Yüzde Nemlendirici Kullanmanın Önemi

0
1317
yuzde-nemlendirici-kullanmanin-onemi

Hemen hemen herkes güzel, temiz ve dengeli bir cilt ister, ancak çok azı genel cilt sağlığını korumak için gerekli olanı yapmaya isteklidir. Herhangi bir cilt endişeniz varsa, günlük cilt bakımı rutininize daha fazla zaman ve çaba harcamayı düşünmelisiniz. İyi bir temizleme rejimine sahip olabilirsiniz, ancak günlük olarak yüzde nemlendirici kullanmanın önemini de bilmelisiniz. Annelik Yolunda ailesi olarak yüzde nemlendirici kullanmanın önemine değindiğimiz bu yazıda aynı zamanda bakım rutini hakkında sizlere güncel ve yeni bilgiler derledik.

yuzde-nemlendirici-kullanmanin-onemi (1)
Görsel: Yüzde nemlendirici kullanmanın önemi

Yüzde Nemlendirici Kullanmak Aşırı Kuruluğu Önler

Kuru, gergin ciltten daha kötü bir şey yoktur, ancak iyi bir cilt bakımı rejimi aşırı kuruluğu önlemenize yardımcı olabilir. Sıcak duşlardan kuru iklimlere ve sık temizlemeye kadar her şey cildinizin nem bariyerine zarar verebilir. Ancak düzenli olarak nemlendirici kullanmak, yaşam tarzınıza rağmen aşırı kuruluğu önleyebilir.

Yüzde Nemlendirici Kullanmak Pullanma ve İltihabı Yatıştırır

Ne yazık ki, pul pul dökülme ve iltihaplanma genellikle kuru ciltle birlikte gelir ve bu hiç hoş değildir. Kızarıklık veya cilt pullarından hoşlanmıyorsanız, yüzünüzü yatıştırmak için nemlendirici krem kullanmayı düşünmelisiniz. Tutarlı kullanım, yüzünüzü temiz ve parlak tutan cilt bariyerinizi korumanın en iyi yoludur. Tonlarca nemlendirici kullanmak iyi bir fikir gibi görünse de, dengeyi sağlamak için yüzünüzü aşırı nemlendirdiğinizin işaretlerini bilmelisiniz.

yuzde-nemlendirici-kullanmanin-onemi (2)
Görsel: Vücudunuz için doğru nemlendirici kullanmak

Cildinizi Korur

Cildinizin birincil görevi vücudunuzu dış etkenlerden korumak olsa da, UV ışınlarından veya diğer kirleticilerden kaynaklanan hasarları önlemek için de cildinizi korumanız gerekebilir. İlginç bir şekilde, cildinize nemlendirici uygulamak, geçici bir bariyer sağladığı için onu elementlerden korumanın en iyi yollarından biridir.

Makyaj için İyi Bir Temel Sağlar

Kuru, pul pul dökülen cilde makyaj yapmayı denediyseniz, bunun pek de iyi görünmediğini zaten biliyorsunuzdur. Bunu göz önünde bulundurarak, günlük bir yüz nemlendiricisi kullanmak, neredeyse mükemmel bir makyaj yapan dengeli ve temiz bir cilt geliştirebilir. Fondöteniniz makyajınızın temeli olsa da nemlendirici, fondöteninizden önce bile olmazsa olmaz bir bazdır.
Artık her gün yüz nemlendirici kullanmanın önemini anladığınıza göre, cilt bakımı rejiminiz söz konusu olduğunda en iyi kararı verebilirsiniz. Yağlı bir cildiniz olsa bile, nemlendiriciniz muhtemelen rutininizin en önemli adımı olacaktır.

yuzde-nemlendirici-kullanmanin-onemi (4)
Görsel: Doğru nemlendirici nasıl seçilir?

Doğru Nemlendirici Nasıl Seçilir?

