Pürüzsüz Bir Cilt İçin Neler Yapılmalı

0
1495
pürüzsüz-bir-cilt-için-ne-yapılmalı

Pürüzsüz bir cilt  kadın/erkek herkesin hayalidir. Cildinizin dokusu, kirlilik ve cilt bakım ürünleri gibi dış unsurlardan ve sağlığıklı yaşama, dengeli beslenme gibi pek çok farklı iç unsurlardan etkilenir. Bunun yanında yaşın ilerlemesi ile birlikte gelen değişiklikler de vardır.

Kırışıklıklar ve diğer cilt değişiklikleri hayatın bir parçasıdır ve utanılacak bir şey değildir, ancak peşinde olduğunuz şey pürüzsüz bir ciltse, tam adresine geldiniz okumaya devam edin.

Pürüzsüz Cilt Rutini

Yaşam tarzınız sadece genel sağlığınızı etkilemez. Cildinizin sağlığını da etkiler. Daha uzun süre pürüzsüz bir cildin keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilecek bazı sağlıklı yaşam ipuçları:

Susuz kalmamak: İçme suyunun cildinizi nasıl iyileştirdiği tam olarak net olmasa da bunu yaptığına dair kanıtlar ve bazı bilimsel çalışmalar var. Su içmek cildinizin elastikiyetini artırır, kuruluk ve sertlik belirtilerini azaltarak daha pürüzsüz bir cilt sağlar.

pürüzsüz-bir-cilt-ve-su-
Görsel 1: Pürüzsüz bir cilt için düzenli su içmeyi ihmal etmeyin

Antioksidan bakımından zengin yiyecekler yemek: Antioksidan açısından zengin besinler cilt üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir. Bu yiyecekler yapraklı yeşillikler, sarı ve turuncu meyveleri, sebzeleri ve somon gibi yağlı balıkları içerir. Ayrıca diyetinize probiyotik gıdaları eklemenin, egzama ve akne gibi cilt rahatsızlıklarının yanı sıra ultraviyole (UV) ışığın neden olduğu cilt hasarını tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabileceğine dair çalışmalar da vardır.

antioksidan-bakımından-zengin-yiyecekler
Görsel 2: Antioksidan bakımından zengin yiyecekler

Egzersiz yapmak: Hayvan ve insan çalışmaları, düzenli aerobik egzersizin cildin bileşimini iyileştirebileceğini göstermiştir. Cildin dış katmanını inceltip, iç katmanlarını kalınlaştırarak pürüzsüz, daha genç görünen bir cilt görünümünüzün olmasını sağlar.

Yeterince uyumak: Güzellik uykusu aslında gerçek bir şey! Vücudunuzun geri kalanı gibi cildiniz de uyku sırasında kendini onarır. Uyku sırasında artan kan akışı ve kollajen üretimi sayesinde, UV sonucu oluşan hasarlar, güneş lekeleri ve kırışıklıklar onarılır.

Güneşin etkilerine karşı koruma: UV ışınları cilt hücrelerinizin DNA’sına zarar vererek erken yaşlanmaya, kuruluğa ve daha yüksek cilt kanseri riskine yol açar. Güneş kremi kullanın, güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlayın ve koruyucu giysiler giyin. Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) göre güneşten daha fazla zarar veren bronzlaşma yataklarından uzak durun.

Görsel 3: Güneş lekelerine karşı güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin

Sigara içmemek. Tütün dumanına iç ve dış maruz kalma, cildin erken yaşlanmasına, kırışıklıklara, akne ve sedef hastalığı dahil olmak üzere daha yüksek cilt hastalıkları riskine neden olur. Ayrıca cildinizin kendi kendini iyileştirme yeteneğini de bozar. Sigarayı bırakmak zor olabilir, ancak bir doktor sizin için doğru olan bir bırakma planı hazırlamaya yardımcı olabilir.

Daha az alkol içmek. Alkol tüketimi, güneş ışığının neden olduğu cilt hasarı ile ilişkilendirilmiştir. Çok fazla içmek de dehidrasyona neden olabilir, bu da kuru cilt ve erken yaşlanmaya neden olur. Alkolün vücudunuz ve cildiniz üzerindeki etkilerini azaltmak için içeceklerinizi günde bir veya iki ile sınırlayın.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Evde Yapılabilecekler

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için evde çeşitli takviyeler hazırlayabilir ve bunları uygulayabilirsiniz. İşte size bunlardan sadece birkaçı:

Bal: Bal, aynı zamanda birçok cilt sorununu tedavi etmede ve kırışıklıkların görünümünü azaltmada faydalı olabilecek biyoaktif özelliklere sahip olan doğal bir eksfoliyatördür.

Hindistancevizi yağı: Hindistan cevizi yağı, iltihap önleyici ve antimikrobiyal özelliklere sahip etkili bir nemlendiricidir ve bazı iltihaplı cilt rahatsızlıklarını tedavi etmeye yardımcı olabilir. Gözenekleri tıkayabileceğinden, kullanımını vücutla sınırlamak en iyisidir.

Yulaf ezmesi banyoları: Yulaf ezmesi banyoları cildinizin nemi korumasına ve belirli cilt durumlarını tedavi etmesine yardımcı olabilir. Yüzünüz ve vücudunuz için diğer yulaf ezmesi cilt bakım ürünleriyle birlikte kendi yulaf ezmesi banyosunuzu yapabilir veya çevrimiçi olarak yulaf ezmesi banyoları satın alabilirsiniz.

yulaf-ezmesi-banyosu-
Görsel 4: Pürüzsüz bir cilt için evde kendi yulaf ezmesi banyonuzu hazırlayabilirsiniz.

Uçucu yağlar: Taşıyıcı yağlarla seyreltildiğinde bazı uçucu yağlar, kırışıklıkları azaltmak ve bir dizi cilt sorununu tedavi etmek için cilde uygulanabilir. Kırışıklıklar için bazı uçucu yağlar arasında limon, gül ve jojoba yağları bulunur.

Nemlendiriciler: Nemlendiriciler cildinizin kurumasını önlemek için havaya nem ekler. Aynı zamanda sedef hastalığı için etkili bir çaredir. Nemlendirici cildinize ekstra bir koruma katmanı ekler ve cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur. Yüz nemlendiricisi seçmek ve günlük olarak uygulamak cildin pürüzsüz kalmasına yardımcı olabilir. Cildinizin geri kalanının pürüzsüz kalmasına yardımcı olmak için nemlendirici vücut losyonu uygulamayı unutmayın.

Sağlıklı bir yaşam sağlıklı bir cilt demektir, sağlıklı günler dileriz. Ayrıca diğer cilt bakım önerilerimiz için buradaki makalemize bakabilirsiniz.