Yumurtalık Kistleri Doğurganlığı Etkiler Mi?

0
1454
Yumurtalık Kistleri Doğurganlığı Etkiler Mi?
Yumurtalık Kistleri Doğurganlığı Etkiler Mi?

Yumurtalıklar, kadınlarda pelvik bölgede, rahimin iki yanında bulunan üreme bezleridir. Kadınlarda yumurtalıklar iki tanedir ve normal büyüklükleri birer ceviz kadardır. Yumurtalıklar, yumurtayı ve östrojen ile progesteron adı verilen kadınlık hormonlarını üretirler. Regl döngüsünün düzenlenmesi ve hamileliğin oluşmasından sorumludurlar.

Ücretsiz çizim, dikey atış, dölleme içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 1: Yumurtalıklar, kadınlarda pelvik bölgede, rahimin iki yanında bulunan üreme bezleridir.

Kist, vücutta içi sıvı ya da yarı katı madde ile dolu kese benzeri yapılara verilen genel bir isimdir. Kistler iyi huylu ya da kötü huylu olabilirler. Yumurtalık kistlerinin oluşmasının pek çok nedeni olabilir. Yumurtalık kistlerinin pek çoğu zararsızdır ve hiçbir belirti göstermez. Yumurtalık kistleri genel olarak ultrason ile yapılan jinekolojik muayenede tespit edilirler.

Ücretsiz bitki örtüsü, Çiçekler, doğurganlık içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 2: Kist, vücutta içi sıvı ya da yarı katı madde ile dolu kese benzeri yapılara verilen genel bir isimdir. Kistler iyi huylu ya da kötü huylu olabilirler.

Pek çok kadının aklındaki soru ise yumurtalık kistleri ile doğurganlık arasında bir bağlantı olup olmadığıdır. Bazı yumurtalık kistleri düşük doğurganlık ile ilişkilendirilebilir. Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız.

Doğurganlığınızı etkileyebilecek yumurtalık kistleri aşağıdaki gibi başlıklar halinde verilmiştir.

Endometrioma (Çikolata Kisti)

Endometriomlar, endometriozisin neden olduğu kistlerdir. Bu durum, rahiminizi normalde örten dokunun (endometriyum) uterusun dışında yerleştiği bir durumdur. Bu yumurtalık kistleri kısırlık ile ilişkili olabilir.

Ücretsiz Siyah Beyaz Kart Tutan Hamile Kadın Stok Fotoğraflar
Görsel 3: Endometriomlar, endometriozisin neden olduğu kistlerdir.

Polikistik Over Sendromundan Kaynaklanan Yumurtalık Kistleri

Polikistik over sendromu (PCOS), yumurtalıklarınızda pek çok küçük kist, düzensiz adet görme ve bazı hormonların yüksek seviyeleri ile belirginleşen bir durumdur. PCOS, bazı kadınlarda doğurganlık sorunlarına katkıda bulunabilecek düzensiz yumurtlama ile ilişkilidir.

Ücretsiz Katta Otururken Bebeğini Yumru Gösteren Kadın Stok Fotoğraflar
Görsel 4: Polikistik over sendromu (PCOS), yumurtalıklarınızda pek çok küçük kist, düzensiz adet görme ve bazı hormonların yüksek seviyeleri ile belirginleşen bir durumdur.

Çok genişlemediği sürece, aşağdaki tip yumurtalık kistleri doğurganlığı etkilemez.

Fonksiyonel Kistler

Fonksiyonel kistler, folliküler kistler veya korpus luteum kistleri gibi, yumurtalık kistinin en yaygın türüdür. Fonksiyonel kistler normal menstrual döngü sırasında oluşur ve kısırlığa neden olmaz. Gerçekte, fonksiyonel kistler aslında doğurganlığa yol açan gerekli fonksiyonların gerçekleştiğini göstermektedir.

Ücretsiz analık, bebek bekleyen, bebek yumru içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 5: Fonksiyonel kistler, folliküler kistler veya korpus luteum kistleri gibi, yumurtalık kistinin en yaygın türüdür.

Kistadenom

Yumurtalıkların yüzey dokusundan kaynaklanan kistlerdir. Tedaviye ihtiyaç duysalar da doğurganlığı etkilemezler.

Dermoid Kistler

Bu katı kistler sıvı yerine cilt, saç ya da diş gibi dokuları içerir. Dermoid kistler infertilite ile ilişkili değildir.

Annelik Yolunda ekibi olarak, sağlığınıza ve kendinize dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cysts/expert-answers/ovarian-cysts-and-infertility/faq-20057806#:~:text=Functional%20cysts%20form%20during%20a,to%20fertility%20are%20taking%20place.
  2. https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/fertility-blog/2016/august/ovarian-cysts
  3. https://www.londonwomenscentre.co.uk/info/news/ovarian-cysts-affect-chances-becoming-pregnant

Görsel Kaynak: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/piknik-sepeti-yakinindaki-cimenlerin-uzerinde-oturan-hamile-kadin-2282038/