Kahve Telvesi Kullanmanın Faydaları

0
1558
Kahve-telvesi-kullanmanın-faydaları-

Kahve, tüm dünyada tüketilen popüler bir içecektir. İnsanlar genellikle demlendikten sonra geride kalan telveleri atarlar, ancak bu makaleyi okuduktan sonra kahve telvesini atmayı tekrar düşünebilirsiniz. Kahve telvesi, evde ve bahçede birçok pratik kullanıma sahiptir ve hatta güzellik uygulamalarınız arasında da yerini alabilecek popüler bir peeling işlemi olabilir.

Evde çok fazla kahve yapmazsanız, bu durumda çoğu kafede vermek isteyecekleri bol miktarda kahve telvesi bulabilirsiniz. İşte kahve telvesini vücudunuza uygulamak için başlıca sebepler:

kahve-telvesi-kullanmanın-faydaları
Görsel 1: Kahve telvesi ve faydaları

Kahve Antioksidan Bakımından Zengindir

Antioksidanlar, cildinizi serbest radikal hasarından korumaya yardımcı olur ve kahve, antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar yaşlanmaya karşı savaşmaya yardımcı olduğundan, bu cildiniz için çok faydalı bir uygulamaya dönüşür.

Bazı araştırmalar, kahvenin (özellikle kahve yağının) cilt üzerinde yaşlanmayı geciktiren cilt bakımı bileşeni hyaluronik asit ile benzer etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Kahve çekirdeği yağı, kolajen ve elastini artırarak cildin daha sıkı görünmesini ve hissedilmesini sağlar.

Kahve ayrıca transepidermal su kaybını azaltarak cildin nemli kalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca kahve gümüşü kabuğundan (kavrulmuş kahve çekirdeklerinin katı bir yan ürünü) yapılan özütleri, iyi bir antioksidan kaynağı, antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

kahve-telvesi-peeling
Görsel 2: Kahve telvesi vücut peelingi

Kahve Cildi UV Işınlarından Koruyabilir

Son zamanlarda yapılan çalışmalar öğütülmüş kahve özünün cildi UV-B ışınlarından kaynaklanan hasara karşı korumaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, cilt bakımı ürünlerine dahil edildiğinde, kahve özü cildinizi kırışıklık oluşumuna ve güneşten zarar görmesine karşı korumaya yardımcı olabilir.

Cilt Bakımı İçin Kahve Telvesi

Kahve telvesi cildin doğal olarak pul pul dökülmesine, pürüzsüzleşmesine ve yumuşatılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Özellikle dirsekler, dizler ve ayaklar gibi sert ve kuru yerler için iyi bir çözümdür.

Kahve telvesindeki kafein, geçici de olsa cildin görünümünü iyileştirebilir. Kafein cildi daraltır, daha sıkı görünmesini sağlar. Bu sıkılaştırma etkisi, şişkin gözlerle savaşmaya yardımcı olabilir ve selülitin kısa vadede daha az belirgin görünmesini sağlayabilir.

Diğer cilt bakım önerilerimiz için buraya bakabilirsiniz.

Kahve Scrubları Akneyi Gidermez

Scrublar, tamamen doğal olanlar bile, sivilceyi kendiliğinden temizlemezler. Kahve Scrub ölü derinin yüzey tabakasını çıkarırken, sivilce lekelerinin başladığı cildin gözeneklerine nüfuz etmezler.

Akne, cilt yüzeyindeki yağ veya kirden kaynaklanmaz. Bunun yerine, gözenek içinde daha derin bir tıkanıklıktır (teknik olarak pilosebasöz olarak adlandırılır). Kısacası, sivilceye neden olan bakteri ve iltihaplanmanın çoğalmasıyla birlikte, hepimizin bildiği ve nefret ettiği akneler meydana gelir, diyebiliriz.

kahve-telvesi-yuz-peeling
Görsel 3: Kahve Scrubları akneyi gidermez, kırışıklıklar ve cilt yapısını düzenler

Göz Altı Halkalarını Tedavi Edin

Gözleri çevreleyen cilt son derece hassastır ve çok az yağ dokusu içerir. Bu nedenle, yaşlanma belirtilerini ilk görebileceğiniz yerlerden biridir. Kırılgan kan damarları, zayıf dolaşım ve yetersiz cilt kalitesi dahil olmak üzere birçok şey göz altında koyu halkaların ve şişkinliğin gelişmesine katkıda bulunabilir.

Kahve telvesi yüksek antioksidan ve kafein içeriği nedeniyle umut verici bir çözüm gibi görünüyor. Araştırmalar, antioksidan ve kafein içeren cilt bakım ürünlerinin yaşlanmayı önlemeye ve göz altı halkalarını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Özellikle kafein, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve göz çevresindeki kan dolaşımını uyarır, bu da koyu halkaların ve şişliğin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Kahvede bulunan antioksidanlar, cildin yaşlanmasına katkıda bulunan serbest radikallerle savaşmaya da yardımcı olabilir.

Bir macun oluşturmak için kahve telvenize su veya Hindistan cevizi yağı eklemeniz yeterlidir. Karışımı gözünüzün altına uygulayın ve durulamadan önce yaklaşık 10 dakika bekletin. Bu işlemi günlük olarak veya gerektiği kadar tekrarlayın.

Saç Büyümesini ve Şerit Oluşumunu Teşvik Edin

Şampuanlar ve şekillendirici ürünler genellikle geride saçınızı matlaştıran ve ağırlaştıran kalıntılar bırakır. Saç derinizi kahve telvesi ile peeling yapmak, biriken ve ölü deri hücrelerini gidermeye yardımcı olabilir.

Bununla beraber, birkaç bilimsel araştırma, kahve telvesi gibi kafeinin insan saçı uzamasını uyardığını göstermiştir. Benzer şekilde, insan ve hayvan çalışmaları, cilde kafein uygulamanın kan akışını artırdığını ve saç büyümesini hızlandırdığı ortaya konulmuştur.

Şampuanlamadan önce, bir avuç kahve telvesi alın ve bunları saç derinize ve saçınıza birkaç dakika masaj yaparak uygulayın. Sonra normalde yaptığınız gibi yıkayın ve durulayın. Bunu haftada bir ila iki kez yapın bu sayede daha sağlıklar saç yapısı elde etmiş olacaksınız.

kahve-telvesini-saça-uygulamak
Görsel 4: Kahve telvesini saça sürmek

Cilt bakımı için onlarca kimyasal ürün arasında aslında doğal olanlarını seçmek ve bunları uygulamak size doğal bir güzellik katacağını unutmayın!