Yüksek Tansiyon Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

0
1623
Yüksek tansiyon cinsel hayatı etkiler mi?

Türkiye’de yüksek tansiyon hastalığının yaygın görüldüğü bilinmektedir. Yüksek tansiyonun en önemli yan etkilerinden biri ise cinsel hayatta ortaya çıkar. Bir çalışmaya göre, 40 yaşın üzerinde yüksek tansiyonu olan erkeklerin yarısında sertleşme sorunu gözlemlenmektedir. Yüksek tansiyon cinsel hayatı etkiler mi tüm açıklamalarıyla sizler için derledik.

Yüksek tansiyon cinsel hayatı etkiler mi?
Görsel: Yüksek tansiyon cinsel hayatı etkiler mi?

Yüksek tansiyon cinsel hayatı etkiler mi:

Sertleşme sorununda damarsal riskleri ortaya çıkarmak gerekir

Yüksek tansiyonun damar düşmanlarının başında geldiğini söyleyen uzmanlar, tansiyon yükseldiğinde zamanla kan damarlarının duvarı zedelendiğini belirtmekteler. Yıllar içinde damar duvarları kalınlaşıp daralır. Damar hasarı nedeniyle tüm vücutta kan akışı azalır. Peniste de sertleşmenin meydana gelmesi için gereken kan akımı düşer.

Böylece sertleşmeyi elde etmek ve sürdürmek güçleşir. Bazen sertleşme sorunu altta yatan bir yüksek tansiyonunun ilk habercisi de olabilir. Hatta kliniğe cinsel fonksiyon sorunu ile başvurup, yüksek tansiyonu olduğunu bizden öğrenen hastalar bile var. Bu nedenle sertleşme sorununda damarsal riskleri ortaya çıkarmak gereklidir.

Testesteron eksikliği gelişebilir

Yüksek tansiyonda kullanılan bazı ilaçların sertleşme sorunu yaratabildiğini ve hormon seviyesini bozabilir. Örneğin bazı idrar söktürücüler idrardan çinko atımını arttırır. Çinko testosteron hormonunun yapımında kullanıldığından bu ilaçların kullanımında bir süre sonra testosteron eksikliği gelişebilir.

Yine beta bloker grubu ilaçların çoğu (bazı istisnalar hariç) sertleşme sorununa yol açabilir. ACE inhibitörleri ve kalsiyum kanal bloker grubu ilaçların ise cinsel fonksiyon üzerinde nispeten daha az olumsuz etkisi vardır.

Kullanılan ilaçlar sonrasında cinsel yaşamda meydana gelen değişikliklerin uzman bir hekimle paylaşılması gerekir. Yeni başlanan bir tansiyon ilacı sonrasında sertleşme fonksiyonda veya cinsel istekte bir azalma olduysa, durumu mutlaka hekime bildirmek gerekir. Her zaman İlacınızı kendi kendinize bırakmamanız gerektiğinin altını çiziyoruz. Yüksek tansiyon probleminin tedavi edilmemesi de cinsel fonksiyonlarınızı zedeler.

Hekim gerektiğinde ilacın tipini, dozunu veya kullanım şeklini değiştirerek yan etkileri hafifletmeye çalışacaktır. Eğer tansiyonu kontrol altına almak için ilacınızın değiştirilmemesi gerekiyorsa, o zaman cinsel fonksiyonları destekleyecek ek bir tedavi almak faydalı olacaktır. Cinsel hayatınızda ilaçlara bağlı gelişen sorunları “cinsel hayatım bitti” şeklinde algılamamak gerekir. Mutlaka bir uzmana başvurun.

Yüksek tansiyon cinsel hayatı etkiler mi?
Görsel: Yüksek tansiyon cinsel hayatı etkiler mi?

Yüksek tansiyon ve sertleşme sorununu şiddetlendiren ortak riskler 

Yüksek tansiyon ve sertleşme sorununu şiddetlendiren ortak risklerde vardır.

Risk grubunu şöyledir:

 • 55 Yaşın Üzerinde Olmak
 • Yüksek Kötü Kolesterol Seviyeleri- Total Kolesterol 240 Mg/Dl Veya Ldl (Kötü) Kolesterol 160 Mg/Dl Üzerinde Olması
 • Düşük İyi Kolesterol Seviyeleri- Hdl (İyi) Kolesterol Erkeklerde 40 Mg/Dl, Kadınlarda 45 Mg/Dl Altında Olması
 • Birinci Derece Akrabalarınızda 50 Yaşından Önce Kalp Hastalığı Teşhis Edilmesi
 • Aşırı Kilo-Obezite
 • Hareketsiz Bir Yaşam
 • Sigara
 • Organ Hasarı (Örneğin Kalp Büyümesi, Damarda Plak Oluşumu Veya Böbrek Hastalığı)
 • Diyabet
 • Kalp-Damar Sorunları
 • Böbrek Hastalığı
 • Uç Damar Problemleri Gibi Diğer Sağlık Sorunları

Seks tansiyonu arttırır mı? 

Seksin tansiyonu hafif-orta şiddetli bir egzersiz kadar arttırır. Sistolik (büyük) tansiyonu 120 mmHg’den yaklaşık 150-180 mmHg’ye kadar çıkartabilir. Ancak daha az efor gerektiren aktivitelerde tansiyon bu kadar yükselmez. Dolayısıyla eğer 15-20 dakika bir sıkıntı yaşamadan yürüyüş yapabiliyorsanız seksten kaçınmanıza gerek yok. Tansiyonunuzu düşürecek yaşam tarzı değişiklikleri, gerekiyorsa tansiyon ilaçlarının kullanımı ile yüksek tansiyonu kontrol altına alırsanız seks yapabilirsiniz.

Sertleşme ilaçlarının reçetesiz kullanımına da dikkat çeken uzmanlar, sertleşme sorununda görünen en büyük yanlış, herkesin reçetesiz bir şekilde sertleşme ilaçlarını kullanması olduğunu belirtmekteler. Ancak bilmelisiniz ki bu ilaçların kontrol edilemeyen yüksek tansiyon sorununda verilmesi önerilmez. Tansiyon ancak kontrol altında ve sağlıklı sınırlara indiyse, sertleşme ilaçları kullanılabilir.

Yüksek tansiyonda bu ilaçların kullanım şeklinde değişiklik yapmak da gerekebilir. Hastanın sağlık durumu, geçirdiği hastalıklar-ameliyatlar, kullandığı diğer ilaçlar göz önünde bulundurulur. Nitrat türü başka bir ilaç alıyorsanız sertleşme ilacı almamalısınız. Dolayısıyla bu ilaçları kendi kendinize kullanmamanızı tekrar hatırlatmakta fayda var. Size uygun en doğru tedaviyi hekiminizle seçebilirsiniz.

Yüksek tansiyon cinsel hayatı etkiler mi?
Görsel: Yüksek tansiyon cinsel hayatı etkiler mi?

Erkeklerde kısırlığın nedenleri:

Erkeklerde kısırlığa farklı faktörler neden olabilir ve tipik olarak bir meni analizi ile değerlendirilir. Semen analizi yapıldığında, sperm sayısı (konsantrasyon), hareketlilik (hareket) ve morfoloji (şekil) bir uzman tarafından değerlendirilir. Biraz anormal bir semen analizi, bir erkeğin mutlaka kısır olduğu anlamına gelmez. Bunun yerine, bir meni analizi, erkek faktörlerin kısırlığa neden olup olmadığını ve nasıl katkıda bulunduğunu belirlemeye yardımcı olur.

Sağlıklı günler dileriz 😊