Kadınlarda Kepek Problemi ve Çözüm Önerileri

0
1658
Kadınlarda Kepek Problemi ve Çözüm Önerileri

Kepek, sıradan saç sorunu gibi görünse de özellikle kadınların en çok rahatsız olduğu problemlerden biridir. Temizlik gözetmeksizin kişide kirli ya da bakımsız saç hissiyatı oluşturan bu durum, tıbbi bir rahatsızlığa neden olmasa da kişide özgüven sorununu teşkil edebilir.

Kepek, saçlardaki ölü derinin dökülmesi ve ardından kendini yenilemesi durumudur.  Mevsim değişikliği, sağlıksız beslenme, stres ve hormonal değişikliklerden dolayı kepeklenme olayı artış gösterebilir. Bununla beraber saçların bakımı ve temizliği de oldukça önemlidir. Yanlış şampuan seçimi,  saçların yeteri kadar şampuanlanmaması yahut durulanmaması, az veya çok sık yıkanması vb. durumlar kepek artışını tetikler.

Kepekten Kurtulma Yolları

Saçlardaki kepeğin miktarını azaltmak ve bu rahatsızlığın tedavisini desteklemek için birçok bitkisel ya da medikal yöntemler mevcuttur.  Temel tedavi ise kepek önleyici şampuanlardır. Kullanacağınız şampuanın kullanma talimatlarını okumanız ve içeriğini bilerek tercih etmeniz bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Asit, selenyum sülfit, çinko pirit, kömür katranı, ketekonazol gibi maddeler kepek oluşumunu engelleyen maddelerdir. Ayrıca saç derisindeki sebum dengesini koruyan ve kalıcı olarak kepek oluşumunu engellemek için mikro soyucu etkili şampuanlar kullanılmalıdır.

Doğal Yöntemlerle Kepekten Arının

Kepek İçin Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı: Kepekten arınmanıza yardımcı olabilecek çay ağacı yağı, içerdiği antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikler sayesinde kepek oluşumunu önler. Ancak hassas cilde sahip olanların çay ağacı yağı kullanırken dikkatli olması gerektiğini söylemekte fayda var. Cilt tahrişinin önüne geçmek için Hindistan cevizi yağı vb. yağlar ile seyreltilerek kullanmalı ya da kullandığınız şampuana 1- 2 damla katarak kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı: Cildin nemini artırarak nem dengesinin korur. Ayrıca içeriğinde bulunan potansiyel antimikrobiyal özelliğiyle kepek oluşumuna engel olur.

Sirke: Duşa girmeden 10 dakika öncesinde daha önceden hazırlamış olduğunuz saç spreyli şişesindeki iki yemek kaşığı kadar sirkeyi saç diplerinize uygulayın. 10 dakika sonra saçlarınızı ılık suyla güzelce durulayın ve ardından şampuanlayın.

Aspirin: Saç sıklığınıza göre 2 – 3 aspirini ezip kullandığınız saç şampuanına dökün ve karıştırın. Bu uygulamayı saçınızda 3 ile 5 dakika arasında bekletin ve ardından iyice durulayın.

Tuz: Tuzu da kepekten arınmak için kullanabilirsiniz. Saçınızı yıkamadan önce sofra tuzunu yeteri kadar saçınıza döküp 3 ile 5 dakika arasında masaj yapmanız saçınızda bulunan ölü deriyi yani kepeği saçınızdan arındırmasını sağlayacaktır.

Aloevera: İçeriğinde anti-bakteriyel ve anti-inlamatuar bulanan aleovera, bu özellikleriyle kepek oluşumuna engel olur.

Kepek İçin Aloevera

Karbonat ya da Kabartma tozu:  En bilinen ve ulaşımı en kolay doğal yöntemlerin başında akla ilk olarak kabartma tozu ya da karbonat gelir. Islak saçınıza bir paket kabartma tozunu ya da bir avuç kadar karbonatı masaj yaparak saçınıza uygulayın ve ortalama 2- 3 dakika bekleyin. Ardından ılık su ile iyice durulayın. Sonrasında ise şampuanlama işlemine geçebilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız yazının sonuna geldik. Faydalanabileceğiniz bir yazı olmasını umuyoruz. Kepeksiz günleriniz olsun. 🙂