.

8. Mükemmeliyetçi Olmayın

Tahmin edilebildiği gibi herkes yaptığı şeylerin mükemmel olmasını ister. Fakat bu mükemmelliğin peşinden koşarken elde zaman kalmaz ve birçok iş ve birçok öncelikler aksatılır. Bu gibi durumların önüne geçmek için mükemmeliyetçiliği aramayın, zaten zamanla yaptığınız her şeyde bir noktada mükemmeliyetçiliğe ulaşacaksınız.

Etkili zaman yönetimi için her ne kadar belirli faktörleri sizler için sıralasak da aslında iş tamamen size kalıyor. Kendinize en iyi uyan düzeni oluşturarak siz de etkili zaman yönetimi planınızı oluşturabilirsiniz 🙂

Kaynaklar: 

  1. http://www.wright.edu/~scott.williams/LeaderLetter/time.htm
  2. https://www.mindtools.com/arb6j5a/what-is-time-management
  3. https://hubstaff.com/time-tracking/effective-time-management