Hamilelikte Çatlak Kremi Kullanımı

0
1717
hamilelikte çatlak kremi

Hamilelik sırasında karın çatlakları, anne adaylarının çoğu için bir kabustur. Hemen hemen her kadın çatlakların nasıl önleneceğini veya çatlakların nasıl üstesinden gelineceğini bilmek ister. Hamilelikte çatlak kremi kullanımı bu noktada önemli bir unsur olmaya başlar. Bu yazımızda da hamilelikte çatlak kremi kullanımı hakkında her şeye değindik.

Hamilelik Çatlakları
Görsel: Hamilelik Çatlakları

Hamilelerde cilt çatlakları hakkında

Hamilelerde cilt çatlakları hakkında en garip şey, bunların ortadan kaybolup kaybolmayacağıdır. Burada önemli olan, çatlakların neden oluştuğunu ve kimin daha yaygın olduğunu anlamaktır. Bundan sonra çatlak önleme tedbirleri ve çatlak giderme çözümleri araştırılmalıdır. Makale sürecinde size bilgi verirken bu süreci takip edeceğiz.

Vücudun bakımlı ve pürüzsüz olması herkesin istediği bir durumdur. Bu konuda özellikle kadınların seçici ve temkinli olması gerekir. Ancak hamile kadınların bu konuya özellikle dikkat etmesi gerekir. Hormonal değişiklikler nedeniyle vücutta meydana gelen birçok hastalık kadınları etkileyebilir.

Burada en önemli konulardan biri karın ve bacak bölgelerinde çatlakların oluşmasıdır. Hamilelikte çatlak, insan vücudunda yaygın bir sorundur. Hemen hemen her hamile kadında görülebilen bu duruma ilk çözüm, çatlaklar oluşmadan önleyici tedbirler almaktır. Ani kilo alımı ve hormonal değişikliklerin neden olduğu cildin gerilmesi çatlaklara neden olabilir. Bu çatlakların giderilmesinde hamilelikte çatlak kremi kullanımı önemli olacaktır.

Hamilelikte çatlak oluşumunun nedeni nedir?

Kilo alımı veya hamilelik nedeniyle vücudumuz büyüdüğünde ciltte çatlaklar oluşur. Bu doğal bir sonuçtur. Ancak bazılarında daha az olabilir. Sebepler farklı olabilir. Gebelik çatlaklarının nedenleri şöyle:

1. Genetik yatkınlık:

Bazı kadınlarda çok güçlü ve derin çatlaklar varken, bazılarında ise çok daha az ve hafif olarak çatlaklar gelişir. Bunun genetik yatkınlıkla çok ilgisi vardır. Annenizin hamilelik çatlakları derin ve güçlü izler bıraktıysa, sizde de benzer bir şey olabilir.

2. Yeterince su içmemek:

Hamilelik sırasında bol su içmek çok önemlidir. Sadece bebeklerin büyümesini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda kasık ağrısını giderir ve çatlak oluşumunu engeller. Bu nedenle gün boyu bol bol su içmenizi tavsiye ederiz.

3. İkiz gebelik:

İkiz gebelikte karın daha fazla büyüyeceği ve cilt daha fazla gerileceği için çatlaklar çok daha büyük ve derin şekilde olacaktır. Bu, çatlakların daha derin ve derinleşmesine neden olur.

4. Karnın fazla büyümesi:

Bazı gebeliklerde bebeğin ağırlığı ve boyutu ile gebeliğin son haftası gibi faktörler karın bölgesinde daha fazla büyümeye neden olarak daha fazla esnemeye neden olabilir. Bu durumda daha fazla çatlak olabilir.

gebelikte-çatlaklar
Görsel: gebelikte-çatlaklar

Gebelik çatlaklarını önlemek mümkün mü?

Çatlakları önlemek veya onları daha hafif ve hafif hale getirmek mümkündür. Bu nedenle kuru cildi rahatlatacak, bol su içebilecek ve doktor tavsiyesi altında egzersiz yaparak hamilelikte çatlak kremi kullanımını düzenli hale getirilmesi ile etkili olabilir.

Hamilelik süresince oluşan çatlaklara çözüm

Bu alanda neler yapılabileceğini, çatlak oluşmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve doğum sonrası çatlağın çözümünü birbirinden ayırabiliriz.

  1. Çatlakları önleyin: su için, iyi beslenin ve çatlakları önleme, karın çatlaklarını etkili bir şekilde önleyebilir.
  2. Çatlakları ortadan kaldırın: Egzersiz, sıvı tüketimi ve hamilelikte çatlak kremi kullanımı ile çatlakların görünümünü azaltabilirsiniz.

Hamilelikte çatlak kremi kullanımı ile çatlaklar geçer mi?

Hamilelik sırasında vücut bazı değişikliklere uğrayacaktır. En önemlisi, gebeliğin bariz bir fizyolojik göstergesi olan büyüyen karın bölgesidir. Hamilelik sırasında karın büyür. Karın çevresindeki deri de gerginleşir. Gerildiğinde ise çatlaklar oluşur. Hamilelik sona erdiğinde ve karın orijinal şekline döndüğünde, cilt nispeten iyileşir. Ancak sarkmaların yaşanması mümkündür. Egzersizle sarkma bir ölçüde giderilebilse de bazen tıbbi açıdan deri çatlaklarını değerlendirmek gerekir.

hamilelikte çatlak
Görsel: hamilelikte çatlak kremi kullanımı

hamilelikte çatlak kremi

Gebelik çatlaklarında kremler ne işe yarar?

Çatlak oluşumunu tamamen önlemek ve tamamen ortadan kaldırmak için krem ​​tek başına yeterli değildir. Ancak cildin esnek olmasını ve germe işlemi sırasında boşluk kalmamasını sağlamak için cildi nemli tutabilirler.

Hamilelikte çatlak kremi ne zaman kullanılmaya başlanmalı?

Hamilelik sırasında vücut hızla değişir. Bu değişiklikler hemen hemen her alanda görülebilir. Bunlar özellikle ciltte kuruluk, çatlama ve sarkmayı içerir. Deri çatlakları daha çok karın ve bacaklarda görülür. Anne adayının cildi kurumadan ve karnında çatlaklar oluşmadan önce çeşitli kremler ve losyonlar kullanılmalıdır. Deride kuruluğun neden olduğu kaşıntı ilk semptomdur. Sağlıklı günler dileriz ?