Akneden Kurtulmanın Yolları

0
1545
akne-tedavisi

Akne, insanların yaklaşık %85’ini hayatlarının bir noktasında etkileyen yaygın bir cilt hastalığıdır. Semptomlar can sıkıcı ve kurtulması zor olabilen sinir bozucu sivilceleri içerir. Geleneksel tedaviler sivilcelerden kurtulabilirken, genellikle cilt tahrişi ve kuruluk gibi yan etkilerle ilişkilendirilir.

Hal böyle olunca da birçok insan sivilcelerden hızla kurtulmak için doğal alternatiflere yöneldi. Bununla birlikte, birçok doğal akne ilacı varken, yalnızca bir avuç dolusu ilacın sadece bilimsel olarak yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

İşte sivilcelerden hızlı bir şekilde kurtulmanın 4 doğal yolu:

1.    Çay Ağacı Yağı ile Akne Tedavisi

Çay ağacı yağı, Avustralya’ya özgü Melaleuca alternifolia ağacının yapraklarından elde edilir. Bakterilerle savaşması ve cilt iltihabını azaltmasıyla bilinir. Çay ağacı yağı, sivilceye neden olabilen iki tür bakteri olan P. acnes ve S. epidermidis ile savaşmaya yardımcı olur.

Bir çalışma, %5 çay ağacı yağı jelinin akne lezyonlarını azaltmada neredeyse dört kat daha etkili olduğunu ve akne şiddetini azaltmada plaseboya göre neredeyse altı kat daha etkili olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Başka bir çalışmada ise, %5 çay ağacı yağı içeren bir jelin, yaygın bir akne ilacı olan, %5 benzoil peroksit içeren bir losyon olarak sivilceleri azaltmada eşit derecede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Çay ağacı yağı tedavisi ayrıca kuruluk, tahriş ve yanma gibi daha az yan etkiye neden oldu.

Çay ağacı yağının çok güçlü olduğunu ve doğrudan cilde uygulandığında kızarıklık ve tahrişe neden olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle bir taşıyıcı (ya da esansiyel) yağ ile seyreltilmelidir.

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, çay ağacı yağının sağlık koşulları için günlük kullanımı konusunda sadece az miktarda araştırma yapılmıştır ve sınırlı miktarda araştırma, çay ağacı yağının sivilce için yararlı olabileceğini göstermektedir.

Çay ağacı yağı çok tahriş edici olabileceğinden ve cilde asla seyreltilmeden uygulanmaması gerektiğinden, lütfen denemeyi seçerseniz, güvenle kullanın ve cildinize her zaman bir test bandı uygulayın. Hem çay ağacı yağı hem de taşıyıcı yağları internetten satın alabilirsiniz.

Sivilce için çay ağacı yağı nasıl kullanılır:

  • 1 damla çay ağacı yağını 1 çay kaşığı taşıyıcı yağ ile birleştirin.
  • Pamuklu çubuğu karışıma batırın ve doğrudan sivilceye uygulayın.
  • İsterseniz nemlendirici uygulayın.
  • Bu işlemi gerektiği kadar günde 1-2 kez tekrarlayın.
Akne-tedavisi-çay-ağacı-yağı
Görsel 1: Akne tedavisi için çay ağacı yağı

2.    Diğer Esansiyel Yağlarla Akne Tedavisi

Çay ağacı yağına ek olarak, antibakteriyel ve antienflamatuvar özelliklere sahip diğer birçok esansiyel yağ, sivilcelerin hızla temizlenmesine yardımcı olabilir.

Büyük bir bilimsel inceleme, tarçın, gül, lavanta ve karanfilin esansiyel yağlarının sivilceye neden olan bakteri S. epidermidis ve P. Acnes’e karşı etkili olduğunu ortaya koymuştur. Biberiye ve limon otunun da ayrıca P. acnes’i engellediği gösterilmiştir.

Bir çalışma, karanfil-fesleğen yağı, %10 benzoil peroksit ve bir plasebonun akne ile savaşma yeteneklerini karşılaştırdı. Hem %2 hem de %5 karanfil-fesleğen yağlarının sivilceleri azaltmada benzoil peroksitten daha etkili ve daha hızlı olduğu bulundu.

Başka bir çalışma, asetik asit, portakal ve tatlı fesleğen esansiyel yağları içeren bir jelin sivilcelerin iyileşme oranında %75 artışa neden olduğunu buldu.

esansiyel-ucucu-bitkisel-yaglar
Görsel 2: Esansiyel ucucu bitkisel yaglar

3.    Cilde Yeşil Çay Sürün

Pek çok insan sağlık yararları için yeşil çay içiyor, ancak doğrudan cilde uygulandığında da yardımcı olabilir. Yeşil çay, iltihaplanma ve sivilceye neden olabilecek bakterilerle savaşmaya yardımcı olduğu bilinen flavonoidler ve tanenler içerir.

Aynı zamanda antioksidan epigallocatechin-3-gallate (EGCG) bakımından da yüksektir, bu da iltihapla savaştığı, sebum üretimini azalttığı ve akneye eğilimli cilde sahip kişilerde P. acnes büyümesini engellediğini göstermektedir.

Çok sayıda araştırma, aknesi olan kişilerin ciltlerine %2-3 oranında yeşil çay özü uyguladıklarında önemli ölçüde daha az sebum üretimi ve sivilce yaşadıklarını göstermiştir. Piyasada yeşil çay içeren bir avuç cilt bakım ürünü var, ancak evde kendi karışımınızı yapmak çok basit ve uygun maliyetli. İnternetten kaliteli bir yeşil çay alabilirsiniz.

yeşil-çay-
Görsel 3: Yeşil çay akne tedavisinde etkili bir şekilde kullanılır.

4.    Aloe Vera ile Nemlendirin

Aloe vera, berrak bir jel oluşturan yaprakları olan tropikal bir bitkidir. Cilde uygulandığında, aloe vera jelinin bakterilerle savaşmaya, iltihaplanmayı azaltmaya ve yara iyileşmesini desteklemeye yardımcı olduğu bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir. Bu nedenle sedef hastalığı, kızarıklıklar, kesikler ve yanıklar gibi çeşitli cilt rahatsızlıkları için popüler bir tedavi yöntemidir.

Aloe veranın sivilcelerle özel olarak savaşma yeteneği üzerine sınırlı sayıda çalışma vardır, ancak mevcut araştırmalar umut vericidir. Aloe vera, sivilceye neden olabilecek bakterileri inhibe eden lupeol, salisilik asit, üre nitrojen, sinnamonik asit, fenoller ve sülfür içerir.

aloe-vera-cildi-iyilestirir
Görsel 3: Aloe vera cildi iyileştirir.

Aloe Vera hakkında detayli bilgi için buraya bakabilirsiniz:

Akne tedavisi için en çok tercih edilen birkaç yöntemin yanı sıra cilt yapınız için en uygun tedavi yöntemini bir uzmana danışarak elde edebilişiniz, güzel gülüşlü günler dileriz…