İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Yolları

0
1675
istenmeyen-tüylerden-kurtulmanın-yolları

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın onlarca yöntemi vardır. Kişisel tercihinize bağlı olarak, istenmeyen tüylerin alınması pahalı bir işlem olabilir. Ayrıca, mevcut çok sayıda tüy alma seçeneğiyle, sizin için hangi yöntemin doğru olduğuna karar vermek her zaman kolay değildir.

Bu tüylerden kurtulmanın en popüler yollarının artılarını ve eksilerini ve bunların sizin için neden işe yarayıp yaramayacağını bu yazımızda inceledik:

Tüy Dökücü Kremler

İstenilen bölgeye krem sürün, bir zamanlayıcı ayarlayın, kimyasallar tüyleri parçalayana kadar bir süreliğine bekleyin, tüysüz cildi ortaya çıkarmak için daha sonra durulayın.

Artıları: Uygulaması kolaydır (seçtiğiniz ürüne bağlı olarak). Acı verici değil. Nispeten hızlı kullanımı vardır.

Eksileri: Kimyasal kokuya sahiptir. Kimyasalları cildinize uyguluyor ve orada bir süre durmasına izin veriyorsunuz, cildinize göre alerjik reaksiyonların olmaması için bir uzmana danışın. Yüz ve vücut için ayrı tüy dökücü kremler kullanmanız gerekecektir (bikini bölgeniz dahil).

Elektroliz

Kıl foliküllerini hedef alan bir yöntemdir. Her bir kıl tek tek işlem görür. Kılın uzama kabiliyetini tamamen ortadan kaldırır. Dudak çevresi ve kaş bölgesi en etkili kullanıldığı yerlerdendir.

Artıları: Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanmıştır. Her türlü cilt ve saçta etkilidir. Tüy veya kılı kalıcı olarak alır.

Eksileri: Etkili olması için birden çok seans gereklidir. Pahalı. Acı verici olabilir.

elektroliz-ile-tüy-alma
Görsel 1: Elektroliz ile tüy alma

Epilatörler

Elektrikli traş makineleri sınıfına giren epilatörler, en çok kullanılan istenmeyen tüylerden kurtulma yollarından biridir.

Artıları: Tüyleri kökünden alır. Nispeten hızlı. Elektriğe eriştiğiniz her yerde (veya epilatörünüze bağlı olarak bir pil) yapılabilir. Deriyi çekmez.

Eksileri: Cihazı çalıştırırken avuç içlerinizi terletecek kadar acı verici. Bir epilatör satın almanın ilk maliyeti.

epilatör-ile-tüy-temizleme
Görsel 2: Epilatör ile tüy temizleme

Lazer Epilasyon

Nispeten yeni bir epilasyon yöntemi, kıl kökünü öldürmek için hedeflenen ışık darbeleri kullanılır, bu alan başına altı ila 10 seans sürebilir (bacaklar ve bikini bölgesi iki ayrı alan olarak kabul edilir).

Artıları: Etkili bir şekilde yapıldığında kıl sonsuza kadar gider. Tedavi ettiğiniz alanın büyüklüğüne bağlı olarak oldukça hızlı bir şekilde yapılabilir.

Eksileri: Kısa vadede pahalı. Tıraştan fazla, ancak ağda yapmaktan daha az acı verici. Cilt tonunuza ve kıl renginize bağlı olarak etkili bir şekilde çalışmayabilir. Kabarma meydana gelebilir.

istenmeyen-tüylerden-lazer-epilasyon-ile-kurtulun
Görsel 3: İstenmeyen tüylerden lazer epilasyon ile kurtulun

Tıraş Olmak

Anında pürüzsüz sonuçlar için cildinizi ıslatın, tıraş kremi veya köpüğü uygulayın ve cildinize bir tıraş bıçağı sürün, işlem bu kadar basittir.

Artıları: Ağrısız (kaçınılmaz olarak kendinizi kesene kadar). Hızlı. Ucuz. Suya eriştiğiniz hemen her yerde tıraş olabilirsiniz.

Eksileri: Kendinizi kesmek kolaydır. Jilet yanması. Çok sayıda geri dönüştürülemeyen atık üretir.

Şekerleme

Üç bileşenden (şeker, su ve limon suyu) oluşan bir macun, tüylerin uzama yönünün tersine cilde sürülür ve ardından kılın doğal olarak büyüdüğü yönde hızla çıkarmaya ve vücuttan uzaklaştırmaya başlar.

Artıları: Sıfır atık epilasyon yöntemi. Şekerleme macunu su ile çözülebilir. Sadece kıla yapışır, cildinize değil.

Eksileri: Ağda yapmaktan daha az acı vericidir (çünkü cildinize yapışmaz). Salonda yapılırsa pahalıdır.

İp Geçirme

Pamuk ipliği, sıkı bir kum saati şeklinde bükülür. Kum saatinin ortasındaki bükülmüş iplikler, iplik cilt yüzeyinde hareket ederken tüyleri çeker.

Artıları: Kıl kökünden alınır. Bu yöntem hızlı ve hassastır. Daha kısa tüyler alınabilir.

Eksileri: Orta derecede acı verici. Salonlarda yaygın olarak bulunmaz. Tipik olarak vücudun daha küçük bölgeleri ile sınırlıdır.

ip-ile-tüy-alma
Görsel 4: İp Geçirme ile tüz alma

Cımbız

Tek tek tüyleri almak için cımbız kullanılır.

Artıları: Kıl kökünden alınır. Her yerde yapılabilir. Ucuz ve yapılması kolay.

Eksileri: Yavaştır. Acı verici olabilir.

Ağda

Yumuşak balmumu ısıtılır, kılın doğal olarak büyüdüğü yönde cilde uygulanır ve kumaş şeritlerle (veya sert ağda kullanılıyorsa şerit kullanılmadan) hızla çıkarılır. Kıllar uzama yönünün tersine alınır.

Artıları: Kıl kökünden alınır. Yeniden büyüme daha ince ve daha hafif olacaktır. Kıllarınızın ne kadar hızlı uzadığına bağlı olarak, en az iki hafta boyunca yeniden uzama görmezsiniz.

Eksileri: Ağda yapmak acı vericidir ve eğer kendiniz yapmaya çalışıyorsanız dik bir öğrenme eğrisi vardır. Batık tüylere neden olabilir. Salonda yapılırsa diğer epilasyon türlerinden daha pahalıdır.

ağda-ile-tüy-alma-
Görsel 5: Ağda ile tüy alma

 

Sizin için derlediğimiz bu yazıdaki bilgilerin yanında cildinizin hassasiyet derecesini ve kıllarınızın yapısına bağlı olarak sizin için en uygun olan yöntemi seçmelisiniz, bunun için uzmanlara danışabilirsiniz. Sağlıklı günler geçirmeniz dileklerimiz ile…

Ayrıca vücuttaki tüylenme neyin işaretidir adlı makalemize buradan bakabilirsiniz.