Nemlendiriciler, nemi cildin içerisinde hapsederek cilt bariyerini  destekler ve kurumaya karşı korurlar. Bu sayede cildi sağlıklı ve dolgun tutmak bu noktada hayati bir öneme sahiptir. Bozulmuş bir cilt bariyeri, cildi hasara, kuruluğa, tahrişe, iltihaplanmaya ve enfeksiyona karşı daha savunmasız bırakır.
Nemlendiriciniz hyaluronik asit, gliserin, seramidler, skualen ve daha kalın yağlar veya balmumu gibi bileşenlerin bir kombinasyonunu içeriyorsa doğru yoldasınız demektir. Ancak her ihtimale karşı uzman birisine ya da doktorunuza cilt tipiniz için en iyi nemlendirici özelliklerini sorabilirsiniz.

  • Normal bir cilt tipine sahipseniz günlük hafif bir losyon nemlendirici ihtiyacınızı kolayca karşılayabilir.
  • Kuru cilde sahipseniz nem dengesini korumak için özellikle sonbahar ve kış aylarında daha yoğun bir krem sürmeniz gerekebilir.
  • Aşırı kuru cilde ve/veya kusurlu bir cilt bariyerine sahipseniz eğer (örneğin, egzama olanlar), nemlendirici kremle tıkayıcı bir merhemi birleştirmeniz gerekebilir.

Günün sonunda, sizin için doğru nemlendirici, cildinizi şüphesiz beslenmiş hissettirmeli, kuru, kaşıntılı veya tahriş edici değil. Piyasada çok fazla nemlendirici olduğu için size en iyi gelen nemlendiriciyi bulmak için destek alabilirsiniz.

Serum ve Nemlendirici Bir Arada Kullanılabilir Mi?

Serumlar genellikle yumuşak, esnek bir cilt yapısına kavuşmek için tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Buna karşın çeşitli bakım ürünleri ile bilrikte kullanıldığı gibi aynı zamanda yalnız da kullanılmaktadır. Cildin doğal ve genç görünümünü korumak için serum ve nemlendiriciyi birlikte kullanabilirsiniz. Her ne kadar uygulama yöntemlerinde farklılık gözlemlense de aslında ikisi de oldukça faydalı bakım ürünleridir. Ancak bunları kullanırken her zaman cildinize en uygun olan bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Aynı durum serum için de geçerli nitekim aksi durumda cilt sorunları ile kısa sürede karşılaşabileceğiniz gibi uzun vadede çeşitli cilt hastalıklarına da maruz kalabilirsiniz.

yuzde-nemlendirici-kullanmanin-onemi (5)
Görsel: Nemlendirici ve serum birlikte kullanmak

Ne Zaman Serum ve Nemlendirici Kullanmalısınız?

Cilt bakım ürünleri genellikle düzenli olarak kullanıldığında verimli sonuçlar verir. Bu bağlamda cildinizde etkili sonuçlar görmek istiyorsanız cilt tipinize uygun serum ve nemlendiriciyi keşfettikten sonra bunları periyodik olarak düzenli bir şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Özellikle havaların giderek soğuduğu sonbahar ve kış aylarında bu cilt bakım ürünlerini mutlaka eksik etmemelisiniz. Aksi durumda cildiniz gün geçtikçe kurumaya ve pul pul dökülmeye başlar.
Annelik Yolunda ailesi olarak sizler için derlediğimiz bu makale çalışmasında nemlendirici kullanmanın cildiniz için öneminden bahsettik. Cildinize her daim sağlıklı ve güzel bakım ürünleri ile bakmayı ve sağlıklı bir cilt tipi dileklerimiz ile… 🙂

Kaynaklar: 

  1. https://www.stylecraze.com/articles/facial-serum-vs-facial-moisturizer/
  2. https://edition.cnn.com/cnn-underscored/reviews/best-face-moisturizer#:~:text=%E2%80%9CMoisturizers%20hydrate%2C%20support%20the%20skin,irritation%2C%20inflammation%20and%20infection.%E2%80%9D
  3. https://www.boldzine.com/2022/11/21/the-importance-of-using-a-facial-moisturizer-daily/