Güneş Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

0
1736
Güneş-lekelerinden-kurtulmanın-yolları

Cildinizin güneşe maruz kalan bölgelerinde adına karaciğer lekesi de denilen (ancak karaciğer ile kesinlikle bir ilgisi olmayan) düz kahverengi lekelere güneş lekeleri adı verilmektedir. Güneş lekeleri zararsız olup herhangi bir kanser ile ilişkili değillerdir ve kozmetik nedenlerden dolayı onları çıkarmak istemediğiniz sürece sağlığınız için herhangi bir risk oluşturmazlar veya tedavi gerektirmezler.

Güneş lekesinin solmasına veya yok edilmesine yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birçok profesyonel ve evde tedavi yöntemi vardır. Bu seçenekleri, güneş lekesini önleme ipuçları ile birlikte bu makalemizde beraber keşfedeceğiz. Cildiniz için bakım önerileri için burada bulunan makalemizi de ayrıca inceleyebilirsiniz.

gunes-lekeleri-neden-olur-engellemek-icin-neler-yaiılmali
Görsel 1: Güneş lekesi neden olur ve önlenmesi için neler yapılabilir

Güneş Lekesi için Evde Tedavi Yöntemleri

Aloe: Aloe vera, güneş lekeleri de dahil olmak üzere hiperpigmentasyonu etkili bir şekilde hafiflettiği bulunan aloin ve aloesin gibi aktif bileşikler içerir.

Elma sirkesi: International Journal of Molecular Sciences’ta 2009 yılında yayınlanan bir incelemeye göre, elma sirkesindeki asetik asit, düzenli olarak uygulandığında güneş lekelerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Siyah çay: Gine domuzu derisi üzerinde 2011 yılında yapılan bir araştırma, siyah çay suyunun dört hafta boyunca günde iki kez bronzlaşmış lekelere uygulanmasının cildi aydınlatan bir etkiye sahip olduğunu buldu.

Yeşil çay: Journal of Cutaneous and Aesthetic Surgery’de 2013 yılında yayınlanan bir incelemeye göre yeşil çay özütünün depigmente edici bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur.

Meyan kökü özü: Meyan kökü özü, güneş lekeleri için piyasada bulunan birçok kremde ortak bir bileşendir çünkü güneş hasarının neden olduğu cilt rengini hafiflettiği gösterilmiştir.

Süt: Süt, ekşi süt ve ayran, güneş lekeleri dahil cilt pigmentasyonunu hafifletmeye yardımcı olabilecek laktik asit içerir. Araştırmalar, melazmayı hafifletmede etkili olduğunu göstermiştir.

C Vitamini: C vitamininin antioksidan özellikleri, UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu etki de dahil olmak üzere güneşle ilgili çeşitli faydalar sunar. C vitamini topikal olarak uygulamak, güneşin neden olduğu çeşitli koyu lekeleri hafifletmenin de etkili bir yoludur.

E Vitamini: Kanıtlar, diyetteki E vitamini ve topikal E vitamini yağının cildinizi güneşin zararlarına karşı korumasına ve güneş lekelerini hafifletmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

Topikal kremler: Güneş lekelerini azaltmak için evde uygulanabilecek reçetesiz satılan birkaç krem ​​vardır. Hidroksi asit, glikolik asit, kojik asit veya deoksarbutin içeren kremler en etkilidir.

güneş-lekesi-tedavisi
Görsel 2: Güneş lekesi tedavisi

Güneş Lekeleri için Profesyonel Tedavi Yöntemleri

Yoğun darbe ışığı (IPL): IPL, ışık enerjisi darbeleriyle melanini ısıtarak ve yok ederek güneş lekelerini ortadan kaldırır. İstediğiniz sonucu elde etmek için birden fazla seansa ihtiyacınız olabilir. Her seans 30 dakikadan az sürer.

Lazerle cilt yenileme: Lazerle cilt yenileme işleminde, değnek benzeri bir cihaz, güneş lekeleri artık görünmeyene kadar cildinizin katmanlarına ışık huzmeleri göndererek yerine yeni cildin büyümesini sağlar. İyileşme 10 ila 21 gün sürebilir.

güneş lekelerinin lazer ile cilt yenileyerek arındırılması
Görsel 3: Lazer ile cilt yenileme

Kimyasal peeling: Güneş lekelerine uygulanan asit solüsyonu cildin sonunda soyulmasına ve böylece yeni cildin büyümesine neden olur. Kimyasal peeling, birkaç dakika süren ve ağrılı olabilen bir yanma hissine neden olabilir.

Kriyoterapi: Kriyoterapi, güneş lekelerinin ve diğer cilt lezyonlarının tedavisinde etkili olan oldukça pratik bir salon tedavi prosedürdür. Güneş lekelerini dondurmak için sıvı bir nitrojen çözeltisi veya nitröz oksit kullanılır.

Mikrodermabrazyon: Bu prosedür sırasında, aşındırıcı uçlu bir aplikatör cildinizin en dış katmanını nazikçe çıkarır. Bunu, ölü deriyi çıkarmak için emme izler. Mikrodermabrazyon ağrıya çok az neden olur veya hiç neden olmaz. İşlemden sonra bir miktar geçici kızarıklık ve gerginlik yaşayabilirsiniz.

mikrodermabrazyon-ile-güneş-lekesi-tedavisi
Görsel 4: mikrodermabrazyon ile güneş lekesi tedavisi

Mikroiğne: Bu minimal invaziv kozmetik prosedürde ise cildi delmek için küçük iğneler kullanılır. Rahatsızlığı azaltmak için işlemden önce topikal bir anestezik uygulanabilir. Mikroiğneleme tipik olarak kollajen üretimini teşvik etmek (cildi daha sıkı ve pürüzsüz hale getirmek için), akne izlerine yardımcı olmak ve güneş lekelerinin görünümünü azaltmak için kullanılır. Bu işlemden sonra cildiniz hafif kızarır ve birkaç gün içinde kuruluk ve pullu bir cilt yapısı gözlemleyebilirsiniz. Ancak telaşlanmayın durum geçicidir, birkaç gün içerisinde normalden daha iyi görünüme kavuşacaktır.

Güneş lekeleri tedavisinde evde yapılan yöntemlerde doğru kaynaklardan uygun işlemleri yaptığınız sürece sıkıntı olmaz ancak profesyonel tedavi yöntemlerini uygularken uzman kişilere danışmayı ve tecrübeli yerlerde işlemleri yaptırmanız en doğru adım olacaktır.

Sevgilerimizle, sağlıklı günler dileriz ?