Yoğurt Tüketmenin Faydaları Saymakla Bitmez!

0
1686
Yoğurt tüketmenin faydaları

Yoğurdun ilk olarak nerede ve nasıl üretildiği kesin olarak bilinmemekle birlikte, Orta Asya’da bulunduğu ve oradan Avrupa’ya Türkler tarafından yayıldığı belirtilmektedir. Yoğurt; laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilen bir süt ürünüdür. Yoğurt tüketmenin faydaları saymakla bitmez. Yoğurt, Streptokokkus thermofilus ve Laktobasillus bulgarikus bakterileri ile sütün 42-45 ºC’de 4-5 saat süreyle fermente edilmesi sonucu elde edilir. Yoğurdun kimyasal bileşimi, üretildiği süte ve uygulanan işlemlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Yoğurt tüketmenin faydaları
Görsel: Yoğurt tüketmenin faydaları

Yoğurt tüketmenin faydaları:

Yoğurt; bebeklikten başlayarak yaşlığa kadar her yaşta tüketilebilen mucizevi bir besindir. Yoğurt, önemli bir protein, yağ, karbonhidrat, kalsiyum, fosfor, vitamin ve mineral kaynağıdır. Süte göre folik asit ve bazı B grubu vitaminler bakımından daha zengindir. Ayrıca kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin emilimi ve vücutta kullanımı daha fazladır.

Yoğurt; çocuklar için kemik ve diş sağlığı için gerekli olduğu kadar ileriki yaşlar için de osteoporozu önleyici, kaliteli kalsiyum kaynağıdır. Bir su bardağı yoğurt yaklaşık 300 mg kalsiyum içermektedir. Gereksinimin yüksek olduğu çocukluk ve ergenlik döneminde, yoğurt tüketimi ile günlük A vitamini, folik asit, kalsiyum ve magnezyum ihtiyaçlarının da önemli bir kısmı karşılanabilmektedir.

Yoğurdun fermantasyonu sırasında sütün protein, yağ ve laktozunda (şekerinde) parçalanma meydana gelir. Buna bağlı şeker oranında azalma, laktik asit, serbest peptitler, amino asitler ve yağ asitleri miktarında ise artış olmaktadır. Fermantasyon yoğurdun sindirimini daha kolay hale getirmektedir. Yoğurdun fermantasyonu sütteki laktozu %20-30 oranında azaltır. Böylece sütü sindirmekte zorlanan (laktoz intoleransı) kişiler tarafından yoğurt, daha rahat tüketilebilir hale gelir.

Düzenli yoğurt tüketimi, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, bağırsaklarda asitliği artırmasına bağlı zararlı mikroorganizmaların gelişimini önlediğinden, yoğurdun bu özellikleri nedeniyle antibiyotik etkisinin olduğu belirtilmektedir. Çeşitli bilimsel çalışmalarda düzenli yoğurt tüketimi ile kanser riskinin azalttığı, özellikle kolon kanserine karşı koruyucu etkisinin bulunduğu belirtilmektedir.Yoğurdun kolesterol düşürücü özelliği, kan basıncı üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır.

Yoğurdun tokluk hissi verdiği, kilo kaybında özellikle yağ yakımını hızlandırdığı da çalışmalarda gösterilmektedir. Kan şekerini düzenleyici etkisi nedeniyle diyabet hastaları için de hem öğün, hemde öğün aralarında tüketilecek besinlerin başında gelmektedir. Yoğurt; her yaştaki insanın ister tek başına ister meyve veya sebzelere karıştırılarak günlük, beslenmesinde yer vermesi gereken mükemmel mucizevi bir besindir.

Yoğurt tüketmenin faydaları
Görsel: Yoğurt tüketmenin faydaları

Son yıllarda ticari olarak üretilen yoğurda ne oldu?

Süt endüstrisi tarafından kullanılan inek cinsi, kalitesiz süt üretir. Bu nedenle, bu sütler kullanılarak yapılan yoğurtların kalitesi de düşmektedir. Organik yoğurt satın alsanız bile, o yoğurdu yapmak için kullanılan süt büyük olasılıkla Holstein ineklerinden gelir – bilirsiniz, organik markaların etiketlerinde bile gördüğünüz o sevimli siyah beyaz ineklerden. Aslında, süt ineklerinin %94’ünden fazlası Holstein’tır.

Yoğurdun sağlığa faydaları nelerdir?

Öncelikle yoğurdun sütten geldiğini unutmayalım. Bu nedenle, yoğurt yerseniz hayvansal protein ve ayrıca kalsiyum, B-2 vitamini, potasyum ve magnezyum gibi süt ürünlerinde bulunan diğer bazı besinleri de almış olursunuz.

Ancak yoğurtla ilgili daha çok duyduğumuz sözlerden biri “probiyotikler”. Probiyotikler, sindirim sisteminde doğal olarak bulunan “dost bakterilerdir”. Bu “iyi bakterilerin” canlı türleri birçok yoğurt ürününde de bulunur. Daha fazla araştırma yapılması gerekmekle birlikte, bazı probiyotik türlerinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve sağlıklı bir sindirim sistemini teşvik etmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Yoğurdun sağlığa faydaları o kadar fazladır ki, birçok sağlıklı beslenen insan günlük bir alışkanlık olarak yoğurt tüketir. Ve her yıl, yoğurt yemenin sağlığa faydaları hakkında fikir veren daha fazla araştırma yayınlanmaya devam ediyor.

Yoğurt tüketmenin faydaları
Görsel: Yoğurt tüketmenin faydaları

İşte size evde kendi yoğurdunu yapmak için harika bir tarif

Malzemeler: 1 litre süt ( günlük süt kullanmanızı tavsiye ederiz, paket sütlerle kıvamı tutmayabilir), 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 tutam tuz

  • Sütü tencerede ağzı açık olarak orta ateşte kaynatın, kaynadıktan sonra kısık ateşte 10-15 dakika daha kaynatın.
  • Kaynayan sütü ocaktan alıp, hafif el yakacak dereceye kadar soğutun. Bir kase içerisinde maya olarak kullanılacak yoğurdu ve tuzu karıştırın, ardından soğuyan sütten bir miktar kaseye alıp çırpın.
  • Çırptıktan sonra tüm malzemeleri süte ekleyin. Yoğurdun mayalandığı tencereyi ağzı açık kalmayacak şekilde sıkıca sarın ve kapatın.
  • Tencereyi tamamen bezle kaplayın. 4 saat sonra tencereyi kontrol edin eğer bir sorun yoksa buzdolabına kaldırıp 1 gün dinlendirin.
  • Buzdolabında bir gün dinlenmesi, olgunlaşması ve suyunu çekmesi gerekmektedir. Afiyet olsun…

Sağlıklı günler dileriz 😊