Karşınızda En Kolay Soğuk Kahve Tarifi!

0
1642
soğuk kahve

Soğuk kahve nasıl yapılır diyenler ya da ilk defa soğuk kahve yapanlar için en kolay soğuk kahve tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Bunun için sadece 3 malzemeye ihtiyacınız var. İşte yazın hızlıca hazırlanan ve içinizi serinleten pratik soğuk kahve tarifi…

soğuk kahve
Görsel: soğuk kahve

Soğuk kahve tarifi:

Malzemeler

200 ml filtre kahve
50 ml süt
Buz

Tatlandırmak için:

Akçaağaç şurubu (isteğe bağlı)

Üzeri için:

Kakao tozu

Soğuk Kahve Nasıl Yapılır?

  1. adım:Öncelikle 200 ml ölçüde filtre kahve hazırlayın ve soğumasını bekleyin.
  2. adım:Soğuyan filtre kahveyi blendera dökün. Üzerine süt ve buzu ekleyin.
  3. adım:Tatlandırmak için isteğe bağlı olarak akçaağaç şurubundan ekleyin.
  4. adım:Ardından pürüzsüz ve köpüklü olana kadar iyice karıştırın.

Son adım: Soğuk kahvenizin üzerine kakao serpip servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

Sabah içilen kahve neden çaydan daha iyidir?

Kahve ve çay dünyada en çok tüketilen iki içecektir. Ancak birçok kişi sabahları çay yerine kahve içmeyi tercih etmektedir. Eğer sadece lezzet bakımından sabahları kahve içiyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü araştırmalar sabahları kahve içmenin çay içmekten daha iyi olduğunu göstermiştir. Farkında olmadan sizlerle bazı sonuçları paylaştık, bu da sabah kahvenizin neden daha iyi bir seçim olabileceğini açıklamaktadır. Sabah kahvesinin çaydan daha iyi olmasının 5 nedeni var. İşte karşınızda o nedenler:

soğuk kahve
Görsel: soğuk kahve

Kahve nedir?

Kahve, “coffea” adı verilen ağacın meyvesinden çeşitli yöntemlerle çekirdeklerinin ayrılması ve farklı bölgelerde demlenmesi ile hazırlanan bir içecek çeşididir. Çeşitli işlemlerden sonra bu meyvelerin tohumları suya boşaltılır ve yenir. Her ülkede kendi kültürel alışkanlıklarına göre üretilmiş içecekler bulunsa da kahve, bu alışkanlıklardan farklı olarak gezegendeki çoğu insanın hayatına başarıyla entegre edilmiştir.

Her toplumun kahve için kendi anlamı vardır. Kızartıldı, demlendi ve kendini gösterdi. Kurulduğu günden bu yana sayısız insanın geçim kaynağı olmuş ve büyüdüğü bölgenin ekonomisini şekillendirmiştir. Bugün değerini artırarak insanların beğenisini kazanmaya ve dünyanın her köşesine ulaşmaya devam etmektedir. Bu nedenle, petrolden sonra hala dünyanın en çok ticareti yapılan maddesidir.

Kahve meyvesi dünyada sadece ekvatoral iklimin hüküm sürdüğü; üst kısmında Meksika, Hindistan ve Vietnam’ın; altında ise Brezilya’nın sınır olduğu belli başlı ülkelerde yetişebilmektedir. Her şeyden önce kahve kiraz benzeri kırmızı bir meyvedir, birçok üretim aşamasından geçerek dünyanın birçok yerine maş fasulyesi şeklinde sevk edilen tanınmış bir maş fasulyesi haline gelmiştir.

Sabah içilen kahve neden çaydan daha iyidir?

1. Kahve daha iyi egzersiz yapmanıza yardımcı olur

Her sabah enerji depolamak için egzersiz yapmayı seviyorsanız, kahve sizin için doğru seçim olabilir. Kahvede bulunan kafein içeriğinin çaydaki kafein içeriğinden daha yüksek olduğu düşünüldüğünde, kahve vücut fonksiyonlarınızı iyileştirebilir ve egzersize bağlı yorgunluğu azaltabilir.

2. Kahve konsantre olmanıza yardımcı olur

Sınavlara çalışırken veya herhangi bir aktiviteye katılırken konsantre olamıyorsanız, kahve en iyi seçiminiz olacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi, kahve çayına kıyasla kafein içeriği daha yüksektir, bu nedenle geceleri uyanık ve uyanık kalmaya yardımcı olur.

soğuk kahve
Görsel: soğuk kahve

3. Kahve daha hızlı bir destek verir

Çay, kafein ve L-teanin içeren bir içecektir. Kafein, yorgunluğu azaltmak için beynimizdeki adenosin reseptörleri ile etkileşime girer, böylece theanine rahatlamanıza yardımcı olabilir. Kafeinin yüksek kan konsantrasyonu göz önüne alındığında, sadece içtikten 15 dakika sonra ortaya çıkar, bu nedenle kahvenin neden anında enerji sağladığı açıktır.

4. Kahve kilo vermenize yardımcı olur 

Araştırmalar, kahve alımının özellikle erkeklerde daha düşük yağ seviyeleri ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar da aynı sonuçları gösterdi. Bir başka ilginç çalışma, klorojenik asidin vücut ağırlığını azaltmak için güçlü bir madde olduğunu göstermektedir. Bu nedenle kahvenin kilo vermek isteyenler için ilginç bir seçim olduğunu doğruladı.

5. Şeker hastalığına yakalanma olasılığını azaltır

Bir çalışma, kafeinin diyabet riskini azaltabileceğini gösterdi. Bir araştırma, günde yalnızca üç fincan kahve içenlerin diyabet riskini% 42 azalttığını buldu. Her iki durumda da, bizim için en iyisinin ne olduğunu düşünürken, konuyla ilgili profesyonel bir görüşe sahip olmak en iyisidir. Bu durumda bir beslenme uzmanının yardımıyla hangisinin daha etkili olduğuna karar verebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz 😊